Fico odmítl, že jeho strana utrpěla ve volbách fiasko

foto Ilustrační foto - Slovenský premiér Robert Fico.

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico odmítl, že jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) utrpěla v nedávných krajských volbách fiasko. Vyjádřil také podporu všem místopředsedům Směru-SD, který ve volbách o uplynulém víkendu zaznamenal výraznější ústup z dřívějších pozic. Někteří představitelé se již dříve vyslovili pro personální a programové změny ve straně.

Směr-SD kromě ztráty čtyř z dosavadních šesti postů hejtmanů přišel ve srovnání s předchozími krajskými volbami v roce 2013 rovněž o část křesel v zastupitelstvech samosprávných krajů, takzvaných žup. Slovensko je rozděleno do osmi krajů.

"Z hlediska politických stran Směr-sociální demokracie získal 88 poslanců (v krajské samosprávě), což je suverénně nejvíce ze všech politických stran. Jak může být fiaskem, když získá strana nejvíce poslanců? Jasně, že bych chtěl více," řekl Fico na dnešní tiskové konferenci, na které se poprvé veřejně vyjádřil k výsledkům voleb. Dodal, že Směr-SD zůstává rozhodující politickou sílou na Slovensku.

Vůbec nejvíce křesel v krajských zastupitelstvích získali nezávislí kandidáti. Na druhém místě skončili kandidáti široké koalice pravicových stran, byť žádná z nich samostatně neobsadí více křesel než Směr-SD.

Slovenská média bezprostředně po volbách označila výsledek Směru-SD za katastrofu. Podobně se vyjádřili i zástupci pravicových opozičních stran, které postupovaly v krajských volbách společně.

Někteří čelní představitelé Směru-SD neskrývali nespokojenost s výsledky krajských voleb. Například místopředseda strany a vicepremiér Peter Pellegrini dříve řekl, že pokud Směr-SD v reakci na výsledky voleb nic neudělá, tak jeho pokles bude pokračovat. Další místopředseda strany a ministr kultury Marek Maďarič poznamenal, že ve volbách neprohráli jen kandidáti Směru-SD, ale strana jako taková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 17:00 31°C

Celá předpověď