ČSSD a ODS přijdou po senátních volbách o miliony příspěvcích

foto Ilustrační foto - Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka přichází 15. října na tiskovou konferenci ve volebním štábu ČSSD v Praze po skončení 2. kola senátních voleb.

Praha - Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD a ODS. Polepší si naopak stranické rozpočty zejména KDU-ČSL a hnutí ANO. Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 855.000 korun za zákonodárce, od ledna vzroste dotace podle schváleného zákona na 900.000 korun. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Sociální demokraté přijdou ročně asi o 7,5 milionu korun, občanští demokraté o čtyři miliony. O čtyři miliony si naopak polepší lidovci a o milion hnutí ministra financí a miliardáře Andreje Babiše. Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž například TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a jeho partnerskému seskupení Starostové pro Liberecký kraj.

Stát bude stranám a hnutím vyplácet od příštího roku za senátorské mandáty celkem 71,1 milionu korun. V souvislosti se zvýšením příspěvku se bude jednat o vyšší částku než nyní, ač stát ušetří za dva senátory, kteří se dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti. K předsedovi Strany práv občanů Janu Velebovi letos přibyl ředitel hasičů Zdeněk Nytra.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 19. září 2017

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď