Česko potřebuje ekonomickou sílu i demokracii, míní Zaorálek

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vystoupil 31. ledna v Praze na briefingu ke kybernetickým útokům na ministerstvo zahraničních věcí.

Praha - Národním zájmem Česka není jen ekonomická jistota, ale i zachování pluralitní demokracie a svobodné společnosti, řekl dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve shodě s šéfem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem ministr na konferenci nazvané Český národní zájem poznamenal, že z hlediska zahraniční politiky a bezpečnosti bude pro Česko důležitý vztah Evropy s novou americkou administrativou.

"Národní zájem není čistě národohospodářská otázka. Jde také o to, jaký typ společnosti vytváříme, jestli budeme demokratickou pluralitní společností, ve které se můžeme svobodně seberealizovat," uvedl Zaorálek. Připomněl, že řada zemí, které jsou považovány za ekonomicky vyspělé, prochází krizí demokracie a je v nich omezována. Podle Zaorálka české dějiny potvrzují, že národu se daří ve svobodné společnosti.

Ačkoliv v České republice je nízká míra nezaměstnanosti, ekonomicky se zemi daří a není přímo ohrožena válečným konfliktem, cítí podle Zaorálka řada lidí nejistotu a strach. "Skoro čekají, že se na nás něco přižene a mají pravdu v tom, že žijeme v nestabilním světě," podotkl. Obranou proti této nejistotě jsou podle ministra investice do vzdělání, infrastruktury a vhodně zvolené ekonomická strategie. "Nesmíme podlehnout tomu, abychom byli zemí s levnou pracovní silou. Naším vzorem by mělo být spíše Rakousko nebo Německo, abychom nebyli pouze subdodavateli někoho jiného," uvedl.

Osud Česka je podle Zaorálka těsně spojen s tím, jak se bude dařit Evropě a jaký vztah bude mít EU se Spojenými státy v čele s novým prezidentem Donaldem Trumpem. "To bychom měli mít na paměti, že jsme součástí něčeho většího," připomněl.

Šéf zahraničního odboru Hradu a zřejmě budoucí český velvyslanec v USA Kmoníček dodal, že pro bezpečnost Evropy bude důležité přesvědčit prezidenta Donalda Trumpa, aby Spojené státy zůstaly plnohodnotným členem Severoatlantické aliance. S nástupem Trumpa podle Kmoníčka Spojené státy budou usilovat o to, aby získaly zpět reputaci nejmocnější země světa. Podstatné pro české národní zájmy je podle něho to, že politické zájmy USA nejsou v rozporu s českými.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď