Doma je to dvojnásob bolestné, řekl trenér Beneš po vyřazení

foto Utkání skupiny A mistrovství Evropy basketbalistek ČR - Maďarsko, 17. června v Hradci Králové. Trenér českého týmu Ivan Beneš.

Hradec Králové - Naplnily se největší obavy trenéra Ivana Beneše, když se mu nepovedlo s českými basketbalistkami ani postoupit ze základní skupiny mistrovství Evropy. Navíc před vlastním publikem. I přes nejhorší výsledek v historii by však chtěl s týmem pokračovat, protože věří, že i nepovedený turnaj hráčkám do budoucna pomůže.

"Smlouva mi končí na konci měsíce. Ale chtěl bych určitě u týmu pokračovat, když dostanu důvěru. Práce s týmem mě bavila. Udělali jsme dost práce, o to více mrzí, že se to nevrátilo," řekl Beneš novinářům po prohře 70:74 s Maďarskem.

"Vidím, že by to mohlo mít perspektivu. Teď jsme v bodu nula. Dnes tu měly autogramiádu vicemistryně světa z roku 2010 a to je co hráčka, to pojem. Teď je na nás, abychom pojem udělali i ze současných reprezentantek," prohlásil.

Zatím se to však nepovedlo. První duel Češky nezvládly psychicky a v pátek prohrály s Ukrajinou. Následně nestačily na Maďarsko a už nyní vědí, že ani pondělní duel se Španělskem nic nezmění na tom, že pro ně turnaj po základní skupině skončí.

"Mrzí to strašně moc. Doma je to dvojnásob bolestné. Proti Ukrajině jsme psychicky selhali. Dnes to bylo mnohem lepší. Holky byly namotivované, daly do toho všechno, ale něco málo nám chybělo. Při rozboru najdu dvacet různých věcí, a kdybychom dvě z nich udělali jinak, mohlo to dopadnout obráceně," hodnotil Beneš.

Za klíčové označil střeleckou formu Maďarky Nory Nagyové-Bujdosové, která pěti trojkami otočila zápas. "Věděli jsme, že musíme tlačit, protože kdybychom nechali hrát Maďarky v klidu, tak nám dají o třicet jako v přípravě Slovensku. Proto jsme je napadali a dlouho to vycházelo. Jenže pak Maďarky naši obranu přečetly svou zkušeností a dostávaly míč na tu správnou hráčku, která to celé otočila," hledal důvod porážky.

"My téhle obraně věřili, protože nás protáhla celým zápasem slušně. Pak jsme ale přestali stíhat v rotaci, na chvilku jsme nechali volnou Bujdosovou a spoluhráčky ji vždy našly. Přicházeli jsme tam jen o chvilinku později. Ale zrovna tam byla tak střelecky disponovaná hráčka," dodal.

I přes vyřazení ale věří, že takové zápasy basketbalistkám do budoucna hodně pomohou. "A to nejen těm mladým, ale i holkám z USK, které v Eurolize nehrají rozhodující minuty. Tohle je basket na mezinárodní úrovni. A pokud chceme, aby reprezentace hrála na nejvyšší úrovni, musíme mít dostatek zkušených hráček. Nemůžeme čekat na zázrak, že se nám vyloupne nějaký talent. Je třeba, aby holky hrály mezinárodní zápasy i na klubové úrovni. Nemůžeme si myslet, že když se nějaké holce daří v české lize, že to samé předvede tady," poukázal Beneš na to, že v současnosti hraje na nejvyšší mezinárodní úrovni jen pražský klub USK, zatímco dříve zářilo i Brno.

Připustil, že v současné situaci může být pro český tým problém se vůbec za dva roky na mistrovství Evropy probojovat. "Evropa se hrozně vyrovnala. Mužstva, která na minulé Evropě chyběla, porážejí favority. Řecko vyhraje nad obhájcem ze Srbska, Slovinsko málem porazí Francii, Belgie zdolá Rusko. Až bude rozlosovaná kvalifikace, tak to bude velmi těžké. Možná nastanou časy, kdy na velký turnaj nepostoupíme. Je třeba si uvědomit, že oproti úspěšným rokům se situace výrazně změnila. Už tu není zlatá generace," dodal.

Těžko se mi hledají slova, připustila po vyřazení Elhotová

Slzy, vztek, lítost, zklamání. To vše se mísilo v českých basketbalistkách po prohře 70:74 s Maďarskem, která rozhodla o tom, že poprvé v historii nepostoupí ze základní skupiny mistrovství Evropy. A to navíc před vlastním publikem. Kapitánka Kateřina Elhotová proto těžko hledala slova.

"Tohle měl být náš zápas a je smutné, že si necháme od Maďarek vzít výhru. Dnes jsme měly vyhrát. Já v to věřila. Myslím, že to bylo i vidět. Prezentovaly jsme se basketem, na který se dalo koukat, ale nebyl to náš den," litovala největší hvězda týmu.

Češky dlouho vedly, ve třetí čtvrtině o šest bodů, ale pak nedokázaly uhlídat Noru Nagyovou-Bujdosovou. Ta pěti trojkami poslala Maďarky do vedení, které si už pohlídaly.

"Maďarky si to dokážou hezky rozťukat, z toho bychom si měly vzít příklad. My tam naopak měly v závěru hodně nepřipravených střel, zatímco ony bezchybně nacházely volné hráčky," popisovala Elhotová.

Nepovedl se ani tah se zónovou obranou, která sice na chvíli Maďarky zaskočila, ale vzápětí ji znovu trestaly střelami z dálky. "Ani jsme zónu pořádně netrénovaly a v přípravě ji moc nehrály. A v momentě, když jsme do ní šly, tak ony nás rozebíraly střelami z dálky. Takže jsme se ptaly, jestli opravdu hrajeme zónu. Bylo nám řečeno, že když nám dávají trojky do osobky, tak je nebudou dávat do zóny. Evidentně to nevyšlo," naznačila Elhotová, že úplně nesouhlasila s taktikou trenéra Ivana Beneše.

Zklamání z hráček čišelo. Tereza Vyoralová musela kvůli pláči přerušit rozhovor, slzy tekly i z očí dalších hráček včetně pivotky Kii Vaughnové. "Já ji ještě brečet neviděla. Jen to ale ukazuje, jak Kia bere možnost hrát za českou reprezentaci velmi vážně. Opravdu tu s námi chtěla být. Proč by to jinak dělala a chtěla být Češkou. Dala do toho hrozně moc, schopnosti, emoce a moc nám pomohla," chválila Elhotová rodilou Američanku.

Češky tak čeká na šampionátu už jen pondělní zápas se Španělskem, které je hlavním favoritem na titul. "Asi se tomu dá říct rozlučka. Hlavně musíme mít dobrý pocit ze sebe a já si myslím, že ten pocit dobrý s holkama máme i dnes, jen se to nedokázalo dotáhnout do vítězného konce. Vždy zabereme, ale koncovky nám nějak nevychází," litovala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď