Favority závodů SP v Novém Městě budou lyžaři z Norska

foto Ilustrační foto - Norský běžec Martin Johnsrud Sundby na trati v závodu v běhu mužů na 15 kilometrů klasickou technikou.

Nové Město n.Mor. (Žďársko) - Kompletní světová špička s výjimkou Švýcara Daria Cologni se o víkendu sejde v Novém Městě na Moravě při dalším dílu Světového poháru v běhu na lyžích. Na programu jsou v sobotu distanční závody volnou technikou, v neděli štafety. Před domácím publikem se ukáže také Lukáš Bauer, který se po dnešním tréninku rozhodl startovat. Favority jsou Norové včetně lídrů SP Martina Johnsruda Sundbyho a Therese Johaugové. Přihlášeno je 22 zemí.

Český tým čítá 18 reprezentantů, většinu tvoří mladíci. Nepojede zraněný Aleš Razým, nemoc nakonec připravila o start i Dušana Kožíška. Z následků metabolické poruchy se zotavuje loňská česká jednička Eva Vrabcová-Nývltová. Největšími nadějemi jsou tak Martin Jakš a Petra Nováková, která však po Tour de Ski onemocněla a týden se léčila antibiotiky.

Bauera stále trápí bolavá žebra, ale jeho stav se zlepšil. Rozhodnutí oznámil dnes po obědě. "Je mi jasné, že to asi nebude žádný skvělý výsledek, ale chtěl jsem se před domácím publikem ukázat. Vždyť právě závod v Novém Městě na Moravě byl důvodem, proč jsem se loni rozhodl pokračovat v kariéře," uvedl Bauer.

Trenér mužů Lukáš Krejčí by chtěl, aby Jakš navázal na výkony, jaké předváděl na Tour de Ski. "Snad se po seriálu dal trochu dohromady, snad pojede dobře," řekl Krejčí. "Ostatní kluci bohužel na ty body teď nemají. Dali jsme příležitosti i třem juniorům, aby získali zkušenosti," dodal kouč.

Jakš se na Tour de Ski dostal jednou do desítky při závodu na 15 km klasickou technikou s hromadným startem, celkově byl devatenáctý. "Do desítky by to bylo super, ale ten závod mi moc nesedí," upozornil Jakš, že v Novém Městě se pojede závod na 15 km s individuálním startem volnou technikou.

Nováková po nemoci absolvovala jen pár tréninků, takže formu nezná. "Cítím se dobře, ale šla jsem po antibiotikách jen jeden rychlejší trénink. Nechci si moc vsugerovat, že ta nemoc mě ovlivnila, budu chtít podat co nejlepší výkon," prohlásila. Po Tour de Ski začala pomalu trénovat po týdnu, na lyžích byla poprvé minulý týden v neděli. "Chtěla bych bodovat a dvacítka by mě potěšila," uvedla.

Cologna po Tour de Ski dal přednost přípravě na dálkový běh na 70 km Marcialongu, který se ve Val di Fiemme pojede příští sobotu, a na závod Světového poháru v Oslu, kde je v sobotu 6. února na programu 50 km klasickou technikou.

Pokud by závody v Novém Městě ovládl někdo jiný než Norové, bylo by to překvapení. V průběžném hodnocení Světového poháru jich je šest mezi prvními sedmi muži, jejich hegemonii narušuje jen čtvrtý Rus Sergej Usťugov. Mezi ženami je v hodnocení SP prvních dvanáct lyžařek ze severských zemí.

Švédka Charlotte Kallaová, čtvrtá žena SP, je jedinou aktivní lyžařkou, která v Novém Městě v kariéře vyhrála (v sezoně 2007/08 při dvou etapách Tour de Ski). Pokud by se jí na Moravě podařilo vyhrát potřetí, vyrovnala by v této statistice slavnou Norku Marit Björgenovou. Mezi muži v Novém Městě vyhrál individuální závod pouze Bauer.

Světový pohár se do České republiky vrací po dvou letech. Závod žen na 10 km volně odstartuje v sobotu ve 12:45, muži vyběhnou na trať o pět kilometrů delší ve 14:15. V neděli poběží od 10:30 štafetu ženy a od 12:00 muži.

Nominace ČR:

Muži: Lukáš Bauer, Martin Jakš, Michal Novák, Jakub Gräf, Miroslav Rypl, Petr Knop, Jakub Antoš, Jonáš Bešťák, Adam Fellner, Ondřej Dudek, Petr Pilz.

Ženy: Petra Nováková, Karolína Grohová, Sandra Schützová, Kateřina Beroušková, Andrea Klementová, Anna Sixtová, Kateřina Janatová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 26. října 2016

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď