Francouzská policie zmařila hrozící teroristický útok

foto Maskovaní policisté během bezpečnostní akce v Marseille.

Paríž/Marseille - Francouzská policie dnes dopoledne zadržela ve městě Marseille na jihu země dva muže podezřelé z přípravy teroristického činu před nedělním prvním kolem prezidentských voleb. Ministr vnitra Matthias Fekl řekl, že hrozba chystaného útoku byla bezprostřední, jeho povahu, zamýšlený cíl, místo ani motivaci nesdělil. V bytě, který si jeden ze dvou mužů pronajal, byly nalezeny tři kilogramy výbušniny, zbraně, munice, několik mobilních telefonů a vlajka takzvaného Islámského státu (IS), uvedl večer pařížský prokurátor François Molins.

Tři z hlavních adeptů na úřad hlavy státu obdrželi varování před zadrženými i s jejich fotografiemi už minulý týden.

Molins muže identifikoval jako dvaadvacetiletého Clémenta B. a devětadvacetiletého Mahiedina M. Muži se podle něj potkali ve vězení, v němž sdíleli celu. Policie věděla o jejich radikalizaci. Dvojice se chystala "v brzké době spáchat násilný čin na francouzském území", uvedl Molins.

Podle ministra vnitra muže zajistila dopoledne tajná služba DGSI ve spolupráci se speciální policejní zásahovou jednotkou, která bývá nasazována v případech spojených s organizovaným zločinem nebo s terorismem.

Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že v Marseilli chtěla tento týden uspořádat svůj poslední předvolební mítink nacionalistická kandidátka Marine Le Penová. Ta dnes také potvrdila, že její bezpečnostní služba už ve čtvrtek dostala varování před útokem i s fotografiemi obou podezřelých. Totéž uvedli i lidé z okolí centristického kandidáta Emmanuela Macrona a kandidáta tradiční pravice Françoise Fillona.

Le Penová a Macron mají největší naději postoupit do druhého kola, které je stanoveno na 7. května a jehož konání je podle průzkumů veřejného mínění prakticky jisté. Úplně bez šance na postup ale vzhledem k části ještě nerozhodnutých voličů stále není ani Fillon ani představitel radikální levice Jean-Luc Mélenchon, kteří zaostávají jen těsně.

Ministr vnitra také řekl, že policisté radikály zadrželi ve třetím marseilleském obvodu, kde také provedli zabezpečovací operace.

Podle televizní stanice BFMTV byla dvojice zatčena v rámci vyšetřování, které bylo zahájeno předminulý týden v Paříži. Nejprve začalo 5. dubna vyšetřování spojené se starším ze zadržených mužů po zjištění indicií, které naznačovaly přípravu brzkého násilného činu. Druhé, obdobné vyšetřování vedené proti mladšímu z dvojice začalo 10. dubna. Postupně se pak zjistilo, že oba připravují stejný útok.

Úspěšný zásah bezpečnostních složek, jímž se dnes podařilo zabránit zřejmě bezprostředně hrozícímu útoku, ocenil končící francouzský prezident François Hollande.

Ministr Fekl v souvislosti s touto událostí ujistil, že bezpečnost prezidentských voleb je zajištěna. Složky ministerstva vnitra jsou podle něj "v naprosté a dosud nevídané" pohotovosti. Dodal, že po celé Francii bude rozmístěno více než 50.000 policistů a vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost voleb, zejména v 67.000 volebních střediscích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď