Cenu Homo Homini získá ruský Výbor proti mučení

foto Ruský policista - ilustrační foto

Praha - Cenu Homo Homini za prosazování lidských práv letos dostane ruská nevládní organizace Výbor proti mučení. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Člověk v tísni. Výbor proti mučení pomáhá lidem, kteří se stali oběťmi policejní šikany, mučení a svévole nejen ruských úřadů. Zakladatel organizace a její současný ředitel Igor Kaljapin převezme ocenění 6. března v Praze při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

"Výbor proti mučení vykonává nesmírně složitou práci ve velmi těžkých podmínkách. Dokumentují případy mučení a obětem aktivně pomáhají, i když při tom riskují vlastní bezpečí," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Oceněná organizace se podílí na vyšetřování případů mučení a poskytuje obětem také právní pomoc. "Dosáhla například zrušení 793 nezákonných rozhodnutí, odsouzení 127 pachatelů a vysoudila 51 milionů rublů na kompenzace obětem," uvedl Člověk v tísni. Její členové jsou při své činnosti často sami vystaveni nebezpečí. Loni čečenskou pobočku Výboru několikrát napadli maskovaní ozbrojenci. Při útoku údajně za mlčenlivého přihlížení policie zničili kancelář, vyrabovali byty zaměstnanců a poničili zaparkované automobily.

Výhružkám, zastrašování a útokům mnohdy čelí i pracovníci organizace. Nevyhnul se jim ani ředitel Kaljapin, který se do boje za lidská práva pustil poté, co se sám stal obětí policejního násilí. "V Rusku můžete být kýmkoliv a stejně nikdy nebudete chráněni před mučením. Potřebujeme jen dvě věci: aby se mučení stalo nepřijatelným pro ruskou společnost a aby vyšetřování porušování lidských práv bylo efektivní," popsal Kaljapin.

Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini od roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Ocenění získal například ázerbájdžánský právník Intigam Alijev, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov či čínský disident Liou Siao-po, který později dostal Nobelovu cenu za mír. Za rok 2014 si ocenění odnesla syrská učitelka a aktivistka Suád Naufalová, která otevřeně vystupovala proti režimu Bašára Asada a proti takzvanému Islámskému státu. Loni ji společnost Člověk v tísni udělila 11 kubánským disidentům za jejich neohroženost a morální důslednost. Přes nátlak kubánského režimu se totiž rozhodli neemigrovat a bojovat dál za svobodu ve své vlasti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď