Čeští politici už gratulují Van der Bellenovi k vítězství

foto Prezident Miloš Zeman vystoupil 9. listopadu v Praze na tiskové konferenci, na které se vyjádřil k výsledku prezidentských voleb v USA.

Praha - Prezident Miloš Zeman se vyjádří k prezidentským volbám v Rakousku až po oznámení konečných výsledků, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nezávislému kandidátu s podporou strany Zelených Alexanderu Van der Bellenovi pogratuloval, stejně jako ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i další politici. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska se Rakušané vyslovili pro Evropu.

Van der Bellen podle průběžných výsledků zveřejněných stanicí ORF vede poměrně jasně nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem.

"Srdečně a s velkou osobní radostí gratuluji A. Van der Bellenovi k vítězství v prezidentských volbách a těším se na dobrou sousedskou spolupráci!," uvedl na svém twitteru Sobotka. "Podruhé, a věřím že definitivně gratuluji Alexanderu Van der Bellenovi a jsem samozřejmě rád, že je to právě on," napsal ČTK Zaorálek. Doufá, že tentokrát budou výsledky potvrzeny.

Bývalý ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier na facebooku podotkl, že dobrých zpráv není nikdy dost. "Doufám, že krajně pravicový populismus v podání Zemana prohraje i u nás," napsal.

"Zvítězilo přání Rakušanů, aby nebylo zpochybňováno jejich členství v Evropské unii," řekl ČTK Kalousek, podle kterého se vzhledem k pravomocem prezidenta nejednalo o souboj mezi levicí a pravicí. Kalousek nepochybuje o další pokračování vynikajících vztahu mezi Českou republikou a Rakouskem. Rovněž místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek podotkl, že co nejlepší vztahy jsou v zájmu Česka. "Doufám, že takové budou, přestože si naše hlava státu přála v Hofburgu někoho jiného," napsal ČTK Ženíšek. Zemana navštívil Hofer v Praze v září. Shodli se tehdy, že by chtěli posílit roli střední Evropy v rámci EU.

"Je třeba respektovat rozhodnutí rakouských voličů a nově zvolenému prezidentovi poblahopřát. Věřím, že česko-rakouské vztahy zůstanou i nadále na nadstandardní úrovni," napsal ČTK předseda opoziční ODS Petr Fiala, který stranil Hoferovi.

Gratulaci Van der Bellenovi vyjádřil v textové zprávě pro ČTK také předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip. "Opakovaní voleb nepřineslo změnu výsledku, jen více rozdělilo společnost. Nový prezident bude mít hodně práce k zajištění společného postupu Rakouska k novým problémům Evropy," napsal Filip.

"Je třeba pogratulovat vítězi a popřát mu zdar při výkonu funkce," sdělil ČTK bez dalších podrobností předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Podle místopředsedy lidovců Ondřeje Benešíka měl rakouský volič těžkou volbu, když vybíral mezi dvěma extrémy. "Doufám, že to bude poučením pro rakouské lidovce i socialisty. Čtu to tak, že Rakušané považují Van der Bellena za menší zlo. Kéž by to tak bylo," napsal ČTK Benešík, jenž vede sněmovní evropský výbor.

Ovčáček uvedl, že Zeman plánuje pogratulovat vítězi prezidentských voleb v Rakousku po oznámení oficiálních výsledků. Ministerský předseda bude podle Ayrera reagovat také až na konečné výsledky.

Rakušané šli k volbám ve druhém kole podruhé. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď