Gabriela Soukalová se uklidnila a glóbus má na dosah

foto Mistrovství světa v biatlonu: vytrvalostní závod 15 km ženy, 9. března v Oslu. Gabriela Soukalová.

Chanty-Mansijsk (Rusko) - Česká biatlonistka Gabriela Soukalová dnes nejspíš udělala rozhodující krok k zisku velkého glóbu za celkové vítězství ve Světovém poháru. V dnešním sprintu byla druhá, ale hlavně porazila až desátou Marii Dorinovou Habertovou, čímž navýšila náskok v celkovém hodnocení. Nyní musí Francouzka zbývající dva závody vyhrát, pokud chce udržet šanci na triumf v SP.

Soukalová má všechno ve svých rukách. V celkovém hodnocení se dva nejhorší výsledky odečítají, což jí nyní hraje do karet. Jsou jimi totiž jedenácté a deváté místo, za což Soukalová dostane 62 bodů navíc, její reálný náskok tak činí 119 bodů. Za vítězství je 60 bodů a Dorinová Habertová tak musí dvakrát vyhrát. A pokud Soukalová v jednom ze dvou závodů skončí alespoň osmá, dostane dva body navíc a bude rozhodnuto.

"Ale nikdy neříkejme nikdy. Může se stát nějaká nehoda. Třeba minulý rok jsme byli svědkem, že Verča (Vítková) tady v posledním závodě spadla a závod byl najednou pryč. Jsem pořád opatrná," upozornila Soukalová v rozhovoru pro MF Dnes a deník Sport v Rusku. "Až to bude jisté, tak o tom budu přemýšlet. Musím se teď soustředit na každý ze dvou zbývajících závodů," prohlásila.

Velký glóbus mohla mít už dnes, pokud by vyhrála. Podlehla ale o 3,1 sekundy Fince Kajse Mäkäräinenové; tuto ztrátu přitom dost možná Soukalová nabrala při lehké kolizi s Ruskou Světlanou Slepcovovou po druhé střelbě. "Já už na konci odpadala, a když jsem se snažila zmátořit v cílové rovince, věděla jsem, že Kaisa je rychlejší a že pro ni to byla koncovka jak dělaná," uznala Soukalová. Ale spokojená byla. "Dneska jsem měla výbuch emocí," přiznala.

Ve středu přitom měla po únavě z MS a kvůli nachlazení krizi, ještě ráno ji bolelo v krku. Potom ale dlouho spala. "A s lyžema jsem se byla jen trochu pozdravit, než že bych na nich extra jezdila. Spala jsem čtrnáct hodin, tělo bylo unavené," řekla Soukalová. "Hned po startu se mi moc dobře nejelo, ale informace na trati byly příznivé. Říkala jsem si, že je super, že dokážu držet krok s nejlepšími. Snažila jsem se do poslední chvíle, ale v koncovce jsem pak na to neměla," uznala.

I tak to stačilo, aby si prakticky zajistila glóbus, neboť její náskok více než 40 sekund na Dorinovou Habertovou je před stíhacím závodem klíčový. "Myslím, že teď už ze mě spadl ten největší tlak, co jsem před sprintem cítila. Už to zvládnu ujet s čistší hlavou. Teď už to bude jednodušší a chytnu tu šanci za pačesy. Věřím, že to dotáhnu do zdárného konce," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pondělí 27. února 2017

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď