Čeští reprezentanti 100 dnů před ME pravidelně hrají a mají formu

foto Ilustrační foto - Trénink českých fotbalistů 12. listopadu v Ostravě před přípravným utkáním se Srbském.

Praha - Ve středu to bude 100 dní do začátku fotbalového mistrovství Evropy ve Francii a trenér české reprezentace Pavel Vrba zatím může být spokojen s výkony i vytížením klíčových hráčů. Většina členů základní sestavy v úvodu jara v klubech pravidelně hrává a především záložníci pražské Sparty se dostali do velmi dobré formy.

"Mám radost z každého našeho hráče, kterému se daří. Pohoda a forma našich hráčů z klubů se může pozitivně odrazit také přímo v reprezentaci," řekl nedávno Vrba k dobré formě většiny reprezentantů.

Z obvyklé základní sestavy, která na podzim končila úspěšnou kvalifikaci, příliš nehraje pouze záložník Jiří Skalák. Ten po přestupu z Mladé Boleslavi do anglického Brightonu nastoupil od začátku pouze v jediném druholigovém utkání a naposledy do hry nezasáhl vůbec.

Na jeho postu v záloze však má momentálně Vrba dostatek dalších hráčů s dobrou formu. Po špatném podzimu se na startu jara daří sparťanovi Ladislavu Krejčímu, zlepšené výkony podává jeho spoluhráč Bořek Dočkal a formu ze závěru minulého roku si z Liberce přenesl na Letnou Josef Šural.

Ve středu zálohy navíc může nastoupit plzeňský Daniel Kolář, kterému se v úvodu jara daří střelecky. Na pozici ofenzivního středopolaře by mohl zaskočit za kapitána Tomáše Rosického, jenž se na přelomu ledna a února po návratu na trávníky opět zranil. Kvůli potížím se svalem může být mimo hru až do května a jeho start na Euro je spíš nepravděpodobný.

Zatímco Skalák zatím nemá v Brightonu takové vytížení, jaké by si přál, další záložník David Pavelka po přestupu z Liberce téměř ihned naskočil do základní sestavy turecké Kasimpasy. Jeho kolega z dvojice defenzivních záložníků Vladimír Darida si drží formu z podzimu a táhne Herthu Berlín v boji o Ligy mistrů. Za německý klub nastřílel v sezoně šest branek. Další ze středopolařů, kteří by neměli chybět v nominaci, zkušený Jaroslav Plašil z Bordeuax, nyní nehraje kvůli zranění.

V útoku by asi Vrba momentálně sázel na Tomáše Necida, který v dresu Bursasporu patří s jedenácti góly k nejlepším střelcům turecké ligy. Sparťana Davida Lafatu na startu jara trápí zdravotní problémy a v ideální formě zatím není slávistický kanonýr Milan Škoda.

Mezi tyčemi je jasnou jedničkou Petr Čech, který se po letním odchodu z Chelsea stal okamžitě hlavní oporou Arsenalu. Slušně se vede i obráncům, vedle Tomáše Sivoka z Bursasporu začal pravidelněji nastupovat také druhý stoper z turecké ligy Michal Kadlec z Fenerbahce Istanbul a dlouhodobě stabilní formu si udržuje levý bek David Limberský z Plzně.

Největším otazníkem z obranné čtveřice je zřejmě post vpravo. Pavel Kadeřábek v druhé polovině podzimu vypadl ze sestavy Hoffenheimu, ale po změně trenéra v posledních zápasech už zase hrál od začátku. Druhý z českých pravých obránců v německé bundeslize Theodor Gebre Selassie nastupuje za Brémy pravidelně v základní jedenáctce a šanci má i Ondřej Zahustel, který je po zimním příchodu z Mladé Boleslavi do Sparty aktuálně zřejmě nejlepším bekem letenského celku, navíc může hrát i v záloze.

O složení týmu pro Euro hodně napoví nominace na zápasy se Skotskem a ve Švédsku na konci března, které budou pro tým poslední prověrkou před závěrečnou přípravou na šampionát. Vrba nevyloučil, že v případě dobrých výkonů může povolat i překvapivé jméno. Šanci by mohl dostat třeba plzeňský stoper Jan Baránek, který se ale v posledním utkání zranil.

 

Sto dní před startem Eura dolaďuje český tým poslední detaily

Ve středu bude zbývat 100 dní do startu mistrovství Evropy ve fotbale, na kterém se představí i česká reprezentace. Jednotlivé národní týmy nyní dolaďují detaily v organizaci, aby byly na šampionát ve Francii co nejlépe připraveny. Blížící se turnaj signalizuje i velký pracovní seminář, na kterém se představitelé zúčastněných mužstev sejdou v pořadatelské zemi tento týden.

"Bude se řešit logistika, organizace, bezpečnost, tréninkové záležitosti a všechny potřebné detaily. Všechny reprezentace už mají svá sídla, a tak se bude vše dolaďovat, aby to fungovalo," řekl ČTK manažer české reprezentace Dušan Fitzel. "Po návratu si na FAČR sedneme a na základě porad si určíme další úkoly, které je třeba dotáhnout," dodal.

Sto dní před šampionátem je klíčovou postavou národního týmu. "Zatímco trenér má teď trochu klidnější období a hlavní práce ho čeká na šampionátu, tak já to mám obráceně. Já mám nejvíce práce teď a Euro si pak už budu jen užívat," usmál se Fitzel.

Větší tlak s blížícím se šampionátem nepociťuje, neboť na přípravách pracuje už od loňského října, kdy bylo jasné, že český tým na turnaj postoupí. "Všichni to bereme jako velkou výzvu a děláme vše pro úspěch. Proto je třeba vše dokonale připravit, aby hráči měli svůj komfort," řekl Fitzel.

Kromě ubytování a logistiky v Tours, kde bude mít národní tým základnu, je třeba doladit také březnovou přípravu se zápasy proti Skotsku a ve Švédsku a také soustředění v Seefeldu. Do Rakouska fotbalisté odletí 25. května a čekají je tam i dva přípravné zápasy zřejmě s Maltou a Ruskem.

"S Maltou jsme se domluvili na neoficiálním utkání, aby tam kluci měli zápas na rozehrání. A Malta splňuje požadavky, že to není moc silný tým a měl by to být pohodový zápas," uvedl Fitzel.

S trenérem Pavlem Vrbou řeší i cesty za hráči, aby se co nejlépe seznámili s jejich aktuální formou. "Plánujeme výjezd do Turecka, kde máme pět reprezentantů, tak hledáme zajímavý víkend. Chystáme se také do Anglie podívat se na Matěje Vydru, jak se posunul, protože na něj máme dobré reference. Trenér se pojede určitě podívat také do Gliwic," řekl Fitzel.

"Jinak máme informace z InStatu, odkud si stahujeme statistiky hráčů a nějaké sekvence jejich hry, takže informací o nich máme dostatek. Většinu kluků už známe i osobně. Ve spojení jsme, takže už není třeba za všemi jezdit jako dříve. Spíše filtrujeme to, co je potřeba vidět na vlastní oči," doplnil.

Zapojí také skupinu pozorovatelů včetně trenérů mládežnických reprezentací, kteří pojedou sledovat zápasy soupeřů na ME Španělska, Chorvatska a Turecka. "V březnu pojedou na šest utkání, pak je tam ještě květnový termín na soustředěních, takže kluci budou zapojeni. Pojedou i s námi na Euro, kde budou pozorovat naše soupeře," řekl Fitzel.

Na začátku května už bude krystalizovat nominace. Třicet dní před šampionátem, který odstartuje 10. června, musí UEFA dostat širší soupisku 30 hráčů. O konečné třiadvacítce musí být jasno 3. června.

"Konečný kádr bychom chtěli vzít už ale na soustředění v Seefeldu. Možná budeme muset vzít někoho navíc v případě zranění a také, kdyby třeba Basilej postoupila do finále Švýcarského poháru, které zasahuje do soustředění a Vaclík se Suchým by tak byli k dispozici až později. Ještě nevíme, jak se k tomu postavíme a zda vezmeme někoho, s kým se pak budeme muset rozloučit," uvedl reprezentační manažer.

Program české fotbalové reprezentace před ME:

1.-4. března: pracovní seminář ve Francii,

2. března: 100 dní do startu ME,

21. března: sraz reprezentace na poslední přípravný blok,

24. března: ČR - Skotsko, přípravné utkání v Praze,

29. března: Švédsko - ČR, přípravné utkání ve Stockholmu,

11. května: uzávěrka třicetičlenné širší nominace, kterou je třeba nahlásit na UEFA,

23. května: sraz národního týmu před soustředěním,

25. května - 2. června: soustředění v Seefeldu (dva zápasy s Maltou a Ruskem v Innsbrucku):

3. června: uzávěrka třiadvacetičlenné soupisky českého týmu pro ME,

5. června: ČR - Jižní Korea, přípravné utkání v Praze (zatím oficiálně nepotvrzeno),

8. června: odlet do Tours, kde bude mít český tým během ME základnu,

10. června: start ME,

13. června: Španělsko - ČR, utkání na ME v Toulouse,

17. června: ČR - Chorvatsko, utkání na ME v St. Etienne,

21. června: ČR - Turecko, utkání na ME v Lens.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je úterý 28. února 2017

Očekáváme v 10:00 6°C

Celá předpověď