Coe popřel, že by IAAF tutlala doping ruských atletů

foto Šéf světové atletiky Sebastian Coe.

Lausanne (Švýcarsko) - Prezident mezinárodní atletické federace IAAF Sebastian Coe popřel, že by se jeho organizace snažila ututlat dopingové prohřešky ruských atletů. Reagoval tak na úterní informace agentury AP, podle níž funkcionáři IAAF o systematickém dopingu v Rusku věděli už od roku 2009 a snažili se ho skrýt.

"Nedocházelo tady k žádnému ututlávání," řekl dnes CNN Coe, jenž byl předtím, než se loni v srpnu stal šéfem IAAF, sedm let jejím viceprezidentem.

Bývalý vynikající britský běžec se vyslovil na obranu federace den před čtvrtečním vydáním druhé části nezávislé komise Světové antidopingové agentury (WADA), od níž se očekává, že bude k IAAF hodně kritická.

Dokumenty, jež má k dispozici AP, například obsahují korespondenci bývalého generálního sekretáře IAAF Pierrea Weisse s tehdejším šéfem ruské atletiky Valentinem Balachničevem. V dopise Weiss Balachničeva, jenž je nyní doživotně potrestán zákazem působení ve sportu, informuje o vysokých krevních hodnotách ruských sportovců.

"Nemyslím, že je nějaké velké překvapení, že nám Rusko dělalo starost. Zvyšující se počet pozitivních testů, které během mého působení rada IAAF řešila, byl rozhodně problém," řekl dnes Coe. "Ale otázka je jasná: Vyšetřovaly se všechny nesrovnalosti? Odpověď zní ano. Padly tresty a byly zveřejněny? Ano. Došlo k nějakému zakrývání? Ne."

Systematický doping dostihl ruské atlety až loni na podzim. V listopadu bylo Rusko vyřazeno až do odvolání z mezinárodních soutěží, poté co nezávislá komise WADA našla důkazy o řízeném dopingu a utajování pozitivních nálezů. Z jejich zakrývání za úplatu je podezřelý i bývalý předseda IAAF Lamine Diack. Další část zprávy WADA má být věnována právě korupci v nejvyšších patrech světové atletiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je čtvrtek 20. října 2016

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď