Cenu MOV Sport a Inovace dostal Jaroslav Pollert mladší

foto Novináři si mohli 26. června prohlédnout fyzikální model umělé slalomové dráhy pro olympijské hry v Riu 2016, který ve vodohospodářské laboratoři Stavební fakulty ČVUT v Praze sestavili Jaroslav Pollert (vlevo) a jeho syn Jaroslav (vpravo). Účelem výzkumu je vytvoření vhodné "vodní atmosféry" a dodržení potřebných parametrů. Model je v měřítku 1 : 13.

Praha - Držitelem ocenění Sport a Inovace, které uděluje Mezinárodní olympijský výbor za originální nápady a přínos rozvoji sportu, se stal Jaroslav Pollert mladší. Vysloužil si ho za vytvoření modelu, na základě kterého byl postaven kanál pro vodní slalom na olympijské hry v Riu. Cenu dostal dnes v sídle Českého olympijského výboru.

"Celý projekt vznikal rychle. Díky perfektnímu týmu, ochotě kolegů a kvalitnímu zázemí jsme byli schopni projekt uskutečnit včas a v nejlepší kvalitě," řekl Jaroslav Pollert mladší, odborný asistent Laboratoře ekologických rizik městského odvodnění na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Postup Pollertova týmu umožnil zkrátit stavbu kanálu a hlavně urychlit jeho zprovoznění. Pollert se svými kolegy postavil maketu v měřítku 1:13 ve vodohospodářské hale ČVUT, na které testoval ideální tvar, profil dna a postavení překážek. Osobně potom dohlížel i na samotnou stavbu v Riu.

Novináři si mohli 26. června prohlédnout fyzikální model umělé slalomové dráhy pro olympijské hry v Riu 2016, který ve vodohospodářské laboratoři Stavební fakulty ČVUT v Praze sestavili Jaroslav Pollert a jeho syn Jaroslav. Účelem výzkumu je vytvoření vhodné "vodní atmosféry" a dodržení potřebných parametrů. Model je v měřítku 1:13.

Model spolykal 198 metrů čtverečních voděodolné překližky, 17,9 kilogramu tmelícího lepidla a 2200 šroubů. Skutečný kanál v Brazílii je dlouhý 250 metrů a má převýšení 4,5 metru. "Cena je oceněním celého týmu," komentoval to Pollert, sám bývalý vodní slalomář, kterému při stavbě pomáhali také aktivní čeští reprezentanti.

Pollert byl i při návrhu dráhy pro olympijské hry v Sydney, je autorem kanálu v Aucklandu a nadějně vypadá i kontrakt na stavbu dráhy pro olympijské hry v Tokiu 2020. "Dovedu odhadnout chování vody, což při modelování pomáhá šetřit čas. Navíc vím, jak by vodní terén měl vypadat," prohlásil Pollert.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pondělí 20. února 2017

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď