Fousek chce FAČR stabilizovat a zvýšit důvěryhodnost fotbalu

foto Kandidát na předsedu Fotbalové asociace ČR Petr Fousek se 16. května v Praze setkal s novináři.

Praha - Stabilizovat Fotbalovou asociaci ČR, vytvořit z ní transparentní organizaci se silnější důvěryhodností a vyřešit financování. S takovým cílem jde do volby předsedy FAČR jeden ze tří kandidátů Petr Fousek. Když pak nastane správná chvíle, rád by posílil i prestiž českého fotbalu v zahraničí a získal pozici ve výkonném výboru UEFA, kde český zástupce chybí od roku 2002.

"Rád bych uskutečnil programové změny v českém fotbale. Dnes je to hlavně o stabilizaci asociace, zajištění financování a posílení důvěryhodnosti navenek i dovnitř," řekl Fousek při dnešním setkání s médii. "Je třeba zásadně změnit pohled na fotbal. Fotbal přežije všechno. Ale za jakou cenu? Fotbal se potýká s celou řadou negativních faktorů a je třeba s tím bojovat," dodal.

"Získání důvěry je pro fotbal jediná cesta. Třeba teď při podání kandidatury se mě nikdo neptal, jestli mám podíl v nějakém klubu. FAČR ani nemá směrnice o střetu zájmů. To je nástroj, který by se dal snadno zavést. Dá se diskutovat o tom, zda rozhodčí mohou mít i funkce v krajích. Všechno lze vylepšit a prohloubit. Nástrojů může být více," naznačil Fousek, kterého na předsedu navrhly tři kraje, sedm okresů a některé kluby první a druhé ligy, které však nespecifikoval.

"Tím, že se pohybuji ve fotbale dlouho, mám za sebou renomé, na základě kterého jsem byl osloven. Ta podpora mě zavazuje. Teď záleží na fotbalu samotném, jaký zvolí krok," uvedl Fousek, který kandiduje na předsedu společně s generálním ředitelem firmy Ondrášovka Liborem Dubou a šéfem marketingové firmy STES Martinem Malíkem.

"S panem Malíkem spolupracuji a vycházíme spolu korektně. S panem Dubou jsem se setkal jednou v životě. Ale je hodnotit nechci, to musí voliči," prohlásil čtyřiapadesátiletý dlouholetý fotbalový a futsalový funkcionář.

"Mohu nabídnout zkušenosti s řízením asociace, kterou jsem prošel od píky. Byl jsem sedm let generálním sekretářem, přičemž jsme funkci skončil kvůli svým zásadám. Mám odbornost, jazyky, kontakty, jsem týmový hráč a dlouho se pohybuji v UEFA a FIFA," vyjmenoval Fousek.

I proto by rád získal pro český fotbal vyšší postavení v Evropě. "V případě svého zvolení mám předpoklady pro to, abych se mohl pokusit dostat do výkonného výboru UEFA, kde nemá český fotbal zastoupení od odchodu pana (Františka) Chvalovského. Český fotbal může fungovat i bez toho, pokud ale ta možnost je, tak je povinností se o to ve vhodný okamžik pokusit," prohlásil Fousek.

Jako předseda by chtěl udržovat pevné vztahy mezi regionálním a profesionálním fotbalem, které se v posledních letech rozdělují po odloučení profesionálního fotbalu od FAČR do LFA.

"Soužití profesionálního a regionálního fotbalu je zásadní. V zahraničí se ukazuje, že když je tam symbióza, má to pozitivní výsledky. Profesionální fotbal do situace v FAČR rozhodně má co mluvit. Naopak je třeba dialog mezi profesionálním a regionálním fotbalem prohloubit. Nemůžete tělo přetrhnout v půli, aby nohy šly jedním směrem a trup jiným," přirovnal Fousek.

Možnost ucházet se o post předsedy měl i v roce 2011 po odstoupení Ivana Haška. "Nejen tehdy jsem byl přesvědčován, abych přijal kandidaturu na některou politickou funkci. Já to tehdy odmítnul, odmítal jsem v mezidobí i jiné funkce do výboru či v oblasti ligy. Ta situace je nyní podobná. Je to náhlá změna, na kterou je třeba reagovat. Některé věci se ale změnily a posunuly," řekl.

V současnosti byl mimo jiné poradcem předsedy Miroslava Pelty, který je obviněn z možného zneužití dotací z MŠMT. Fousek o tom ale nic nevěděl. "Jako jeho poradce jsem se mu snažil radit nejlépe ve věcech, na které se mě tázal, ale celou řadu věcí si on dělal sám. O tom nemají ponětí ani členové výkonného výboru," prohlásil.

Při shánění peněz pro fotbal by ale upřednostňoval jiný postup. "Schopnosti pana Pelty při shánění peněz byly mimořádné. Tím, že to stálo na jednotlivci, to ale neslo rizika. Já jsem pro to, aby byl fotbal co nejstabilnější, aby se o peníze mohl ucházet jako instituce," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď