Generál Pavel: Znepokojení rusko-běloruským cvičením je oprávněné

foto Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

Tirana - Znepokojení z nynějších rusko-běloruských manévrů Západ 2017 je důvodné. Agentuře AP to v Tiraně řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj lze v tomto cvičení spatřovat "vážné přípravy na velkou válku".

NATO zvyšuje úsilí obnovit s Ruskem přímou komunikaci mezi armádami, aby se zabránilo "jakýmkoli nezamýšleným důsledkům případných incidentů během těchto cvičení," prohlásil český generál Pavel. Toho ve funkci příští rok nahradí maršál britského vojenského letectva Stuart Peach.

Pavel se v Tiraně účastní každoroční konference vedoucích vojenských představitelů členských států NATO, jejíž uspořádání letos připadlo Albánii.

Manévry běloruských a ruských jednotek Západ 2017 začaly ve čtvrtek v Bělorusku a na západě Ruska a potrvají do 20. září. Znepokojeny jsou jimi především Polsko a tři pobaltské země Estonsko, Litva a Lotyšsko. Moskva a Minsk ale ujišťují, že cvičení má čistě obranný charakter a není namířené proti žádné třetí zemi.

Podle organizátorů se do manévrů zapojí necelých 13.000 mužů. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová však uvedla, že jde o záměrnou nepravdu, jejímž cílem je vyhnout se povinnosti pozvat zahraniční pozorovatele. Podle ní se cvičení zúčastní až 100.000 vojáků.

Minsk ale podle agentury TASS oznámil, že na manévry dnes do Běloruska přicestovali pozorovatelé ze sedmi pozvaných států - Estonska, Litvy, Lotyšska, Norska, Polska, Švédska a Ukrajiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď