FIFA propustila generálního sekretáře Valckeho

foto Generální sekretář FIFA Jérome Valcke (snímek z 24. července 2015).

Curych - Mezinárodní fotbalová federace propustila generálního sekretáře Jéromea Valckeho, který je podezřelý z korupce v souvislosti s ilegálním prodejem vstupenek na předloňské mistrovství světa v Brazílii. Vyšetřovatelé etické komise FIFA v minulém týdnu pro francouzského funkcionáře navrhli devítiletý zákaz činnosti.

Některé lístky na světový šampionát bylo údajně možné koupit až za trojnásobek ceny, Valcke prý s prodejem vstupenek na černém trhu souhlasil a měl z něj prospěch.

Kvůli vyšetřování byl pětapadesátiletý Francouz původně uvolněn z funkce na 90 dní, před týdnem mu byla končící suspendace prodloužena o dalších 45 dní. Vedle zákazu činnosti ve fotbale vyšetřovatelé pro Valckeho navrhli pokutu 100 tisíc švýcarských franků (asi 2,5 milionu korun). Valcke už dříve označil obvinění za smyšlené a urážlivé.

V roli generálního sekretáře FIFA působil Valcke od roku 2007 a byl pravou rukou prezidenta Seppa Blattera, ze jehož vedení federace čelila několika korupčním aférám. Skandály vyvrcholily zatýkáním funkcionářů loni před květnovou volbou nového šéfa Mezinárodní fotbalové federace. Blatter poté oznámil odchod z funkce a v únoru čeká FIFA nová prezidentská volba.

Zadrženo bylo 27 činovníků, kteří čelí obvinění z uplácení při prodeji vysílacích a marketingových práv. Za korupci byl potrestán také Blatter, jenž stejně jako předseda UEFA Michel Platini dostal osmiletý zákaz působení ve fotbale. Vyšetřovatelé navíc prověřují možné uplácení při volbách pořadatelů světových šampionátů v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).

Situace ve FIFA připomíná Peltovi občanskou válku

K občanské válce přirovnává současnou situaci v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA předseda FAČR Miroslav Pelta. Tresty pro předsedy FIFA i UEFA a rozsáhlé korupční kauzy podle něj obě hlavní fotbalové organizace destabilizovaly, je však přesvědčen, že po únorovém mimořádném kongresu FIFA se situace uklidní.

"Když sleduji, co se děje na FIFA, tak je to občanská válka," řekl Pelta na dnešním setkání s novináři. FIFA čelí krizi od května, kdy bylo několik členů výkonného výboru zatčeno, krátce na to dal svou funkci k dispozici znovuzvolený předseda Sepp Blatter, který byl později spolu s předsedou UEFA Michelem Platinim suspendován kvůli netransparentní platbě a následně dostali za korupci osmiletý zákaz působení ve fotbale, proti kterému se odvolali. Skončil i generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

"Kromě FIFA se destabilizovala i pozice UEFA. Problémy má předseda Platini a odstoupit musel i německý předseda (Wolfgang Niersbach), který měl takovou pozici, že by asi byl nástupcem Platiniho v čele UEFA. Jsme v situaci, kdy jsou paralyzovány FIFA i UEFA, předsedové jsou suspendováni, většina výkonného výboru FIFA je ve vazbě, je to hodně turbulentní období," prohlásil Pelta.

Věří však, že se situace brzy uklidní a obrátí ve prospěch fotbalu. "Vše špatné je k něčemu dobré. Nastartuje to nový život. Fotbal přežije všechno, takže nemám obavu, že by to mělo mít dlouhodobé následky. Vše skončí kongresem na konci února. Tam se jasně ukáže nový směr a pak přijde stabilita a personální změny," řekl Pelta.

Sám zatím není rozhodnutý, komu dá při volbě předsedy FIFA hlas. O post se ucházejí Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Salmán bin Ibráhím Chalífa, Tokyo Sexwale a Gianni Infantino.

"Čekáme na mítink UEFA těsně před kongresem, kde se všichni zástupci UEFA domluví, koho chtějí volit. My tuto dohodu většinou dodržujeme. Sílu totiž máme, jen když držíme pohromadě. V tomhle UEFA funguje. Dohody platí," prohlásil Pelta.

Podle něj není jisté, zda nakonec do volby půjdou všichni kandidáti včetně zástupce UEFA Infantina. "Bude záležet, jestli získá další kontinenty. Podpora UEFA je hezká věc, ale tady jde o globální věc. Afrika má stejně hlasů jako Evropa. A všichni, kdo kandidují, jsou natolik ješitní, že nechtějí jít do předem prohrané bitvy. Nakonec může být jen jeden kandidát," míní Pelta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pátek 28. října 2016

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď