Zeman jmenuje Sobotku premiérem v pátek 17. ledna

vydáno:

aktualizace:
10.01.2014 16:57

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem v pátek 17. ledna na Pražském hradě. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci. Novou vládu by hlava státu mohla jmenovat do konce ledna, když ve Sněmovně v prvním čtení projde zákon o státní službě. To si prezident stanovil jako podmínku.

foto

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil 10. ledna v Praze na tiskové konferenci k aktuální politické situaci. ČTK Doležal Michal

Sobotka podle Zemana splnil jedinou podmínku, kterou mu dal, když ho pověřoval vyjednáváním o vládě a nové koalici sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, a to, aby zajistil spolehlivou parlamentní většinu. "Pan Sobotka tuto podmínku splnil a minulý pátek při naší schůzce na lánském zámku jsem mu sdělil, že ho týden po podpisu koaliční smlouvy proto jmenuji premiérem," uvedl prezident, který upřesnil, že předsedu sociálních demokratů jmenuje za týden. Omylem přitom hovořil o pátku 17. listopadu.

Celý kabinet, do jehož vzniku se prý prezident nevměšoval, protože mu to nepřísluší, by mohl být jmenován do konce měsíce. Podmínkou je ale schválení zákona o státní službě v prvním čtení, kterým Zeman již dříve podmínil i jmenování šéfa ANO Andreje Babiše do vlády bez čistého lustračního osvědčení.

"Pevně věřím, že tato podmínka bude splněna po 21. lednu tohoto roku, kdy služební zákon na mimořádném zasedání bude projednávat Poslanecká sněmovna, a předpokládám, že tedy může ke jmenování vlády, jak už jsem včera řekl agentuře Reuters, dojít do konce tohoto roku (sic)," vyjádřil se prezident. Do konce měsíce si chce promluvit se všemi kandidáty na ministry, z nichž dnes některé kritizoval.

Zeman se také nechal slyšet, že jeho návrh týkající se zákona o státní službě je vstřícným gestem. Kdyby chtěl totiž vznik kabinetu blokovat, nebylo by podle něj nic jednoduššího než využít platné zákonné překážky, "která se jmenuje lustrační zákon".

Ministři dosavadních českých vlád před svým jmenováním museli předkládat čisté lustrační osvědčení. S tím by mohl mít problém Babiš, protože je na Slovensku veden jako agent StB. Návrh nového zákona o státní službě od ministrů lustrační osvědčení nevyžaduje.

Prezident se dnes vyjádřil také k tomu, že se v současnosti pracuje na dvojici návrhů služebního zákona - jeden je z dílny poslanců ČSSD, druhý má příští týden schvalovat vláda Jiřího Rusnoka v demisi. Zeman je přesvědčen, že zákon z roku 2002, který chtějí sociální demokraté novelizovat, není dosud účinný, protože vládám neumožňoval, aby dosazovaly svoje "politické trafikanty" do různých funkcí na ministerstvech. Verzi předloženou poslanci ČSSD v týdnu tvrdě kritizoval Rusnok. "Ano, souhlasím s tím, že tato verze byla v některých oblastech překonána," uvedl k tomu Zeman.

Prezident by považoval za nešťastné, kdyby zákon platil až od 1. ledna příštího roku, protože by to mohlo znamenat nový konflikt s Evropskou unií, která nepřijetí služebního zákona opakovaně kritizovala, a zaplevelení "ministerstev různými poradci a poradci poradců, kteří mají možná hodnost stranických funkcionářů, ale obor, v němž mají působit, je jim poněkud vzdálený."

Zeman měl výtky k Chovancovi, Mládkovi a Dienstbierovi

Prezident Zeman má připomínky ke kandidátovi na ministra vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) kvůli jeho studiu na plzeňské právnické fakultě. U adepta na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) uvedl jako výhradu to, že v minulosti nezískal bezpečnostní prověrku. U Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který má mít jako ministr na starosti legislativní radu vlády a lidská práva, vyjádřil pochyby kvůli tomu, že měl být adeptem na lídra sociální demokracie pro evropské volby. Zeman jméno nikoho z nich přímo neuvedl, ani neřekl, že některého z nich ministrem nejmenuje.

Čas mezi jmenováním premiéra a vlády chce prezident využít k diskusi o alternativách v obsazení ministrů. Koaliční strany ale nominace měnit nechtějí.

Zeman jmenovitě pochválil jen dva kandidáty na ministry, Antonína Prachaře mířícího na dopravu a Helenu Válkovou na spravedlnost (oba ANO). Prachař má podle Zemana dlouholetou zkušenost v oboru. Právničky Válkové si prý váží za to, že přispěla k odkrytí kauzy plzeňských práv. I když prý kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) pokládá za popletu, nemá k němu výhrady.

Zeman nikoho z těch, ke kterým měl připomínky, nejmenoval. Řekl, že má výhrady k adeptovi na ministra, který během devíti měsíců získal titul na plzeňské právnické fakultě, kterou v minulosti otřásal skandál s "rychlostudenty". Podle prezidenta by takové kvalifikační předpoklady byly pochybné u kandidáta na jakékoliv ministerstvo.

Výtka se týkala Chovance, který se vzápětí proti Zemanovým pochybnostem o svém studiu na plzeňských právech ohradil. "Okolnosti mého studia byly opakovaně na moji žádost prověřeny. Naposledy současné vedení Západočeské univerzity konstatovalo, že jsem studium absolvoval a zakončil v souladu s předpisy," uvedl v písemném prohlášení. Sdělil také, že získaný bakalářský titul nebude užívat po dobu výkonu veřejných funkcí. Důvodem jsou podle něj obecné pochybnosti o tom, zda kurz celoživotního vzdělávání, který absolvoval, je relevantní náhradou za dva roky studia.

Prezident také uvedl, že má výhrady vůči kandidátovi na ministra, který v minulosti nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zeman uvedl, že když někdo o prověrku sám požádá a NBÚ ji odmítne udělit, vyvstává otázka, zda není bezpečnostním rizikem pro českou vládu.

Bezpečnostní prověrku na stupeň tajné před lety nedostal adept na ministra průmyslu Mládek. Podle tehdejších informací Mladé fronty Dnes mohly být příčinou Mládkovy někdejší kontakty s několika ruskými podnikateli, které sledovala kontrarozvědka pro podezření, že jsou napojeni na ruské zpravodajské služby.

Mládek ČTK sdělil, že o prověrku požádal NBÚ sám v listopadu 2005, proces jejího získání nebyl dokončen. "V roce 2007 jsem byl NBÚ požádán, ať doložím, nač prověrku potřebuji, což jsem doložit nemohl, protože jsem byl od září 2006 v soukromém sektoru. NBÚ následně prověrku zastavil," uvedl Mládek a dodal, že k výkonu funkce ministra není prověrka nutná.

Výhrady k Dienstbierovi Zeman označil za méně podstatné. Pokud by se Dienstbier stal lídrem ČSSD do Evropského parlamentu, musel by vést volební kampaň a výkon funkce ministra by mohl strádat, uvedl prezident. Podle Dienstbiera má ale Zeman špatné informátory, protože do Evropského parlamentu za ČSSD nekandiduje.

Obecně Zeman řekl, že ministři by měli být odborníky. V opačném případě podle něj hrozí, že resort bude veden laicky či amatérsky. "Ministr, který o resortu nic neví, by neměl být ministrem," řekl Zeman. Odbornost podle něj může být doložena nejen praxí v oboru, ale také například publikační činností, kterou si u některých adeptů také zjišťoval. U některých prý ale nezaznamenal ani jeden článek v impaktovaných časopisech daného oboru.

Za odborníky Zeman dlouhodobě označuje současné ministry vlády Jiřího Rusnoka. Podle něj by byli užitečnými adepty na ministerské náměstky.

Předseda Senátu Milan Štěch tento týden po obědě se Zemanem řekl, že hlava státu má výtky ke kandidátům ze všech koaličních stran. Zeman dnes řekl, že si dovede představit, že některý podle něj nekompetentní adept na ministra by mohl být vhodným kandidátem pro šéfa jiného resortu. V minulosti prezident zmínil, že například bývalý diplomat a herec Martin Stropnický by mohl být ministrem kultury nebo zahraničí. Zeman ale nesouhlasí s tím, že má stanout v čele obrany.

Zeman chce předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku jmenovat premiérem příští pátek. Celou vládu by mohl jmenovat do konce ledna. V době mezi jmenováním premiéra a vlády chce vést diskusi o alternativách v obsazení ministrů.

Koaliční strany ale nominace měnit nechtějí. "Argumenty, s nimiž prezident přišel ve svém dnešním veřejném vyjádření, nepokládám za tak závažné, aby vedly k úvahám o změně personálních nominací," uvedl Sobotka s tím, že to odpoledne sdělí i Zemanovi. Ani jeho námitky k Mládkovi a Chovancovi nepovažuje Sobotka za závažné a důvodné.

"My jsme při výběru našich budoucích ministrů přistupovali k tomu výběru velmi obezřetně a velmi zodpovědně. Diskutovali jsme o nich a za všemi našimi kandidáty si prostě stojíme," řekla ČTK místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO).

Zeman chce vidět, jestli Babiš ve vládě splní sliby

Prezident Miloš Zeman podle svých slov vyšel koalici vstříc, pokud jde o jmenování Andreje Babiše do vlády. Prezident tak prý učinil i proto, aby šéf hnutí ANO jako ministr financí ukázal, jestli je schopen dodržet své předvolební sliby a uspořit ve státním rozpočtu na příjmové i výdajové straně. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.

Zeman dále řekl, že by nová koaliční vláda ČSSD, hnutí ANO a lidovců mohla být jmenována do konce ledna za podmínky, že Sněmovnou projde zákon o státní službě v prvním čtení. Tím již dříve podmínil i jmenování Babiše do vlády bez čistého lustračního osvědčení.

"Učinil jsem tak nejenom jako vstřícné gesto, ale také protože bych si přál, aby adept na ministra financí prokázal, zda dokáže dodržet své předvolební sliby, to znamená, že bez zvýšení daní dokáže úsporami ve státním rozpočtu ... stabilizovat státní rozpočet do té míry, že vládní koalice bude moci splnit své závazky vyplývající z koaliční smlouvy, které bratru obnášejí 50 miliard korun navíc," prohlásil dnes Zeman.

"A kdyby nebyl ve funkci ministra financí, pak by samozřejmě nemohl prokázat, zda je toho schopen, či nikoliv," dodal Zeman na adresu Babiše, kterého původně v účasti na vládě omezoval požadavek čistého lustračního osvědčení, které by dost možná nezískal, protože je na Slovensku veden jako agent StB.

Vedle Babiše se dnes Zeman zmínil i o dalších kandidátech do vlády za ANO. Přivítal, že kandidát na ministra dopravy, kterým je Antonín Prachař, má 20 let praxi v dopravě. U právničky Heleny Válkové, která by měla vést ministerstvo spravedlnosti, si prý váží za to, že přispěla k odkrytí kauzy plzeňských práv.

 

Vizitka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (42)

Datum a místo narození: 23. října 1971 v Telnici u Brna.

Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995), získal titul Mgr.

Současná funkce: předseda ČSSD (od 18. března 2011); člen Poslanecké sněmovny.

Politická kariéra: Krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD. Svůj mandát obhájil v dalších volbách v letech 1998, 2002, 2006, 2010 i letos. Byl mimo jiné předsedou rozpočtového výboru, předsedou mandátového a imunitního výboru, předsedou klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru. Od července 2002 až do září 2006 byl ministrem financí; byl místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006). Působil také v komunální politice, byl členem městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna (1998-2010).

Členství v politických stranách: Členem ČSSD je od prosince 1989. O rok později stál u zrodu Mladých sociálních demokratů. V období 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD. Od března 2005 do března 2011 byl statutárním místopředsedou ČSSD, po odstoupení tehdejšího předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany. Stejná situace nastala v červnu 2010 po sněmovních volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka, kdy Sobotka převzal jako místopředseda vedení strany.

Rodina: je ženatý (od 2003), s manželkou Olgou mají syny Davida (2003) a Martina (2009).

Ostatní:

- Vztahy mezi Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem jsou dlouhodobě napjaté. Sobotkovo jméno totiž figuruje na seznamu údajných 27 "zrádců", tedy zákonodárců ČSSD, kteří při parlamentní volbě prezidenta v roce 2003 odmítli Zemana svými hlasy podpořit.

- V červenci 2009 Sobotka přiznal, že ke spoření na byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, využíval i poslanecké náhrady určené například na dopravu či bydlení zákonodárce. "Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval. Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil," řekl Sobotka.

- V květnu 2010 před volbami do Sněmovny dostal Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice. Útočník, který byl podnapilý, šel podle policie na mítink s úmyslem Sobotku napadnout. Důvodem prý byla nespokojenost s projednáváním stížností týkajících se deregulace nájemného, které podal na Sobotku ještě v době jeho působení na ministerstvu financí. Útočník dostal podmíněný trest osm měsíců.

- Sobotka před říjnovými předčasnými volbami prohlásil, že v příští Sněmovně si dovede představit spolupráci levicové většiny (s KSČM), která by podporovala menšinový kabinet ČSSD, na spolupráci s komunisty na vládní úrovni se však nechystá. ČSSD a KSČM nicméně ve volbách nezískaly většinu ve Sněmovně.

- Loni v srpnu Sobotka v hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD, zda bude volebním lídrem a zároveň kandidátem strany na premiéra, získal 86 ze 151 hlasů, proti bylo 51. Grémium i předsednictvo strany se přitom dříve v otevřené volbě pro Sobotku vyslovily jednomyslně. Stranu v té době oslabovaly spory mezi stoupenci Sobotky a přívrženci prvního místopředsedy Michala Haška, což se projevilo například v diskuzích kolem případné podpory "prezidentské" vlády Jiřího Rusnoka. Sobotka se stavěl proti, nakonec však nejužšímu stranickému vedení sám překvapivě navrhl, aby ČSSD vládu podpořila.

- Krátce po říjnových sněmovních volbách, které ČSSD sice vyhrála, ale se ziskem pouhých 50 mandátů, se část stranického vedení pokusila Sobotku odstavit od možnosti vyjednávat o budoucí vládě. Předsednictvo strany vyzvalo Sobotku k rezignaci a vyřadilo ho z povolebního vyjednávacího týmu. Usnesení vzniklo krátce poté, co se členové stranického vedení Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola sešli s prezidentem Zemanem na tajné schůzce v Lánech. Sobotka poté prohlásil, že by Zeman neměl zasahovat do poměrů v ČSSD a výzvu k rezignaci označil za pokus o puč. Sobotku v dalších dnech podpořily krajské organizace ČSSD a ÚVV ČSSD usnesení předsednictva zrušil.

 

Autor:
www.ctk.cz

Dokument ke zprávě: Vyjádření prezidenta Zemana ke jmenování nové vlády Vyjádření prezidenta Zemana ke jmenování nové vlády

Profil ke zprávě: Povolební vyjednávání o nové vládě trvají už dva a půl měsíce Povolební vyjednávání o nové vládě trvají už dva a půl měsíce

Profil ke zprávě: Spor s prezidentem o jmenování člena vlády měl před lety i Zeman Spor s prezidentem o jmenování člena vlády měl před lety i Zeman

Reklama
V novinách publikujeme 20% zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

comments powered by Disqus

Reklama
Hackerský útok na Sony
Hackerský útok na Sony

KLDR po aféře kolem Sony hrozí útoky na Bílý dům a Pentagon

Výbuch ve Vrběticích
Výbuch ve Vrběticích

Pyrotechnici začali čistit uzavřené okolí skladů munice
Fotogalerie

Velikost textu: a a A