Fotbal ustoupil penězům, hodnotí rozšíření MS média

foto Fotbal - ilustrační foto.

Praha - Za rozhodnutím rozšířit počet účastníků fotbalového mistrovství světa z 32 na 48, stojí podle médií především ekonomické důvody. Britský list Daily Telegraph dokonce předpovídá, že kvůli poklesu sportovní kvality bude turnaj zajímat čím dál méně fanoušků.

"FIFA si myslí, že tím šampionát oživí, ale ve skutečnosti mu tím ublížila. Rusko, Katar a teď uspěchané rozšíření, to všechno postupně uhasí zájem veřejnosti," připomněl deník, že volbu pořadatelů MS v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar) provázela podezření z korupce.

Kritikou nešetří ani Financial Times. "V roce 1978 hrálo na mistrovství jen šestnáct týmů, od té doby ale turnaj rozšiřuje čím dál víc slabých celků. Většina z nich na šampionát jede jen bránit a faulovat. Pro fanoušky je to stejně zábavné, jako sledovat zasychat barvu," napsal.

Rozšíření mistrovství, kterého se 48 týmů zúčastní poprvé v roce 2026, se s nadšením nesetkalo ani v Rusku. "Tenhle nápad má mnoho chyb a všechny jsou naprosto jasné," uvedl Kommersant. "Úroveň turnaje bezpochyby utrpí, bude také potřeba větších investic, jiná infrastruktura... Už teď může mistrovství pořádat jen pár zemí. Za chvíli bude jejich okruh ještě menší," dodal.

Rossijskaja gazeta byla mírnější. "Samozřejmě, že názor fanoušků FIFA nezajímá. Šampionát je především miliardový byznys a jeden z nejvýnosnějších sportovních podniků na světě," uvedla. "Mistrovství je hnacím motorem světového fotbalu, který těží z jeho zisků. Proto bylo rozšíření výhradně ekonomickou otázkou. Čím větší turnaj, tím větší výdělek," přidala.

Podle španělského listu La Vanguardia rozšíření mimo jiné ukázalo politickou sílu prezidenta FIFA Gianniho Infantina, který zvýšení počtu účastníků sliboval v předvolební kampani. "Vyhrál osobní sázku. Před rokem slíbil velké změny a teď ukázal, že dokáže měnit fotbal k obrazu svému," napsal deník.

"Rozšíření je založené na dvou důvodech a ani jeden nemá nic společného se sportem. Prvním je nenažranost FIFA, které chce stále víc a víc. A druhý je geopolitický, protože FIFA stejně jako Mezinárodní olympijský výbor se tomu nedokáže ubránit. Víc týmů znamená víc peněz skrz nové země a sponzory," přidal deník El Mundo.

"Rozšíření má spoustu plusů a minusů. Ale jen čas ukáže, jestli byla taková radikální změna dobrá, nebo špatná," napsal další španělský list Marca.

Podobný postoj zaujal britský Guardian, který zpochybnil postoj některých kritiků. "Evropský fotbal by měl být s opozicí opatrný. Asociace evropských klubů, která hájí zájmy nejbohatších týmů na světě, nebo Karl-Heinz Rummenige z Bayernu Mnichov, jenž v sezoně 2015/16 vydělal 627 milionů eur, nejsou zrovna těmi pravými, kteří by měli kritizovat komerční důvody rozšíření," napsal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 3:00 6°C

Celá předpověď