Evropská komise zahájí vůči ČR řízení kvůli kvótám na uprchlíky

foto Zachránění uprchlíci - ilustrační foto.

Štrasburk/Brusel/Praha/Varšava - Evropská komise se rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že neplní přijímání migrantů podle stanovených kvót. Ve Štrasburku to dnes oznámil komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Z Prahy, Varšavy i Budapešti už zazněly odmítavé reakce. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česko bude rozhodnutí nepodílet se na systému kvót důsledně bránit. Polská vláda dala najevo hájit se před Soudním dvorem EU a šéf maďarské diplomacie označil postup EK za vydírání.

Na jednorázovém dvouletém programu přerozdělení až 160.000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku se unijní státy shodly přes odpor ČR a některých dalších zemí v roce 2015. Splněn by měl být v září, ale doposud si unijní státy převzaly celkem jen necelých 21.000 osob, takže závazky plynoucí ze sporného systému přerozdělování migrantů zjevně neplní nejen Česko, Polsko a Maďarsko. Nicméně Avramopulos dnes zdůraznil, že tyto tři členské země ale "neudělaly vůbec nic už déle než rok".

Třem středoevropským zemím pohrozil řízením už před měsícem. Česká vláda na to reagovala veřejným oznámením, že se víc nehodlá podílet na programu, který považuje za nefunkční.

Pro členské státy je podle Avramopulose právně závazné, aby nová místa pro žadatele o azyl nabízely alespoň každé tři měsíce. Ocenil při tom Slovensko a Rakousko, které nová místa do programu nedávno nabídly.

Nyní spouštěné řízení může po několika etapách skončit před unijním soudem a následně pokutou příslušné členské zemi.

"Přerozdělování, a to chci opět opakovat, není věcí volby. Je to nejen morální povinnost, ale hlavně právní rozhodnutí s právními závazky, o kterém bylo kolektivně rozhodnuto a které musí být kolektivně provedeno," řekl komisař. Česká republika a některé další země byly proti, v září 2015 však byly přehlasovány. Maďarsko a Slovensko se kvůli tomuto postupu obrátily na unijní soud.

"Evropská komise i přes naše upozornění podcenila výbušný efekt, který je skryt ve věci tak citlivé, jako je direktivní rozhodování o umísťování uprchlíků do jednotlivých členských států," uvedl premiér Sobotka v reakci na Avramopulosovo oznámení. Nefunkčnost systému je podle něj zjevná, protože se podařilo přemístit jen mizivé procento lidí, přičemž řada z nich navíc v cílové zemi nevydržela a šla do ekonomicky vyspělejších států. Kvóty působí spíše jako pobídka pro nelegální migraci do Evropy, míní předseda vlády, který v této souvislosti poukázal i na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě.

Předseda právního výboru EP Pavel Svoboda z koaliční KDU-ČSL ale české vládě vyčetl, že nesouhlas s kvótami a odhodlání neplnit dává ostentativně najevo. "Málokterý stát plní kvóty, ale jen my musíme vydávat provokativní usnesení, čímž jsme komisi zúžili prostor k toleranci na nulu," uvedl Svoboda. Česko si tím podle něj "naběhlo na vidle".

Nic měnit na svém odmítavém postoji ke kvótám ovšem nehodlá ani polská vláda. "Polsko je připraveno hájit svůj postoj před soudním dvorem (EU)," řekl podle zpravodajského webu Onet.pl náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański. Se zavedením kvót, které označil za chybné, mají podle něho problémy "všechny země EU".

Polsko svou solidaritu s nejvíce postiženými zeměmi Itálií a Řeckem podobně jako Česko projevuje například tím, že se angažuje v ochraně vnějších hranic EU a "systematicky zvyšuje své humanitární aktivity v regionu".

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes prohlásil, že kabinet premiéra Viktora Orbána považuje zahájené řízení za "vydírání a neevropské chování". V parlamentu ještě před Avramopulosovým oznámením také zopakoval stanovisko své vlády, že ani Evropská komise nemůže členským státům vzít "právo rozhodnout se, koho chce pustit do své země".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je středa 23. května 2018

Očekáváme v 13:00 23°C

Celá předpověď