Bývalý vládní letoun převáží tahač z Prahy do kunovického muzea

foto Bývalý letoun Tu-154, který byl do roku 2008 součástí vládní letky, se 23. září vydal na cestu z pražského vojenského letiště Kbely do leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Trup stroje, který přepravoval prezidenty Václava Havla a Václava Klause, vojáky do misí a v únoru 1998 také zlatý tým českých hokejistů z olympijského turnaje v japonském Naganu, absolvuje pouť bez odmontovaných křídel na více než padesátimetrovém návěsu.

Praha - Tahač s bývalým vládním letounem Tu-154 dnes dopoledne vyjel z vojenského letiště v pražských Kbelích. Jeho cílem je Letecké muzeum v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Přes 50 metrů dlouhá a desítky tun těžká souprava tam má dojet za tři dny. Jde o jeden z největších dosavadních převozů letecké techniky v Česku. Do muzea letečtí nadšenci v těchto dnech převážejí pouze trup letadla. Křídla a další části stroje, které od trupu v posledních měsících oddělili, budou dovezeny později.

Stroj Tu-154 byl, i se svým dvojčetem, do roku 2008 součástí vládní letky. Po světě vozil politiky včetně prezidentů Václava Havla a Václava Klause, ale i vojáky do misí. V únoru 1998 přepravil zlatý tým českých hokejistů z olympijského turnaje v Naganu. Fanoušci proto letounu přezdívají Naganský expres.

Video: Bývalý vládní letoun převáží tahač z Prahy do kunovického muzea
23.09.2016, 12:15, zdroj: ČTK/Video

Po vyřazení z provozu oba stroje získalo kunovické muzeum. Jeho pracovníci letadlo na převoz chystali řadu měsíců. Museli postupně odmontovat křídla a další části, které by převoz znemožňovaly. Na kbelském letišti tak odpracovali stovky hodin. Na přepravu získali peníze od fanoušků přes takzvaný crowfounding, vybrali 1,2 milionu korun.

Letoun přepravní firma naložila ve čtvrtek, z letiště souprava vyrazila dnes pár minut po 09:30. Tahač za hojného zájmu médií a fanoušků nejprve návěs s trupem vytlačil do křižovatky, poté vyrazil na cestu přes Brandýs nad Labem, Poděbrady a Jičín do Milovic u Hořic. Tam byl kolem 17:00 odstaven. Sobotní a nedělní trasa povede z Milovic přes Hradec Králové, Olomouc, Přerov, Hulín a Otrokovice. V Kunovicích by souprava měla být v neděli kolem 09:00. Po celou cestu ji doprovází policie.

Video: Průjezd tahače s letounem Brandýsem nad Labem
23.09.2016, 14:07, autor: bns/hbv, zdroj: ČTK/Středočeský

Souprava měří 51,5 metru a samotný trup váží 25 až 26 tun, řekla novinářům mluvčí projektu Tereza Šírová. Pro převoz dalších částí stroje bude vypravena druhá souprava. Kdy vyrazí, zatím organizátoři nevědí. Poveze centroplán, křídlo a motorové gondoly. "Kvůli své šířce až 5,1 metru bude muset být přepravena jinou trasou a výhradně v nočních hodinách," poznamenala Šírová. Opětovné sestavení stroje bude dobrovolníkům trvat několik měsíců. Hotovo chtějí mít do dvou let.

O tom, kde skončí druhý vládní Tu-154, nyní kunovické muzeum podle Šírové jedná. Získat by ho mohlo jiné letecké muzeum, řekla ČTK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

25°C

Dnes je neděle 23. července 2017

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď