Dopravu na řadě míst zkomplikovaly sněhové přeháňky

foto Sníh na silnici, sjízdnost - ilustrační foto.

Praha - Dopravu v Olomouckém kraji dnes ráno zkomplikovaly sněhové přeháňky, kvůli kterým zejména v horských oblastech pokrýval silnice rozbředlý či namrzlý sníh. Ranní sněžení zkomplikovalo dnes dopravu také ve Zlínském kraji. Nadílka silničáře i řidiče zaskočila, silnice na Zlínsku a na Vsetínsku záhy pokryla uježděná vrstva sněhu a řada aut skončila v příkopech. V kopcích se tvořily kolony vozidel, vyjet nemohly kamiony.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v Pardubickém kraji se vyskytují sněhové přeháňky. Kvůli teplotám pod bodem mrazu zůstává někde sníh i na vozovkách. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Sněhové přeháňky silničáři hlásí z oblasti Hlinska, Litomyšle, Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Skutče, Svitav, Vysokého Mýta a Žamberka. Na Moravskotřebovsku zůstává na silnících druhé a třetí třídy slabá vrstva nového sněhu.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo až oblačno, na Poličsku foukal silný vítr. Teploty se pohybovaly od minus pěti po bod mrazu.

Olomoucký kraj

Dopravu v Olomouckém kraji dnes ráno zkomplikovaly sněhové přeháňky, kvůli kterým zejména v horských oblastech pokrýval silnice rozbředlý či namrzlý sníh. Hasiči ráno vyjížděli k osmi dopravním nehodám, při kterých se zranili dva lidé, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Sněhové přeháňky ráno zasáhly především Jesenicko a Šumpersko, kde hlavní silniční tahy po chemickém posypu pokrýval rozbředlý sníh. Inertně udržované vozovky jsou ve vyšších polohách namrzlé. Sněhové přeháňky byly ráno také na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku, kde byly ale silnice zpravidla holé a vlhké.

Jeden člověk byl ráno zraněn při srážce dvou osobních automobilů u Loučky na Přerovsku. Při nehodě osobního automobilu v Plumlově na Prostějovsku se zranila jeho řidička. Hasiči vyjížděli také například k dopravní nehodě u Sudkova na Šumpersku, kde tři automobily skončily mimo silnici. "Zraněn nebyl nikdo," uvedla Hacsiková. V Nové Vsi u Litovle se dvě osobní vozidla po havárii převrátila na střechu, nikdo nebyl zraněn.

Zlínský kraj

Ranní sněžení zkomplikovalo dnes dopravu ve Zlínském kraji. Nadílka silničáře i řidiče zaskočila, silnice na Zlínsku a na Vsetínsku záhy pokryla uježděná vrstva sněhu a řada aut skončila v příkopech. V kopcích se tvořily kolony vozidel, vyjet nemohly kamiony.

"Kolem Zlína stále máme problémy. Všechna technika je v terénu, ale stojí se v kolonách a je to pomalé," řekl ČTK před 9:00 výrobní náměstek Správy a údržby silnic Zlínska David Polášek.

Na Vsetínsku napadlo podle jednatele Správy a údržby silnic Valašska Jaromíra Kořistky do pěti centimetrů sněhu. "Hned se vyjelo, od noci je venku devět sypačů. Chemicky udržované cesty jsou mokré se zbytky sněhové kaše, zbylé se udržují inertním posypem," řekl ČTK Kořistka.

Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové policie v kraji eviduje od 04:00 asi dvě desítky dopravních nehod. Někteří další řidiči je možná ani nehlásili. Podle Javorkové si tři nehody vyžádaly lehká zranění. Nejvíce nehod bylo na Zlínsku a na Vsetínsku.

Sněžení způsobilo od 6:30 komplikace i ve zlínské MHD. "Zejména v kopcovitém terénu v okrajových částech Zlína se silniční provoz výrazně zpomalil nebo zcela zastavil. To mělo dopad i na naše linky MHD," uvedl vedoucí dopravního úseku Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Pavel Nosálek. V kolonách vozidel uvízly i autobusy a trolejbusy.

Dočasně přerušen byl provoz MHD na linkách do sídliště Jižní Svahy ve Zlíně, kde byl přibližně až do 9:00 zcela nesjízdný úsek s velkým stoupáním od zastávky Česká po točnu Kocanda. Zůstalo zde stát několik trolejbusů linek 6 a 8. "Dispečeři vypravili několik náhradních autobusů, aby byl tento výpadek alespoň částečně nahrazen," dodal Nosálek.

Krátkou dobu byla nesjízdná na sídlišti Jižní Svahy také točna Středová. Provoz MHD se dočasně zastavil rovněž na trasách do místních částí Mladcová a Kudlov. Žádný trolejbus ani autobus se nestal účastníkem dopravní nehody.

Sněžení kolem 9:00 na Zlínsku ustalo a situace se začala zlepšovat. Podle meteorologů by sněhové přeháňky měly dnes být četnější jen na Valašsku. Teplota podle předpovědi odpoledne stoupne nejvýše na plus tři stupně.

Odpolední teploty jen mírně nad bodem mrazu podle předpovědi potrvají také v dalších dnech. V úterý dosáhnou podle meteorologů jen k plus třem, ve středu k plus čtyřem stupňům Celsia. Na středeční odpoledne a večer předpověď slibuje místy sněžení, které bude postupně přecházet ve srážky smíšené a déšť.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 19. října 2017

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď