Češi ve světě: Šlágr bez Čecha, úspěšná premiéra Chovance

foto Ilustrační foto - Jozef Chovanec se představil 16. října na tiskové konferenci v Bratislavě jako nový trenér fotbalového ŠK Slovan Bratislava.

Praha - Fotbalisté Manchesteru United remizovali v nedělním šlágru anglické ligy s Chelsea 1:1. Domácí zachraňovali remízu ve čtvrté minutě nastavení, kdy překonal Thibauta Courtoise Robin van Persie. Petr Čech sledoval zápas z lavičky Chelsea. Hosté jsou nadále suverénně v čele Premier League.

Úspěšnou ligovou premiéru na lavičce Slovanu Bratislava absolvoval trenér Jozef Chovanec. "Belasí" zvítězili v Ružomberku 2:1 a poprvé od 31. srpna po pěti zápasech naplno bodovali. Tomáš Jablonský odehrál v sestavě vítězů celý nedělní zápas. Slovan se posunul na páté místo, na vedoucí Trenčín snížil ztrátu na dvanáct bodů a má stále o tři zápasy méně. Z vítězství se radoval i další český trenér, Pavel Hapal ze Senice. Jeho svěřenci porazili Zlaté Moravce 2:0 a jsou třetí. Oba góly vstřelil Jan Kalabiška.

Tomáš Necid pomohl svou čtvrtou trefou v sezoně k domácí remíze Zwolle s Heerenveenem 2:2. Český útočník srovnal v 51. minutě na 1:1. Zwolle je v nizozemské lize čtvrté.

První prohry v nové sezoně turecké ligy se dočkal v pondělní dohrávce Besiktas Istanbul. Lídr soutěže vedl v deseti na hřišti Kayseri Erciyessporu 2:1 v 88. minutě, kdy přišel na hřiště Tomáš Sivok. Domácí ale v samém závěru otočili na 3:2.

CSKA Sofie kraluje bulharské lize, před druhým Ludogorcem si drží náskok sedmi bodů. Na hřišti městského rivala Levski zvítězil 3:0, Jakub Diviš vychytal čisté konto. Botev Plovdiv po dvou porážkách naplno bodoval, Starou Zagoru porazil 3:1. Vítěznou trefu zařídil v 54. minutě, kdy zvýšil na 2:0, Tomáš Jirsák.

Radek Dejmek rozhodl v souboji celků ze dna tabulky polské ligy o výhře Kielce 1:0 na stadionu Ruchu Chorzów. Český obránce skóroval v 77. minutě. Hosté se posunuli na 14. místo a utekli o tři body svému sobotnímu soupeři. Zaglebie Lubin porazil Gdyni 4:0 a ve druhé lize je druhý pouze kvůli horšímu skóre. Jasnou výhru zpečetil v 87. minutě Michal Papadopulos, který se trefil pošesté v sezoně.

Několik gólových přestřelek bylo k vidění v Německu. Stuttgart vedl v nejvyšší soutěži ve Frankfurtu již 3:1, Eintracht za osm minut otočil na 4:3. Po příchodu Adama Hlouška na hřiště v 78. minutě se hostům povedlo získat vedení znovu na svou stranu a po vyloučení domácího Seferoviče výhru 5:4 udrželi. V Severní regionální lize béčko Hamburku deklasovalo FT Braunschweig na jeho hřišti 10:0. Dominik Mašek vstřelil sedmou branku hostů v 76. minutě. Na Severovýchodě naopak Budyšín s pěti Čechy na hřišti podlehl doma Magdeburku 0:6. V rakouské Východní regionální lize Ritzing přestřílel St. Pölten 4:3. Vítěznou trefu zajistil Jiří Lenko, v 59. minutě zvýšil na 4:1.

Prvním vyloučeným Čechem v nové indické Superlize se stal Pavel Čmovš z Bombaje. Český krajánek byl vyloučen v 75. minutě po druhé žluté kartě a celek North East United v závěru pojistil své těsné vedení na 2:0.

Sibir Novosibirsk se pomalu drápe ze dna druhé ruské ligy a po výhře na hřišti Machačkaly 3:1 naplno bodoval počtvrté z posledních pěti duelů. V tabulce se posunul na 13. místo a sestupovému pásmu se vzdálil na osm bodů. Vítěznou branku vstřelil v 37. minutě obránce Tomáš Vychodil. Pomohl tak Martinu Jiránkovi, který byl v sestavě Tomsku u výhry 3:1 v Astrachani. Tomsk využil zaváhání Machačkaly i Samary a vede druhou ligu.

Tromsö se Zdeňkem Ondráškem v sestavě porazilo Fredrikstad 1:0 a zajistilo si postup do norské nejvyšší soutěže.

Anglie

9. kolo:
Sunderland - Arsenal 0:2 (Tomáš Rosický nastoupil v 90. minutě)
Queens Park Rangers - Aston Villa 2:0 (Libor Kozák nehrál)
Manchester United - Chelsea 1:1 (Petr Čech nechytal)

2. liga:
14. kolo:
Middlesbrough - Watford 1:1 (Daniel Pudil odehrál celý zápas, Matěj Vydra odehrál celý zápas)

3. liga:
15. kolo:
Yeovil - Rochdale 0:3 (Jakub Sokolík odehrál 45 minut)

Bulharsko

13. kolo:
Botev Plovdiv - Beroe Stara Zagora 3:1 (Tomáš Jirsák odehrál celý zápas a v 54. minutě zvýšil na 2:0)
Levski Sofie - CSKA Sofie 0:3 (Jakub Diviš odchytal celý zápas)

Francie

11. kolo:
Paris St. Germain - Bordeaux 3:0 (Jaroslav Plašil odehrál celý zápas)
Rennes - Lille 2:0 (David Rozehnal nehrál)

Indie

23.-26.10.:
Goa - Kalkata 1:2 (Miroslav Slepička nehrál, Jan Šeda odchytal celý zápas - Jakub Podaný nehrál)
Bombaj - North East United 0:2 (Pavel Čmovš byl v 75. minutě po druhé žluté kartě vyloučen, Jan Štohanzl odehrál celý zápas - Tomáš Josl nehrál)

Dillí Dynamos - Čennaí 4:1 (Marek Čech nechytal, Pavel Eliáš nehrál)
Kalkata - Kerala 1:1 (Jakub Podaný nastoupil v 46. minutě)
Pune - Goa 2:0 (Miroslav Slepička a Jan Šeda nehráli)

Itálie

2. liga:
10. kolo:
Pro Vercelli - Perugia 0:0 (Michael Rabušic nastoupil v 86. minutě)

Izrael

5. kolo:
Ironi Kirjat Šmona - Hapoel Haifa 1:0 (Přemysl Kovář odchytal celý zápas)

Kypr

7. kolo:
Apollon Limassol - Ethnikos Achna 3:0 (Jan Rezek odehrál 45 minut)

Maďarsko

12. kolo:
Haladás Szombathély - Györ 0:2 (Marek Střeštík nehrál, Michal Švec odehrál celý zápas + ŽK)

Německo

9. kolo:
Augsburg - Freiburg 2:0 (Jan Morávek nehrál - Vladimír Darida odehrál celý zápas, Pavel Krmaš odehrál celý zápas + ŽK)
Hertha Berlín - Hamburk 3:0 (Jaroslav Drobný odchytal celý zápas, Petr Jiráček nehrál)
Brémy - Kolín nad Rýnem 0:1 (Theodor Gebre Selassie nastoupil v 62. minutě - Tomáš Kalas nehrál)
Frankfurt - Stuttgart 4:5 (Václav Kadlec nehrál - Adam Hloušek nastoupil v 78. minutě)

2. liga
11. kolo:
Red Bull Lipsko - Bochum 2:0 (Jan Šimůnek odehrál 37 minut)
Darmstadt - Norimberk 3:0 (Ondřej Čelůstka odehrál celý zápas, Ondřej Petrák odehrál celý zápas, Tomáš Pekhart a Jan Polák nehráli)

3. liga
15. kolo:
Stuttgarter Kickers - Energie Chotěbuz 2:2 (Zbyněk Pospěch odehrál 71 minut)

Regionální liga - Bavorsko
17. kolo:
Würzburger Kickers - Bayreuth 4:1 (Erik Arkenberg nechytal)

Regionální liga - Sever
14. kolo:
FT Braunschweig - Hamburk II 0:10 (Dominik Mašek nastoupil v 55. minutě, v 76. minutě zvýšil na 7:0 a v závěru dostal ŽK)

Regionální liga - Severovýchod
11. kolo:
VfB Auerbach - Neustrelitz 2:1 (Martin Boček nastoupil v 88. minutě, Jiří Jedinák odehrál 88 minut)
Halberstadt - Babelsberg 0:2 (Miroslav Hečko nehrál, Jakub Petřík nastoupil v 71. minutě)
Budissa Budyšín - Magdeburg 0:6 (Jakub Jakubov odchytal celý zápas + ŽK, Petr Králíček nechytal, Martin Kotyza odehrál celý zápas + ŽK, Petr Novotný nastoupil v 46. minutě, Pavel Patka odehrál celý zápas, Karel Vrabec odehrál celý zápas)
Dynamo Berlín - Wacker Nordhausen 0:2 (Lukáš Nový odehrál 73 minut - Jan Beneš nehrál)
Union Berlín II - VFC Plavno 1:0 (Ondřej Brusch nastoupil v 69. minutě + ŽK)

Nizozemsko

10. kolo:
Heracles Almelo - Willem II Tilburg 1:3 (Jaroslav Navrátil nehrál)
Zwolle - Heerenveen 2:2 (Tomáš Necid odehrál celý zápas a v 51. minutě vyrovnal na 1:1)

Polsko

13. kolo:
Piast Gliwice - Jagiellonia Bialystok 0:2 (Jan Polák nehrál)
Ruch Chorzów - Korona Kielce 0:1 (Radek Dejmek odehrál celý zápas a v 77. minutě dal jediný gól zápasu)
Lechia Gdaňsk - Slask Vratislav 1:4 (Lukáš Droppa nastoupil v 84. minutě)

2. liga
14. kolo:
Olimpia Grudziadz - Sandecja Nowy Sacz 4:1 (Pavel Besta nehrál)
GKS Katovice - Dolcan Zabki 2:3 (Antonín Buček odchytal celý zápas)
Zaglebie Lubin - Arka Gdyně 4:0 (Michal Papadopulos odehrál celý zápas + ŽK a v 87. minutě uzavřel skóre)

Rakousko

Regionální liga - Střed:
13. kolo:
SV Wallern - Union Vöcklamarkt 4:0 (Petr Voříšek odehrál celý zápas - Michal Kropík nehrál)

Regionální liga - Východ:
13. kolo:
SC Ritzing - St. Pölten 4:3 (Jiří Lenko odehrál celý zápas a v 59. minutě zvýšil na 4:1)

Regionální liga - Západ:
15. kolo:
Dornbirn - WSG Wattens 1:5 (Martin Švejnoha odehrál celý zápas)

Rumunsko

12. kolo:
Otelul Galati - Gaz Metan Medias 1:1 (Miloš Buchta odchytal celý zápas)

Rusko

2. liga
11. kolo:
Anži Machačkala - Sibir Novosibirsk 1:3 (Tomáš Vychodil odehrál celý zápas a v 37. minutě skóroval na 2:1)
Volgar Astrachaň - Tom Tomsk 1:3 (Martin Jiránek odehrál celý zápas)

Řecko

7. kolo:
Atromitos - Ergotelis 1:1 (Tomáš Černý odchytal celý zápas)

Skotsko

11. kolo:
Celtic Glasgow - Kilmarnock 2:0 (Filip Twardzik a Patrik Twardzik nehráli)

Slovensko

15. kolo:
Dukla Banská Bystrica - Podbrezová 3:3 (David Střihavka a Nicolas Šumský nehráli, Petr Wojnar odehrál 51 minut)
Ružomberok - Slovan Bratislava 1:2 (trenér Jozef Chovanec, asistent trenéra Horst Siegl, Pavel Fořt nehrál, Tomáš Jablonský odehrál celý zápas)
MFK Košice - Dunajská Streda 1:1 (trenér Radoslav Látal)
Spartak Myjava - Žilina 1:4 (Erik Daniel odehrál celý zápas)
FK Senica - Zlaté Moravce 2:0 (trenér Pavel Hapal, Luboš Hušek odehrál celý zápas, Jan Kalabiška odehrál 79 minut, dal oba góly zápasu v 26. a 55. minutě, Petr Pavlík odehrál celý zápas)
Spartak Trnava - Trenčín 1:0 (Martin Vyskočil odehrál 59 minut + ŽK)

Španělsko

2. liga:
10. kolo:
Santander - Deportivo Alavés 1:1 (Jiří Jarošík nehrál)

Švýcarsko

13. kolo:
FC Basilej - FC Sion 1:1 (Marek Suchý nehrál, Tomáš Vaclík odchytal celý zápas)
FC Vaduz - Grasshoppers Curych 1:1 (Pavel Pergl odehrál celý zápas)

3. liga:
13. kolo:
Delémont - FC Köniz 1:3 (Jiří Koubský odehrál celý zápas)

Turecko

7. kolo:
Kayseri Erciyesspor - Besiktas Istanbul 3:2 (Tomáš Sivok nastoupil v 88. minutě)
Fenerbahce Istanbul - Genclerbirligi 2:1 (Michal Kadlec odehrál celý zápas)

2. liga:
7. kolo:
Giresunspor - Alanyaspor 1:2 (Tomáš Borek nastoupil v 65. minutě)
Adana Demirspor - Antalyaspor 1:1 (Petr Janda odehrál celý zápas + ŽK)

Ukrajina

9. kolo:
Dněpr Dněpropetrovsk - Čornomorec Oděsa 2:1 (Jan Laštůvka nechytal, Ondřej Mazuch odehrál celý zápas)

Ligy hrané systémem jaro-podzim:

Kazachstán

8. kolo skupiny o titul:
Kajrat Almaty - Ordabasy Šymkent 2:0 (Ondřej Kúdela odehrál celý zápas)
Kajsar Kyzylorda - Aktobe Lento 2:2 (Martin Klein nehrál)

8. kolo skupiny o záchranu:
Irtyš Pavlodar - Tobol Kostanaj 1:1 (Ondřej Kušnír nastoupil v 75. minutě, Štěpán Kučera odehrál celý zápas, Jiří Jeslínek nastoupil v 56. minutě)