Hasiči měli kvůli větru téměř tisíc výjezdů, problémy měly vlaky

foto Odstraňování stromů ze silnice, vítr, hasiči - ilustrační foto.

Praha - Téměř tisícovku výjezdů zaznamenali hasiči kvůli silnému větru od čtvrtka do pátečního rána. Většinou odklízeli spadané stromy a větve. Nikdo nebyl zraněn. Nejvíce postižené byly kraje Středočeský, Moravskoslezský a Královéhradecký, ale také Liberecký a Ústecký. Problémy zůstávají na některých železničních tratích, nejezdí například vlaky mezi Trmicemi a Řehlovicemi na Ústecku. Vítr způsobil také poruchy na vysokém i nízkém napětí, bez proudu se ocitly tisíce lidí.

Provoz vlaků mezi Trmicemi a Řehlovicem zastavilo popadané trakční vedení. Omezení provozu potrvá celé dopoledne. Místo vlaků jsou zavedeny náhradní autobusy, v úseku od Řehlovic do Bíliny na Teplicku nabírají spoje zpoždění kolem 20 minut. Kvůli spadlému stromu stojí také doprava na trati Valšov-Rýmařov na Bruntálsku.

U Bělé u Staré Paky na Semilsku najel večer do spadlého stromu vlak, hasiči museli 32 cestujících evakuovat a zajistili pro ně autobus. Provoz na trati už byl obnoven. Stejně tak už jezdí vlaky v úseku Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku, kde ležely spadané stromy. Byl nahlášený i pád stromku přes koleje v Želechovicích ve Zlínském kraji, ale strojvedoucí ho odstranil sám. Vyřešeny byly i problémy na trati Katovice - Bohumín, některé vlaky ale nabraly více než pětihodinové zpoždění.

Silný vítr dnes také zastavil provoz na horním úseku lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku. V noci na dnešek tam klesla teplota asi na jeden stupeň pod nulu a vrchol hory pokryla námraza.

Vítr zaměstnal také energetiky. Bez proudu se ocitly stovky domácností v Královéhradeckém kraji, a to zejména na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Do dnešního dopoledne se energetikům podařilo většinu výpadků odstranit. Elektřina přestala proudit také k tisícům lidem v Olomouckém kraji, nejvážnější situace byla na Šumpersku, kde jsou dosud některé linky v poruše. Problémy měly s dodávkami elektřiny také desítky domácností v Libereckém kraji.

Hasiči v souvislosti se silným větrem poskytli ve čtvrtek do půlnoci technickou pomoc v 877 případech, přičemž dlouhodobý denní průměr je 151 případů. Do dnešní osmé hodiny ranní měli dalších 95 výjezdů. Nejvíce práce měli v Moravskoslezském kraji, kde vyjížděli 122krát. Přes sto zásahů se dostali také ve Středočeském kraji. Většinou šlo o spadané stromy a větve, vítr ale také poškodil plechové střechy rodinných či bytových domů. Dnes ráno odklízeli následky po větru v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, v ostatních krajích se situace uklidnila a stromy byly většinou odstraněny.

Podle meteorologů zasáhla sever a severovýchod země větrná bouře. Nárazy větru dosahovaly na hřebenech Krkonoš a Krušných hor až 120 kilometrů za hodinu. Horší situaci ale zažil sever Německa a Polska, kudy se přehnala bouře Xavier. V Německu si vyžádala sedm lidských životů, v Polsku dva.

Pro dnešní den meteorologové nevydali žádnou další výstrahu. Předpovídají západní až severozápadní vítr o rychlosti 18 až 32 kilometrů v hodině, místy s nárazy kolem 54 km/h. K večeru bude vítr slábnout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď