Farský: Krach koalice nebrání spolupráci STAN a KDU po volbách

foto U dozrávajícího vinohradu rulandského šedého nad Valticemi na Břeclavsku zahájilo 3. září hnutí Starostové a nezávislí předvolební kampaň. Na snímku je volební lídr a lídr za Prahu Jan Farský.

Praha - Volební lídr Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský nevidí překážky v možné povolební spolupráci hnutí s lidovci. ČTK v předvolebním rozhovoru řekl, že strany jsou si programově blízké a jejich představitelé by se dokázali povznést nad možné rozpory kvůli červencovému krachu projektu společné kandidatury. Lidovci se však podle Farského vycouváním z koalice těsně před volbami diskvalifikovali z obdobných vyjednávání před volbami v budoucnu.

Lidovci v červenci ustoupili od již dohodnuté koalice se STAN a Starostům nabídli, ať vstoupí na kandidátky KDU-ČSL. Pro vstup do Sněmovny by tak stačilo pět namísto deseti procent hlasů. Starostové však trvali na rovnocenném partnerství a návrh odmítli. "Já myslím, že předvolební koaliční potenciál lidovců je na dlouhá léta vyčerpán," řekl k událostem Farský.

V příštích letech podle Farského nikdo nebude chtít riskovat podobnou zkušenost, kterou zažili Starostové. "Aby vám tři měsíce před volbami řekli: 'Hele, my jsme se lekli deseti procent, tak se nechte k nám napsat na kandidátky', to si každý rozmyslí. Takže lidovci jakoby si sami z mého pohledu dost ublížili do nějakých integračních snah," řekl.

Zkušenost z jednání o koalici však nemůže být překážkou pro povolební spolupráci, míní Farský. "Bylo by hodně špatně, abychom si řešili nějaké osobní bolístky tím, že budeme blokovat nějakou spolupráci," uvedl. Strany jsou si podle něj programově blízké. "Nemůže to krachovat na tom, že si budu s (předsedou KDU-ČSL) Pavlem Bělobrádkem vyčítat, kdo kde co řekl a jak co myslel," uvedl.

Za reálné považuje to, že do Sněmovny vstoupí oba subjekty zkrachovalé koalice. "Vidím to jak pro lidovce, kteří mají docela pevné jádro na Moravě, tak nemám obavu ani o nás," konstatoval. Počítá s tím, že STAN má vysoký volební potenciál, protože hnutí není ideologické, ale naopak konsensuální. "Naše největší síla je volební lístek, lidé uvidí, že jsou na něm lidé, které fakt znají," uvedl.

Farský žertuje, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí by měl Starostům jejich volební lístek započítat do nákladů kampaně jako reklamu. "Jména kandidátů vyprávějí sama - to je obrovská síla, kterou z mého pohledu nikdo jiný nemá," uvedl. U Starostů mají podle něj voliči jasno, jak se kandidáti chovali ve veřejné službě, jak reagovali, když dostali moc, případně jak hospodařili s veřejnými penězi.

Celostátní lídr a jednička pražské kandidátky Farský se neobává, že po konsensuálním subjektu by nebyla poptávka. "Souhlasím, že politika je svým způsobem reality show a dnes je nejvíc slyšet o tom, kdo nejvíc křičí, útočí a používá nejdrsnější slova do titulků," uvedl. Výsledkem takového přístupu podle něj je ale to, že republika nevyužívá svůj potenciál.

Za důležité proto považuje prosazování klíčových reforem na základě širší politické shody. "Je úžasné, že předchozí vláda prosadila důchodovou reformu, ale k čemu, když vydržela dva roky. Ta musí vytrvat 20, 30 let, pak teprve začne dostávat smysl," konstatoval Farský.

Babišova absolutní moc podle Farského ničí demokracii v ANO

STAN vylučuje povolební spolupráci s nedemokratickými stranami. Farský mezi takové subjekty zařadil komunisty, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, ale také hnutí ANO. Hnutí předsedy Andreje Babiše podle něj v krizových okamžicích prokazuje, že není schopné sebereflexe a neexistuje v něm prostor pro demokratickou diskusi.

Nedostatečná vnitřní demokracie ANO se podle Farského projevila například začátkem září, kdy Sněmovna vydala Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo. Poslanci ANO při hlasování odešli ze sálu. "Místo toho, aby projevili demokratický názor, tak opustili sál, protože tam není skutečně demokracie," uvedl.

Farský zmínil rovněž únorovou změnu stanov ANO, po které může předseda hnutí sám rozhodovat o vyškrtnutí kandidátů, doplnění nových jmen na kandidátní listiny nebo o změně pořadí kandidátů. "Andrej Babiš může do 18. nebo 19. října ještě kohokoliv vyškrtnout z kandidátky, proto je takové ticho, kdokoliv by se ozval z volitelného místa, tak riskuje, že přijde o místo," uvedl Farský.

Volební lídr STAN očekával, že změna stanov ANO poznamená během nadcházejícího volebního období. "Protože to zničí vnitřní debatu, zlikviduje oponentní názor. A jen z debaty se tvoří větší hodnoty. Já myslel, že je to dožene v příštím volebním období, ale paradoxně jde to daleko rychleji, lidé se tam bojí promluvit, mít jiný názor," míní Farský.

Nevidí rozdíl v případné koalici s ANO s Babišem a s ANO bez Babiše. "ANO je Babiš. Ve chvíli, kdy je největší věřitel, tak ANO bez Babiše neexistuje," uvedl. Na druhou stranu připouští, že v ANO jsou i lidé, kteří mají svou kvalitu a lze s nimi debatovat. Zmínil místopředsedu Sněmovny Radka Vondráčka či poslance Jiřího Zlatušku a Martinu Berdychovou.

I kvalitní lidé však podle Farského mají nyní problém vystoupit. "Protože jsou pod neomezenou mocí svého šéfa. To není demokratické uskupení, ten subjekt má totální deficit demokratických principů," konstatoval.

Kritizuje i útoky ANO na policii či státní zástupce v souvislosti s obviněním v případu Čapího hnízda. "To je možná krátkodobě cesta k hlasům, ale dlouhodobě je to cesta do pekel," uvedl. Jako zklamání hodnotí vyjádření ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), že motivací k žádosti policie o vydání Babiše a Faltýnka musí být snaha ovlivnit volby.

Limit na výdaje má podle Farského ozdravující vliv na kampaň

Farský je spokojený s tím, jak zatím postupuje kampaň hnutí před sněmovními volbami. ČTK řekl, že za svou povinnost považuje zisk sedmi procent hlasů. Za ozdravující považuje efekt nového limitu 90 milionů korun na výdaje v kampani, i když nová pravidla podle něj zároveň přinášejí mnoho administrativy a chod kampaně komplikují.

Starostové připravovali kampaň během několika dnů poté, co ztroskotal projekt volební koalice s KDU-ČSL. Lidovci místo ní nabídli Starostům kvůli obavám z desetiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny místa na svých kandidátkách, což Starostové odmítli. "My máme kampaň tak, jak jsme ji naplánovali v rychlosti poté, co nás lidovci hodili přes palubu," řekl Farský.

S výsledkem je ale zatím spokojený. "Jak jsme si to nastavili, tak se to plní," konstatoval. Za důležitou považuje účast zástupců hnutí v debatách České televize, Novy a Blesku. Za největší klad kampaně považuje to, že nestojí pouze na dobrovolnících. "V regionech chodí přímo kandidáti, v území, kde jsou známí," vysvětlil.

Limity mají podle něj na kampaň ozdravující vliv. "Co je na tom problematické, je ta neskutečná administrativa, když to chcete dělat poctivě," uvedl. Efekt předpisu je podle něj podobný, jako u řady legislativních opatření z období dosluhující vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Malým komplikovala život a velké ryby nechala utíkat," míní.

Novinka nebrání demokratické soutěži, ani ji nepoškozuje, přesto si Farský myslí, že po volbách je nutné se nad některými prvky zákona zamyslet. Vadí mu například omezení toho, co může každý člověk vyvěsit na vlastní plot. "Je otázka, jestli to spíš neomezuje občanské zapojení," uvedl.

Problematické je podle něj i to, jak započítat některé náklady. "Jak do toho započítáte rozhovor dva dny před volbami v novinách, které vlastníte, byť prostřednictvím svěřenského fondu, kde budete říkat, že všechno dobré jste udělal vy a všechno špatné soupeř? Ten má hodnotu mnoha milionů," uvedl s odkazem na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který do fondu vložil svůj vydavatelský dům Mafra. Do kampaně by se podle Farského měla možná počítat i pondělní schůze Sněmovny o lithiu. "Bude stát několik milionů a bude to jednoznačně kampaň," řekl.

Za svůj volební cíl si Farský stanovil zisk sedmi procent hlasů. "To je pro mě povinnost. Je to taková jistota Sněmovny a zároveň klub má nějakou sílu, s kterou se dá pracovat," uvedl. Desetiprocentní výsledek by pak považoval za mimořádný úspěch, který nikdo nečekal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pondělí 20. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 33°C

Celá předpověď