Hasiči v Temelíně vyzkoušeli speciální evakuační rukáv

foto Evakuační rukáv o délce 40 metrů testovali hasiči 19. května v jaderné elektrárně Temelín. Pomocí speciálního tubusu mohou dostat lidi ze střechy desetipatrové budovy. Hasiči tento manévr trénovali při cvičení v objektu jaderné elektrárny, kde simulovali situaci při vypuknutí požár v devátém podlaží administrativní budovy.

Temelín (Českobudějovicko) - Evakuační rukáv o délce 40 metrů dnes testovali hasiči v jaderné elektrárně Temelín. Pomocí speciálního tubusu mohou dostat lidi ze střechy desetipatrové budovy. Hasiči tento manévr trénovali při dnešním cvičení v objektu jaderné elektrárny, kde simulovali situaci při vypuknutí požár v devátém podlaží administrativní budovy.

"Zařízení jsme pořídili před dvěma lety v rámci zátěžových testů EU. V případě potřeby pomůže významně zrychlit evakuaci lidí z budov," uvedl ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek. Podle hasičů jde o velmi rychlý a navíc bezpečný způsob evakuace. Lidé unikající před požárem rukávem sklouznou na zem a mohou si svou polohou při sjíždění regulovat rychlost. "Přestože rukáv směřuje kolmo dolů, spirála umožňuje velmi pomalý pohyb," uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Video: Hasiči v Temelíně vyzkoušeli speciální evakuační rukáv
19.05.2017, 16:00, zdroj: ČTK/Č. Budějovice

"Je to významný posun, protože předtím se používal vysouvací žebřík," řekl novinářům velitel temelínských hasičů Martin Novotný. Rukáv od chvíle přistavení k místu dosáhne až do desátého podlaží během dvou minut. Následně může začít evakuace prvních lidí.

Společnost ČEZ má v Temelíně 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliardy kWh elektrické energie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď