Federální soud nechce ve věci Trumpova migračního dekretu čekat

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký federální soud nechce čekat v případu sporného prezidentského dekretu Donalda Trumpa o migraci na konec řízení u odvolacího soudu. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters. K odkladu vyzvalo federální soud ministerstvo spravedlnosti. Odvolací soud minulý týden ve čtvrtek sice odmítl sporný dekret odblokovat, nadále ale platí lhůta, ve které má možnost verdikt přehodnotit.

Federální soudce James Robart, který na počátku února předběžně zablokoval účinnost kontroverzního dekretu, dal během pondělního přípravného slyšení na vědomí, že v řešení případu nechce otálet. Vyzval proto právníky ministerstva spravedlnosti a státu Washington, který legálnost dekretu napadl, aby se na další postup připravili. Zablokovaný dekret zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup na území USA a dočasně pozastavil americké azylové programy.

Po předběžné blokaci dekretu se Trumpova administrativa obrátila na odvolací soud, který ale zmrazení účinnosti exekutivního nařízení odmítl zrušit. K tomuto verdiktu dospěl soudní senát v podobě trojice soudců odvolacího soudu jednomyslně. Podle amerických médií nyní jeden ze soudců odvolacího soudu požádal, aby o věci hlasovalo v plénu jedenácti soudců. Ti by teoreticky mohli verdikt tříčlenného senátu zvrátit.

Federální soud má rozhodovat o tom, zda je Trumpův dekret v souladu s ústavou. Očekává se, že pře skončí u nejvyššího soudu USA. Ten je ale částečně ochromený, neboť je rozdělený na konzervativní a liberální křídla. Podle ústavy má mít devět členů, ale po loňském úmrtí Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Trumpův konzervativní kandidát na uvolněné deváté soudcovské křeslo Neil Gorsuch se podle CNN zřejmě své funkce nestačí ujmout včas, aby do sporu zasáhl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď