FAČR se dohodl s kluby na osamostatnění ligy od příštího ročníku

foto Ilustrační foto - Zleva předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda a ředitel Oddělení profesionálního fotbalu FAČR Ivo Lubas vystoupili na tiskové konferencí k začátku jarní části fotbalové Gambrinus ligy, která se konala 18. února v Praze.

Praha - Od příštího ročníku se osamostatní první a druhá fotbalová liga, které bude nově řídit Ligová fotbalová asociace (LFA). Výkonný výbor na dnešním zasedání jednohlasně schválil věcný obsah smlouvy mezi LFA a FAČR. Kontrakt začne platit 1. července a bude podepsán na šest let s dvouletou opcí.

"O otázce osamostatnění ligy se hovoří už roky a myslím, že jsme se dostali do závěrečné etapy. Došlo k dohodě mezi zástupci výkonnostního fotbalu, které reprezentoval místopředseda Roman Berbr, a zástupci profesionální ligy, které jsem zastupoval já," řekl na dnešní tiskové konferenci předseda LFA Dušan Svoboda.

"Teď je na právnících, aby se to, co se dohodlo, převtělilo do právního dokumentu. Dokud to není podepsáno, není to finální, ale zásadní a klíčové je, že došlo k dohodě," dodal Svoboda. "Kluby první a druhé ligy jednohlasně souhlasily, stejně jako výkonný výbor. Nedocházelo k žádnému přesvědčování. Jsem rád, že průběh přípravy byl na jednu stranu tvrdý, to nebudu zastírat, ale také korektní," uvedl Svoboda.

V polovině dubna by dokument, který vypracují právníci, měl projít ligovým shromážděním a 9. května by měl smlouvu schválit výkonný výbor. Pak by funkcionáři měli kontrakt podepsat a na valné hromadě 20. května v Brně by následovala nezbytná úprava stanov.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Ke změnám ale může dojít u postupu a sestupu z první ligy. "Jak bude nastavena propustnost mezi první a druhou ligou, to bude v gesci LFA," podotkl Svoboda.

Smlouva dává možnost LFA zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok dojde ke snížení zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat nově jen jedenáct členů. Profesionální liga už ale od nadcházející sezony nebude mít ve fotbalové "vládě" místopředsedu.

Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm milionů korun. Původně to mělo být jedenáct milionů. "Je to pravda. Intenzivní jednání o smlouvě trvají asi sedm nebo osm měsíců a byla tvrdá. My jsme šli cestou spíše politickou a postupovali jsme ve finanční sféře a druhá strana opačně," uvedl Berbr.

Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je společnost Pragosport a podle odhadů v současnosti činí roční příjem z práv přibližně 100 milionů korun. Kluby ale doufají, že by si mohly vyjednat i výrazně víc. Částku by mohl zvýšit prodej vysílacích práv placeným kanálům.

"Profesionální liga také získává nárok na podíl z odměn, která získá reprezentace z účasti na finálových turnajích ME a MS, počínaje rokem 2018, a je to 15 procent ze základního výnosu za postup. Od ledna 2017 bude LFA zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů. Jde o třicet procent," přiblížil Svoboda.

Při jednáních pomáhal i bývalý svazový místopředseda Vlastimil Košťál. "Tohle je nejdůležitější smlouva ve fotbalovém svazu od roztržení republiky. S Vlastou Košťálem jsem komunikoval a komunikoval velmi dobře," řekl Berbr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 24. února 2017

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď