Dědic obžalovaný z korupce obžalobu označil za představy

foto Lobbista Martin Dědic (vzadu uprostřed) u krajského soudu v Ostravě, který začal 5. prosince projednávat korupční aféru kolem ostravských zakázek. Případ souvisí s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice, u kterých je podezření, že je ovlivňoval právě Dědic. Obžalováno je osm lidí a čtyři firmy.

Ostrava - Lobbista Martin Dědic dnes před soudem odmítl tvrzení obžaloby, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám k jejich získání. Obžalobu označil za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení také považuje za zmanipulované a nezákonné. Podle obžaloby ale na úplatcích získala jeho firma okolo 30 milionů korun. Celkem dnes před soud předstoupilo osm lidí a čtyři firmy.

Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle obžaloby měl Dědic velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), či dnes už také bývalé náměstky ostravského primátora Simonu Piperkovou či Lumíra Palyzu (oba ČSSD).

Díky těmto vazbám měl podle obžaloby informace o veřejných zakázkách dopravního podniku a nemocnice. Zadávací kritéria údajně ovlivňoval tak, aby vyhovovala jím vybrané firmě. Za takové zprostředkování zakázky pak inkasoval provizi. Celkem takto podle státního zástupce vydělal okolo 30 milionů korun. Zda ze získaných úplatků dál ještě někoho z úředníků či zaměstnanců městských společností vyplácel, se v obžalobě neuvádí.

"Naprosto se distancuji od obvinění uvedených v obžalobě," řekl Dědic dnes před soudem. Tvrdí, že nikdy nezneužíval své vztahy s pracovníky magistrátu, aby ovlivňoval veřejné zakázky a o fungování městských firem se vůbec nezajímal. Naopak se dnes snažil zpochybnit práci policie i státního zastupitelství. Žalobce Vít Koupil je podle něj zaujatý a během vyšetřování prý někdo v Dědicův neprospěch manipuloval s důkazy. "Vše je pouhá představa státního zástupce," řekl nakonec Dědic.

Koupil je opačného názoru. Podle obžaloby Dědic ovlivňoval zakázky na nákup tramvají pro ostravský dopravní podnik, zakázku na nákup zdravotnického zařízení pro nemocnici či stavební práce v jejím areálu. Nejprovázanější podle Koupila byla Dědicova spolupráce se společností Pragoimex. V obžalobě je uvedeno, že ve spolupráci s vedením dopravního podniku a jeho zaměstnancem nastavil kritéria zakázek tak, že nabídku mohla podat jen tato firma.

V případě společnosti Pragoimex se jednalo například o zakázku na dodávku 15 zrekonstruovaných tramvají T3, dodávku nízkopodlažní tramvaje či rekonstrukci osmi vozů T3. Byly to zakázky v hodnotě dosahující 500 milionů korun. Podle obžaloby za to firma vyplatila úplatky v hodnotě dosahující 23 milionů korun. Vše bylo administrativně vyřešeno smlouvou o poskytnutí poradenských služeb.

V kauze bylo obviněno dalších 23 lidí z krácení daně

Pravděpodobně v souvislosti s kauzou lobbisty Dědice bylo obviněno dalších 23 lidí. Státní zástupce Vít Koupil dnes řekl ČTK, že obvinění jsou podezřelí ze zkrácení daně ve formě organizované zločinecké skupiny. Způsobená škoda činí 360 milionů korun. Samotný Dědic, jehož případ dnes začal projednávat ostravský krajský soud, mezi nově obviněnými není.

"V dané věci došlo k obvinění 23 osob. Řada z nich je v současné době v režimu zadržení. Škoda přesahuje 360 milionů korun," řekl Koupil. Blíže případ s ohledem na vyšetřování nechtěl komentovat. Dodal jen, že lidé byli obvinění ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, účasti na zločinecké skupiny. "Jedna osoba je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti," doplnil.

V souvislosti s kauzou Dědic policie už jednou několik lidí za daňové trestné činy obvinila. Bylo to v září 2015. Dva lidé a jedna firma byli obviněni nově, dalším dvěma osobám a jedné firmě státní zástupce stávající obvinění rozšířil. Jednalo se především o reklamní agenturu, její majitele. Podle kriminalistů pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ.

Nejvyšší státní zastupitelství ale nakonec tento krok na základě podané stížnosti zrušilo. Státní zástupce tehdy dospěl k závěru, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné a předčasné, současná důkazní situace neumožňuje zahájení trestního stíhání. Zda se jedná o pokračování vyšetřování této větve, Koupil dnes potvrdit nechtěl.

V korupční aféře, kterou dnes soud začal řešit, je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Souvisí to s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Dědic podle obžaloby zakázky ovlivňoval - s ním spojená společnost zajišťovala firmám vítězství v tendrech a dostávala za to úplatky. Podle policie to firma kryla poradenskou činností, získala 30 milionů korun.

Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle dostupných informací měl Dědic zřejmě úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď