Cyklokrosař Bína si dává pauzu od závodů, končit ale ještě nechce

foto Ilustrační foto - Oficiální trénink účastníků mistrovství světa v cyklokrosu 30. ledna v Táboře. Český reprezentant Martin Bína.

Praha - Cyklokrosař Martin Bína si dává opět závodní pauzu. Poté, co se dokázal vrátit do pelotonu během podzimu 2012 po vleklých potížích s koleny, snaží se vyhrát boj s únavovým syndromem. Věří, že se v budoucnu v terénu ještě objeví, mezitím se chce věnovat rozvoji vlastní firmy Bina se zaměřením na sportovní kosmetiku.

Juniorský mistr světa z roku 2001 učinil rozhodnutí, jež pro něho nebylo ani trochu jednoduché. "Na jaře jsem byl nucen to zapíchnout a ukončil jsem po dohodě angažmá v Belgii. Nikoliv ale kvůli tomu, že by mi nechtěli prodloužit smlouvu, zdraví bylo proti," vysvětlil na dnešním setkání s novináři Bína, jenž hájil barvy týmu Corendon-KwadrO.

"Když jsem po minulé sezoně měl asi pět týdnů volno a odletěl na Mallorcu, kde jsem začal znovu trénovat, tak po asi dvou nedělích přišly zdravotní potíže znovu. Problémem byl únavový syndrom, tělo bylo celkově přetažený. Kdo sledoval tu minulou sezonu, tak tam to bylo patrné, že to nebyly normální výsledky, jako jsem zajížděl rok předtím," uvedl Bína.

Únavový syndrom ho podle všeho přepadl především kvůli přetrénování. "Moje blbost a amatérismus, že jsem si tohle nepohlídal. Chtěl jsem ale obhájit republikový titul, navíc bylo MS v Táboře, tak jsem žil myšlenkou, že musím víc a víc trénovat. A pak nepomohlo ani to, že jsem měl v listopadu měsíční volno od závodů," připomněl Bína.

Podle jeho aktuálního stavu se však přece jen blýská na lepší časy. "Ještě v létě, když jsme šli na půldenní túru, byl jsem pak tři dny úplně mrtvej. Tyhle stavy únavy, vyčerpání a červených očí už nemám, zmizelo to a teď už se cítím zase jako normální člověk, nikomu bych to nepřál." Malá pozitiva se však přesto našla. "Konečně po asi 15 letech jsem si užil v klidu Vánoce a mohl se cpát řízky a cukrovím," smál se Bína.

Na konec kariéry ve 32 letech ještě nemyslí, přestože od května pořádně neseděl na kole. "Tedy seděl, ale s tréninkem to nemělo nic společného. Chci se začít hýbat a cvičit. Pokud bych viděl v létě, že to má stoupající tendenci a nevrací se ty únavové stavy a další problémy, chtěl bych se v září postavit na start krosových závodů. Ještě nevím za koho, ale to teď neřeším. Důležité bude dostat se do toho zpátky a zjistit, že to jde."

Ví však, že na závodní režim potřebuje najíždět opatrně. "Přemýšlel jsem, že bych na přelomu února a března vyrazil na Mallorcu, ale tam bych asi do toho chtěl hned šlapat, takže možná počkám, až bude hezky tady a začnu pozvolna," nastínil Bína.

Přestože ho při sledování cyklokrosových závodů svrbí nohy, nudit se rozhodně nebude. Zrealizoval podnikatelský záměr, který měl v hlavě delší dobu, ale nebyl na něj dostatek času. Ten nyní má.

"Už mám jednu firmu s kamarádem, jež velmi dobře funguje, ale chtěl jsem navíc i něco svého. A protože obchodů s koly a cykloservisů je strašně moc, s mou přítelkyní Klárou jsme se tím začali zabývat a udělali novou značku sportovní kosmetiky," prozradil Bína.

Prodej chce spustit trochu symbolicky v sobotu, kdy se jede republikový šampionát v cyklokrosu. "Poznávám nové věci v byznysu i v životě. Navrhli jsme si receptury, řekli jsme si, co bychom chtěli, aby to umělo, a hlavně jsme dbali na kvalitu, aby šlo o přírodní věci," přiblížil Bína.

V podnikání má smělé plány. "Chtěli bychom působit tady a na Slovensku, s distributorem mám rozjednané Španělsko a postupně se chceme dostat do celé Evropy. Také podporovat nějaké týmy, ale nejen profi sportovce, ale i normální lidi, kterým bychom to sportování udělali příjemnější a radostnější," doplnil Bína.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je čtvrtek 27. října 2016

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď