Na sněmu Akademie věd se řešila i kandidatura Drahoše na Hrad

foto Končící předseda Jiří Drahoš vystoupil 21. března v Praze na akademickém sněmu Akademie věd ČR.

Praha - Možná kandidatura končícího předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše na prezidenta byla jedním z důležitých témat posledního sněmu akademie před Drahošovým koncem ve funkci. Sněm dnes v Praze jeho nástupkyni Evě Zažímalové vybral novou akademickou i vědeckou radu a zhodnotil výsledky vědecké práce a hospodaření. Politici ocenili Drahošovo osmileté působení v čele akademie, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že by ho Česko mělo využít v nějaké funkci. Drahoš poté ČTK řekl, že o kandidatuře na hlavu státu seriózně uvažuje, definitivně se ale ještě nerozhodl.

Štěch ocenil, jak Drahoš instituci reprezentoval. Autoritu podle něj vydobyl nejen pro sebe, ale i Akademii věd. "Byl bych rád, kdyby měla ČR možnost inteligence a osobnostních vlastností pana Drahoše využít, ať už v jakékoliv pozici," uvedl. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) Drahošovi nabídl, aby pokračoval jako jeho poradce. Zda by mohli lidovci končícího šéfa akademie podpořit v prezidentské volbě, nechtěl prozradit. Jeho kandidaturu naopak na twitteru výslovně podpořil šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima (uprostřed) předal 21. března v Praze končícímu předsedovi Akademie věd ČR (AV ČR) Jiřímu Drahošovi (vpravo) na akademickém sněmu zlatou medaili Univerzity Karlovy. Vlevo přihlíží nastupující předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Drahoš ČTK řekl, že se ohledně kandidatury zatím nerozhodl. Definitivně by se chtěl vyjádřit zhruba do deseti dnů od svého pátečního konci ve funkci. V případě kandidatury by se chtěl o post hlavy státu ucházet nezávisle na politických stranách, i když jejich podpoře by se nebránil.

Drahoš otevřel jubilejní padesátý sněm projevem, ve kterém za nejvýznamnější úspěch Akademie věd v posledních letech označil to, že ji lidé začali vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání. Za zdar svých dvou funkčních období považuje to, že byl stabilizován rozpočet a zachován demokratický charakter řízení akademie. Nedostatky vidí v nízké podpoře výzkumu ze strany podnikatelské sféry.

Drahoš také varoval před tím, aby se formulování představ budoucího vývoje společnosti ujali extremisté a populisté. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že by měl Drahoš konkrétně sdělit, kdo podle něj populisté a extremisté jsou.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) vystoupil 21. března v Praze na akedemickém sněmu Akademie věd ČR (AV ČR). Dále na snímku jsou místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (uprostřed) a nastupující předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) popřál nastupující šéfce Zažímalové hodně sil a ostré lokty. Bude je podle něj potřebovat při vyjednávání o financích. Pro vědu se loni podařilo vybojovat slušný rozpočet i rozpočtový výhled, uvedl. Ve svém vystoupení Sobotka zdůraznil důležitost akademie a výzkumu pro další konkurenceschopnost ČR. Varoval před odlivem mozků z ČR.

Akademie loni podle výroční zprávy hospodařila celkem s více než 14 miliardami korun, z nichž zhruba 4,7 miliardy pocházelo z vlastní kapitoly státního rozpočtu. Z neinvestičních nákladů dala akademie nejvíce peněz na mzdy, zhruba 5,4 miliardy korun. Počet zaměstnanců AV ČR se loni meziročně zvýšil přibližně o 150 osob na 8759. Průměrný měsíční výdělek v akademii byl 37.537 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni činila podle údajů Českého statistického úřadu 27.589 Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je středa 21. února 2018

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď