Gabriel odmítl paralelní jednání o politickém řešení v Sýrii

foto Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (uprostřed) otevřel úvodní jednání šéfů diplomacie zemí G20 v Bonnu.

Bonn - Politické řešení syrského konfliktu je třeba nalézt na jednáních v Ženevě pod dohledem Organizace spojených národů. Po jednání se zástupci USA, Francie, Británie, Turecka a dalších arabských a evropských zemí na okraj jednání šéfů diplomacie zemí G20 v Bonnu to dnes řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Není možné, aby se zároveň konala další "paralelní jednání", dodal s odkazem na rozhovory v kazašské metropoli Astaně, které se konaly pod záštitou Ruska, Turecka a Íránu.

Jednání o řešení syrského konfliktu začnou v Ženevě příští čtvrtek. I když jsou podle Gabriela zásadní, není možné s nimi spojovat příliš velká očekávání. Tentokrát je třeba "značné dávky realismu", uvedl ministr.

"Neměli bychom podceňovat těžkosti a nebezpečí (spojená s ženevskými rozhovory)," uvedl rovněž Gabrielův francouzský kolega Jean-Marc Ayrault. Moskvu a Teherán varoval, aby si nemyslely, že by syrský prezidenta Bašár Asad mohl snad jednoho dne opět plně ovládat celou Sýrii.

Nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se zeměmi, jež se staví proti syrskému prezidentovi Asadovi, jednal poprvé od nástupu do své funkce, slíbil podle diplomatického zdroje agentury Reuters, že Washington nebude vojensky spolupracovat s Moskvou, dokud Rusové nepřestanou označovat všechny skupiny Asadových odpůrců za teroristy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek uvedl, že Spojené státy podporují paralelní rozhovory, které se pod patronací Ruska, Íránu a Turecka vedou v Astaně. Tato jednání ve čtvrtek skončila neúspěchem. Podle syrského vládního zástupce Bašára Džaafarího nepřinesla žádnou novou dohodu kvůli "nezodpovědnému" pozdnímu příjezdu delegací Turecka a jím podporovaných povstalců. Původně měla jednání začít už ve středu a trvat do čtvrtka, nakonec se ale konala jen jediný den.

Hlavním tématem rozhovorů v Astaně mělo být posílení příměří, které po šesti letech syrské občanské války zprostředkovaly Rusko, Írán a Turecko a které platí od konce prosince. Využít toto fórum i k politickým jednáním se zprostředkovatelům dosud nedařilo hlavně kvůli odporu protivládních povstalců i řady arabských a evropských států.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď