Češi ve světě: Čechova šance na titul žije, debut Skaláka

foto Jamie Vardy z Leicesteru (vlevo) překonává z penalty brankáře Arsenalu Petra Čecha v utkání 26. kola anglické fotbalové ligy.

Praha - Brankář Petr Čech pomohl Arsenalu k vítězství nad lídrem anglické ligy Leicesterem 2:1. Třetí "Kanonýři" tak snížili náskok na svého nedělního soupeře na dva body a mají stejně bodů jako druhý Tottenham. Českého reprezentačního gólmana překonal v závěru poločasu z penalty Jamie Vardy. Zápas ovlivnilo vyloučení hostujícího Dannyho Simpsona v 54. minutě. Přesilovky Arsenal využil k obratu, v 70. minutě srovnal Theo Walcott a vítězný gól dal v páté minutě nastavení Danny Welbeck.

"Kdyby u nás Leicester vyhrál, bylo to na osm bodů a to už je opravdu hodně," řekl na svém webu Čech. "Takhle stačí jedna jejich remíza a už to mezi námi bude na rozdíl skóre. Proto říkám, že jsme vybojovali životně důležité vítězství. Ale na druhou stranu do konce ligy zbývá ještě spousta zápasů a s těmi silnými týmy ještě hrajeme."

Úspěšný debut absolvoval ve druhé anglické lize Jiří Skalák. Český reprezentant, který přišel do Brightonu před čtrnácti dny z Mladé Boleslavi, se dostal na trávník až v 90. minutě místo Francouze Anthonyho Knockaerta. V té době domácí vedli nad posledním Boltonem 3:2 a skóre se již nezměnilo. Brighton je v lize čtvrtý, na vedoucí Hull ztrácí jen tři body.

Poprvé se před domácími diváky představil Tomáš Pekhart a byl u vítězství AEK Atény nad Olympiakosem 1:0. Druhý celek soutěže ukončil sérii Pireusu šestadvaceti zápasů bez porážky v řecké lize, přesto na něj ztrácí šestnáct bodů. Pekhart přišel na hřiště v 52. minutě, krátce předtím byl vyloučený hostující Botía. V 76. minutě ho následoval spoluhráč Luka Milivojevič a dvojnásobnou přesilovku AEK využil - o chvíli později se trefil Ronald Vargas. Ani domácí ale nedohráli v plném počtu. V 87. minutě byl vyloučen po druhé žluté kartě Rodrigo Galo, ale výsledek zůstal stejný.

Vedoucí Basilej deklasovala druhý Grasshoppers Curych na jeho hřišti 4:0. Druhý gól vstřelil v 20. minutě Marek Suchý, Tomáš Vaclík vychytal čisté konto. Hosté zvýšili náskok v čele švýcarské ligy na patnáct bodů a přiblížili se k zisku sedmého ligového titulu v řadě.

Anglie

26. kolo:
Arsenal - Leicester 2:1 (Petr Čech odchytal celý zápas, Tomáš Rosický nehrál)
Aston Villa - Liverpool 0:6 (Libor Kozák nehrál)

2. liga:
31. kolo:
Brighton - Bolton 3:2 (Jiří Skalák nastoupil v 90. minutě - Filip Twardzik nehrál)
Leeds - Middlesbrough 0:0 (Tomáš Kalas nastoupil v 90.+1 minutě)
Reading - Burnley 0:0 (Matěj Vydra nehrál)
Sheffield Wednesday - Brentford 4:0 (Daniel Pudil odehrál celý zápas)

4. liga:
31. kolo:
Hartlepool - Yeovil 2:1 (Jakub Sokolík odehrál celý zápas)

Belgie

26. kolo:
Ostende - Club Bruggy 0:2 (David Rozehnal odehrál celý zápas)

Francie

26. kolo:
Guingamp - Bordeaux 2:4 (Jaroslav Plašil odehrál 90 minut)

Itálie

25. kolo:
AC Milán - FC Janov 2:1 (Stefan Simič nehrál)
Udine - Boloňa 0:1 (Michal Pecháček nehrál)

2. liga:
26. kolo:
Brescia - Ascoli 2:2 (Jakub Jankto odehrál 67 minut)
Avellino - Bari 1:1 (Milan Nitrianský odehrál minut)
Cesena - Perugia 2:1 (Lukáš Zima nechytal)

3. liga - skupina C:
22. kolo:
Casertana - Juve Stabia 1:1 (Jakub Navrátil odehrál celý zápas + ŽK, Jan Polák odehrál celý zápas)

Izrael

23. kolo:
Hapoel Haifa - Hapoel Beerševa 1:2 (Přemysl Kovář nechytal)

Německo

21. kolo:
Augsburg - Bayern Mnichov 1:3 (Jan Morávek nastoupil v 55. minutě)
Brémy - Hoffenheim 1:1 (Theodor Gebre Selassie odehrál celý zápas - Pavel Kadeřábek nehrál)
Hamburk - Mönchengladbach 3:2 (Jaroslav Drobný nechytal)
Stuttgart - Hertha Berlín 2:0 (Jan Kliment nehrál - Vladimír Darida odehrál celý zápas)

2. liga
21. kolo:
Norimberk - Bochum 1:1 (Ondřej Petrák nastoupil v 84. minutě, Jan Polák nehrál - Jan Šimůnek nehrál)

3. liga
25. kolo:
Stuttgart II - Rot-Weiss Erfurt 1:2 (Patrik Twardzik nehrál)
Wehen Wiesbaden - Saská Kamenice 1:1 (Martin Fenin nehrál)
1. FC Magdeburg - Fortuna Kolín nad Rýnem 0:0 (Lukáš Nový nehrál)

Regionální liga - Sever
21. kolo:
Wolfsburg II - Meppen 1:0 (Martin Hudec nehrál)

Regionální liga - Severovýchod
20. kolo:
Schönberg - VfB Auerbach 2:1 (Václav Heger odehrál celý zápas, Jiří Jedinák nehrál)
Babelsberg - Budissa Budyšín 0:0 (Pavel Čermák odehrál celý zápas, Alexander Jakubov nehrál, Jakub Jakubov odchytal celý zápas, Pavel Patka odehrál celý zápas)
Cvikov - ZFC Meuselwitz 7:0 (Jakub Vojta nehrál)
Oberlausitz Neugersdorf - Rathenow 2:1 (Jaroslav Dittrich odehrál celý zápas + ŽK, Jakub Kotěra nechytal, Luboš Loučka odehrál celý zápas, Josef Němec nastoupil v 61. minutě, Jan Nezmar nastoupil v 61. minutě, Jan Penc nehrál, Jiří Šisler odehrál 61 minut)

Nizozemsko

23. kolo:
Groningen - Ajax Amsterodam 1:2 (Václav Černý nehrál)
Cambuur Leeuwarden - Utrecht 0:2 (Dominik Mašek nehrál)
Heracles Almelo - AZ Alkmaar 3:6 (Jaroslav Navrátil nehrál)

2. liga:
24. kolo:
Telstar - Ajax Amsterodam 4:2 (Václav Černý nastoupil v 46. minutě)

Polsko

22. kolo:
Górnik Leczna - Piast Gliwice 0:0 (trenér Radoslav Látal, asistent Jiří Neček, Martin Nešpor odehrál 86 minut, Kamil Vacek odehrál celý zápas)
Pogoň Štětín - Korona Kielce 3:2 (Radek Dejmek odehrál celý zápas)
Legia Varšava - Jagiellonia Bialystok 4:0 (Adam Hloušek odehrál celý zápas)
Lech Poznaň - Nieciecza 5:2 (Mario Lička nehrál)
Slask Vratislav - Wisla Krakov 1:0 (Marcel Gecov nehrál - Zdeněk Ondrášek odehrál celý zápas)
Ruch Chorzów - Zaglebie Lubin 0:0 (Michal Papadopulos odehrál 73 minut + ŽK)

Rakousko

22. kolo:
Austria Vídeň - Rapid Vídeň 0:3 (Patrizio Stronati nehrál)

Řecko

22. kolo:
AEK Atény - Olympiakos Pireus 1:0 (Tomáš Pekhart nastoupil v 52. minutě + ŽK)

Spojené arabské emiráty

18. kolo:
Al Dhafra - SC Fudžajra 2:1 (trenér Ivan Hašek)

Skotsko

3. liga:
25. kolo:
Stenhousemuir - Airdrieonians 3:2 (Nicolas Šumský nehrál)

Švýcarsko

20. kolo:
Grasshoppers Curych - FC Basilej 0:4 (Marek Suchý odehrál celý zápas a v 20. minutě zvýšil na 2:0, Tomáš Vaclík odchytal celý zápas)
Fc Thun - FC Lugano 2:1 (trenér Zdeněk Zeman)
FC Sion - FC St. Gallen odloženo (Martin Zeman)
FC Vaduz - Young Boys Bern 1:1 (Pavel Pergl nehrál - Jan Lecjaks odehrál celý zápas)

Turecko

21. kolo:
Eskisehirspor - Antalyaspor 3:2 (Ondřej Čelůstka odehrál celý zápas + ŽK)
Genclerbirligi - Bursaspor 2:0 (Tomáš Necid nehrál, Tomáš Sivok odehrál celý zápas)
Fenerbahce Istanbul - Kasimpasa 3:1 (Michal Kadlec odehrál celý zápas - David Pavelka odehrál celý zápas)
Konyaspor - Osmanlispor 1:1 (Tomáš Borek nehrál - Václav Procházka nehrál)