Čeští lékaři v Iráku ošetřili 50 zraněných, nyní se vrací domů

foto Český polní chirurgický tým, který působí v Iráku severozápadně od Mosulu, léčil od poloviny prosince průstřely hrudníku, zraněné po výbuchu nástražných systémů i poraněné děti. Čeští lékaři od té doby ošetřili 26 vážně zraněných pacientů, na snímku z 22. března nacvičují pomoc zraněnému.

Praha - Po půlročním působení v Iráku se dnes večer do České republiky vrátí polní chirurgický tým. Čeští lékaři severozápadně od Mosulu operovali vojáky zraněné při operaci, která je zaměřená na osvobození Iráku a Sýrie z rukou islámských radikálů z organizace Islámský stát. ČTK to dnes odpoledne sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Během svého působení čeští lékaři pomohli pěti desítkám pacientů. Jejich úkol převzali na začátku června norští doktoři.

Podle armádního webu český polní chirurgický tým (PCHT-I) působil na západním hrotu operace Inherent Resolve, tedy operace, při které irácké ozbrojené síly za podpory spojenců bojují za osvobození území obsazených islámskými extremisty. Čeští lékaři pracovali v rámci americké polní nemocnice. "Během svého působení tým provedl 49 chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii, z toho bylo provedeno 44 akutních a 5 plánovaných zákroků," uvedla armáda. Ošetřeno bylo celkem 53 pacientů a tým se podílel i na několika hromadných příjmech raněných, které se nazývají MASCAL. Mezi ošetřenými byli jak iráčtí a koaliční vojáci, tak i irácké děti.

"Činnost a profesionalita českého PCHT-I byla po celou dobu nasazení vysoce ceněna jak iráckou stranou, tak i koaličními partnery," poznamenal Šulc.

Česká armáda vyslala sedmnáctičlenný tým do Iráku na začátku prosince. V nemocnici spolupracovali s americkými a dánskými kolegy, společně tvořili čtyři mezinárodní týmy. Při březnové návštěvě náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ČTK a České televizi lékaři řekli, že operovali především pacienty v kritickém stavu. Pomáhat museli třeba vojákům s průstřelem hrudníku či s prostřelenou nohou po velké ztrátě krve. Jednomu chlapci museli amputovat nohu.

Přesnou polohu základny armáda z bezpečnostních důvodů tajila. Nacházela se ale poblíž bojů. Dělostřelci z ní například podporovali operace spojenců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď