Dopravu komplikuje ledovka, na Olomoucku sněží

foto Sjízdnost - mlha - ilustrační foto.

Praha - Silnice v Olomouckém kraji opět pokryl sníh. Sněžení, místy silné, zasáhlo dopoledne většinu regionu. Na jihu Moravy dnes prší, padá mrznoucí déšť, začaly namrzat silnice. Silničáři vyzývají k maximální opatrnosti řidiče, kteří jedou na dálnici D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi. Na Vysočině začalo po ránu pršet, na silnicích se tvoří ledovka. Déšť postupuje přes Pelhřimovsko a Havlíčkobrodsko dál do kraje, teploty se pohybují kolem nuly.

Jihomoravský kraj

Na jihu Moravy dnes prší, padá mrznoucí déšť, začaly namrzat silnice. Silničáři vyzývají k maximální opatrnosti řidiče, kteří jedou na dálnici D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi a po silnicích nižších tříd krytých posypem. Provoz komplikuje také mlha, upozorňuje řidiče prostřednictvím svého webu Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje.

Teploty se v kraji pohybují od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia, převážně padá mrznoucí déšť. Fouká slabý a proměnlivý vítr. Silnice I. třídy až na výjimky a dálnice D1 a D2 jsou sjízdné bez omezení, avšak řidiči musejí v některých úsecích dávat velký pozor kvůli mlze. V Brně je souvislá mlha, v ostatních okresech kraje se objevuje místy.

Královéhradecký kraj

Na silnicích v Královéhradeckém kraji se dnes ráno kvůli dešti nebo mrholení začala tvořit ledovka. Silničáři před ní varovali hlavně na Jičínsku, Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku. Na silnicích v Orlických horách leží vrstva starého sněhu. Teploty se ráno pohybovaly od minus dvou do plus dvou stupňů Celsia. ČTK to zjistila u silničářů.

Video: V centru Jaroměře řidiče ráno překvapila ledovka
17.02.2017, 12:12, autor: sja/xth, zdroj: ČTK

Dnes by mělo být v kraji oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 600 metrů může sněžit. Teploty by se měly pohybovat od tří do šesti stupňů, na horách kolem nuly.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes ráno většinou prší, ve vyšších polohách padá déšť se sněhem. Silničáři varují před možnou tvorbou ledovky. Motoristé by měli být opatrní hlavně na silnicích nižších tříd. Dopravu u Kravař na Českolipsku zkomplikovala ráno nehoda automobilu, která si vyžádala zranění. Obleva uvolnila svah nad silnicí 292 u Benešova u Semil a na vozovku tam padá kamení.

Hlavní tahy v Libereckém kraji jsou dnes většinou jen holé a mokré. Na silnicích nižších tříd hlavně v horách mohou být stále ještě zmrazky. Podle policie by si měli dát řidiči pozor na silnici třetí třídy ve Svojkově a Cvikově na Českolipsku, kde se tvoří ledovka.

V Libereckém kraji je dnes ráno zataženo a teploty se pohybují od minus jednoho do tří stupňů. I v horských oblastech je jen kolem nuly. Občasný déšť a v polohách nad 600 metrů nad mořem sníh s deštěm by měly podle meteorologů vydržet po celý den. Teploty vystoupají až k sedmi stupňům.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji opět pokryl sníh. Sněžení, místy silné, zasáhlo dopoledne většinu regionu. Sněhové přeháňky hlásí správci cest na Olomoucku, Prostějovsku či Přerovsku. Naopak na Jesenicku prší a sníh se objevuje pouze ve vyšších polohách. Silničáři vyslali dopoledne všechny sypače ven, řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti.

"Sněží, všechny auta máme venku, momentálně se nám jedno z nich nabouralo. Napadlo už tak 1,5 centimetru sněhu, přišlo to poměrně rychle. snažíme se to zvládat, ale nemáme dosud všechny silnice projeté, řidiči by měli proto dbát na zvýšenou opatrnost," řekl dnes ČTK dispečer prostějovské správy silnic.

Sníh pokryl před polednem i cesty na Olomoucku. "Momentálně padá mokrý sníh, nasazeny máme všechny sypače. Některé úseky jsme projížděli už kolem 03:00, od 09:00 jsme znovu v terénu, objížděli jsme například Šternbersko a Litovelsko. Sypeme, občas plužíme. Silnice jsou někde ještě bílé, někde už je sněhová břečka," uvedl dispečer olomoucké správy silnic.

Hustě sněží momentálně také na Přerovsku, v některých částech padá sníh s deštěm. "Vyjíždíme na posyp, zatím to nikde neklouže. blíží se to postupně k nám," řekl dnes ČTK dispečer přerovské správy silnic.

V nižších polohách se teplota drží kolem nuly, na Jesenicku většinou naopak nyní prší. Například v Jeseníku je teplota až čtyři stupně nad nulou, na některých místech šplhá až k šesti stupňům, řekl dnes ČTK tamní dispečer. Sněhové přeháňky tam zasáhly vyšší polohy kraje jako je Červenohorské sedlo. Silnice je tam nyní holé a mokrá nebo na ní leží slabá vrstva kaše po chemickém posypu. Obezřetní by měli být řidiči na inertně udržovaných silnicích, místy tam totiž leží zmrazky, dodal dispečer.

Středočeský kraj

Na několika místech ve Středočeském kraji varují dnes ráno meteorologové a silničáři před ledovkou. Řidiči by měli být opatrní na dálnici D4, na Mladoboleslavsku, Příbramsku, Mělnicku a v okrese Praha-východ. Sjízdných pouze se zvýšenou opatrností je řada silnic nižších tříd na Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Rakovnicku a v okrese Praha-východ. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Velké komplikace ve spojitosti s ledovkou hlásí Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. V Pražské ulici uvízla tři nákladní auta a dva autobusy. Silnice je v místě neprůjezdná. Kvůli ledovce se bouralo také v nedaleké Jateční ulici, kde se srazilo sedm vozidel. Nikdo se nezranil. Čtyři auta se srazila i v Kuřivodské ulici, i zde se nehoda obešla bez zranění.

Ve Středočeském kraji je v pátek ráno polojasno až zataženo, teploty se pohybují od minus jednoho do plus čtyř stupňů. V platnosti je výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před ledovkou, která platí až do 10:00.

Ústecký kraj

Řidiči v Ústeckém kraji si dnes musejí dát pozor na mlhu a ledovku. Silnice jsou většinou mokré. V horských oblastech je mlha a na komunikacích nižších tříd jsou zbytky sněhu. Vyplývá to z údajů dopravní policie a krajských silničářů.

Nehody v kraji jsou zatím spíše drobné, ale částečně komplikují dopravu. Jedna se stala u Havraně na Mostecku na silnici číslo 27, další je v Litvínově. Nehoda nákladního vozidla překáží v Úštěku na Litoměřicku.

U Štětí na Litoměřicku jsou na silnici 26118 zbytky sněhu a ledu a krátký úsek komunikace je podle policie neprůjezdný. Ledovka je také u Bítozevsi na Lounsku, tam je silnice sjízdná se zvýšenou opatrností.

Na dálnici D8 u hranic s Německem padá déšť se sněhem. Právě kvůli srážkám a mlze je dohlednost nižší a policisté nabádají k opatrnosti.

Meteorologové upozorňují, že se může v Ústeckém kraji tvořit náledí. Přes den by mohlo na horách sněžit, v nížinách bude většinou pršet.

Kraj Vysočina 

Po čelním střetu dvou osobních aut na Žďársku dnes na místě zemřel pětašedesátiletý řidič. Třiadvacetiletá řidička druhého vozu skončila se zraněním v nemocnici. Silnice II/385 byl v místě nehody mezi obcemi Křídla a Branišov uzavřena a policisté odkláněli provoz na okolní komunikace. ČTK to sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté přijali oznámení o nehodě krátce před 09:30 na lince tísňového volání 158. Okolnosti nehody a míra zavinění jsou předmětem policejního vyšetřování. V letošním roce jde o třetí tragickou dopravní nehodu, která se stala na silnicích Kraje Vysočina.

Od rána vyjeli policisté na Vysočině k 17 dopravním nehodám. Všechny zbývající skončily bez zranění. Policistům v řadě případů volali řidiči, kteří si stěžovali na namrzlé a obtížně sjízdné silnice. Na Vysočině začalo po ránu pršet. Silnice na mnoha místech pokryla ledovka a byly sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Během dopoledne se oteplilo a situace na silnicích se uklidnila.

Zlínský kraj

Sníh odpoledne zkomplikoval dopravu ve Zlínském kraji. Během tří hodin místy napadlo přes pět centimetrů. Některé řidiče změna podmínek na cestách zaskočila. Policisté, hasiči i záchranná služba tak vyjížděli k několika dopravním nehodám. Obešly se bez vážnějších následků, řekla ČTK policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Hasiči podle mluvčího Libora Netopila odpoledne vyjížděli ke třem dopravním nehodám. Dvě z nich se staly na Kroměřížsku. Za obcí Věžky i v části Zdounek Těšánky zasahovala i záchranná služba. V Těšánkách se při havárii osobního vozu podle Netopila zranila řidička a dvě malé děti, všichni byli převezeni ke kontrole do nemocnice.

Na Vsetínsku podle jednatele Správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Jaromíra Kořistky napadlo až přes pět centimetrů sněhu. "Stále sněží, ale už s menší intenzitou. Vypadá to, že by sněžení mohlo končit," řekl ČTK Kořistka. Dodal, že problémy se sjízdností hlášené nemá. Podobně je tomu v ostatních částech kraje.

"Napadlo od jednoho do čtyř centimetrů sněhu. Vyjeli jsme, silnice pluhovali a posypali. Žádné problémy hlášené nemám," popsal výrobní náměstek SÚS Zlínska David Polášek.. Silnice většinou pokrývá rozbředlý sníh nebo zbytky sněhu po pluhování. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření. S klesající teplotou hrozí, že silnice budou namrzat.

Smíšené nebo sněhové přeháňky předpověď očekává i v noci na sobotu i v sobotu přes den. O víkendu by noční teploty měly klesnout k minus třem stupňům Celsia, denní maxima se podle meteorologů vyšplhají na plus sedm stupňů. Ráno může řidiče potrápit náledí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď