Eset: Chytré mobily chrání před viry jen polovina Čechů

foto Muž s mobilním telefonem - ilustrační foto.

Praha - Chytré mobilní telefony chrání před útoky škodlivých programů jen zhruba polovina českých uživatelů, u notebooků a PC přesahuje podíl chráněných zařízení 90 procent. Vyplývá to ze statistik antivirové firmy Eset, které má ČTK k dispozici.

Chytrý mobil je přitom podle posledního Esetu nejčastěji používaným zařízením pro přístup k internetu. Využití mobilního připojení k internetu prostřednictvím smartphonu deklaruje 79 procent respondentů, přes notebook k internetu přistupuje 71 procent Čechů a na stolním počítači 59 procent.

"Je to vůbec poprvé, co nám v průzkumu vyšlo, že se nejvíce lidí připojuje k internetu přes mobil. Z hlediska ochrany přitom stále platí, že zatímco desktopová zařízení jsou většinou chráněna antivirem, mobilní zařízení chrání jen zhruba polovina uživatelů," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Malý podíl chráněných mobilů ostře kontrastuje s růstem kybernetických hrozeb zacílených na tablety a chytré mobilní telefony. Jde například o vyděračské aplikace zaměřené na operační systém Android.

Tři čtvrtiny uživatelů používají některý ze způsobů uzamčení displeje mobilního telefonu. Nejčastěji jde o PIN (32 procent respondentů) nebo gesto (22 procent). Otisk prstu využívá k autentizaci pětina Čechů, snímek sítnice a jiný druh identifikace dvě procenta. Plná čtvrtina respondentů přiznala, že svůj telefon nezabezpečuje. Obdobně jsou na tom Češi i se zabezpečením externích záznamových zařízení. Nejoblíbenější USB flash disky používá 81 procent respondentů, ale jen 27 procent chrání jejich obsah šifrováním, heslem nebo klíčem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

3°C

Dnes je úterý 20. března 2018

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď