Policie po útoku v Manchesteru pátrá po možných komplicích

foto Ozbrojení policisté v Manchesteru.

Manchester - Britská policie pátrá po možných komplicích pachatele pondělního teroristického útoku v Manchesteru, který zabil 22 lidí a sám zahynul. Zejména hledá osobu, která nálož sestrojila. Britská policie zadržela čtyři muže, v Libyi pak policie podle všeho zatkla mladšího bratra pravděpodobného útočníka a také jeho otce. Salman Abedi, který je považován za atentátníka, údajně před časem Libyi navštívil a snad i Sýrii. Podle britské ministryně vnitra 22letý Brit libyjského původu zřejmě nenaplánoval útok sám, šéf manchesterské policie Ian Hopkins řekl, že se pátrá po celé skupině. To je očividně důvod, proč vláda v úterý vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou.

Tři muže policie v souvislosti s atentátem zadržela v jižní části Manchesteru a jednoho pak ve Wiganu východně od Manchesteru. Jeden 23letý muž je ve vazbě již od úterý. Podle BBC jde o Abedinova bratra Ismaila. Další Abedinův bratr Hashem (v arabském přepisu Haším) byl podle médií zatčen v libyjské metropoli Tripolisu a údajně znal podrobnosti plánovaného sebevražedného atentátu. Zadržen v Tripolisu byl i Abedinův otec, který tvrdil agentuře AP, že jeho syn, označovaný za pravděpodobného atentátníka, je nevinný.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že je nepravděpodobné, že by Abedi jednal na vlastní pěst. Bezpečnostním složkám byl podle ní předpokládaný pachatel atentátu znám, neměly ale důvod ho zatknout. Podle webu Manchester Evening News policie je přesvědčena o tom, že pachatel útoku byl pouze "nosičem" a vykonavatelem operace. Nálož byla plná matic a šroubů nebo hřebíků, aby mohla co nejvíce uškodit lidem v omezeném prostoru.

Pomocí bezpečnostních kamer v oblasti koncertní haly a v ulicích se nyní snaží vyšetřovatelé zjistit, s kým se útočník sešel před atentátem. Pravděpodobně bombu převzal těsně před spácháním hrůzného činu. V centru Manchesteru dnes policie provedla další prohlídku domu.

Ministryně také potvrdila informace médií, že Abedi před časem zřejmě navštívil Libyi, vlast svých rodičů. Její francouzský kolega Gérard Collomb s odvoláním na informace tajných služeb řekl, že Abedi byl zřejmě také v Sýrii. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda byl atentátník napojený na teroristickou organizaci Islámský stát, která se k útoku v Manchesteru - stejně jako k mnoha dalším na Západě - přihlásila.

Ruddovou rozčílilo, že se informace o identitě pravděpodobného pachatele dostaly do médií zřejmě kvůli úniku z amerických tajných služeb. Podle některých britských expertů by měl Londýn s Washingtonem po této zkušenosti sdílet zpravodajské informace s větší ostražitostí.

Nejvyšší stupeň ohrožení terorismem bude podle ministryně vnitra v Británii platit, dokud neskončí "aktivní" část vyšetřování atentátu. Do ulic měst úřady povolaly prozatím zhruba tisícovku vojáků, kteří pomáhají policii. Například v Londýně střeží parlament, vládní budovy, velvyslanectví či Buckinghamský palác. Parlament dnes zrušil prohlídky pro veřejnost a konat se nebude ani střídání stráží před Buckinghamským palácem.

V nemocnicích stále zůstává 64 zraněných, dvacet z nich je podle zdravotníků v kritickém stavu. Známa už je identita více než poloviny z 22 obětí atentátu. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osmi, 14, 15 a 18 let a několik rodičů, kteří čekali po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové na děti ve vstupní hale manchesterské haly. Mezi mrtvými je i polský manželský pár. Jeden Polák je podle ministerstva zahraničí ve Varšavě i mezi zraněnými.

Češi mezi oběťmi a zraněnými nejsou, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Doplnila, že několik českých občanů využilo zvláštní tísňovou linku, která byla zřízena po útoku. Na britské ambasádě v Praze jsou k dispozici kondolenční knihy.

V noci na dnešek se v britských barvách na znamení solidarity rozsvítila nejen Petřínská rozhledna v Praze, ale i mnoho dalších světových památek včetně Braniborské brány v Berlíně či městského úřadu v Tel Avivu. Naopak pařížská Eiffelova věž či římské Koloseum se v noci ocitly ve tmě. V Německu dnes byly vlajky spuštěny na půl žerdi na všech důležitých spolkových institucích. Ve čtvrtek v poledne pak obětem věnuje minutu ticha celá Británie.

Zpěvačka Grandeová, která se již v úterý vrátila na Floridu, přinejmenším do 5. června přerušila své evropské turné. Tento týden měla původně plánované dva koncerty v Londýně.

Britské politické strany obnoví koncem pracovního týdne předvolební kampaň, kterou v úterý kvůli teroristickému útoku přerušily. Ve čtvrtek tak vesměs učiní na lokální úrovni, v pátek na celonárodní.

Libye prý zatkla otce a mladšího bratra útočníka z Manchesteru

Manchester/Tripolis - Libyjské úřady zadržely v metropoli Tripolisu otce a mladšího bratra pravděpodobného pachatele pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru, informovaly agentury Reuters a AP. Podle libyjských bezpečnostních složek znal bratr "všechny podrobnosti" plánovaného sebevražedného atentátu.

Jde o Hashema Abediho (v arabském přepisu Hašíma Abádího), který se narodil v roce 1997. Libyjská protiteroristická jednotka ho dopadla už v úterý večer pro podezření z kontaktů s radikálním Islámským státem (IS), sdělil její mluvčí. IS se k atentátu krátce po jeho uskutečnění přihlásil.

Hashem podle libyjské protiteroristické služby přiletěl do Libye z Británie 16. dubna a chystal se v Tripolisu spáchat teroristický útok, uvedl Reuters.

Britská média o pravděpodobném pachateli Salmanu Abedim (Salmánu Abádím) již informovala, že má mladšího a staršího bratra, a také mladší sestru. Staršího bratra, 23letého Ismaila Abediho (Ismáíla Abádího), zadržela britská policie v úterý.

Podle nejnovějších informací byl zatčen v Tripolisu také otec údajného atentátníka Ramadán Abádí, který předtím agentuře AP tvrdil, že jeho syn je nevinný. Rovněž řekl, že rodina o Salmanově cestě do Británie nevěděla, neboť jim řekl, že se vydává na náboženskou pouť do Mekky. "Mluvil jsem s ním před pěti dny... nepozoroval jsme nic špatného, všechno bylo normální," řekl podle agentury Reuters.

V tom, že Salman nebyl členem IS, který se k atentátu přihlásil, si je Ramadan jistý. "Nebyl členem žádné organizace," uvedl v rozhovoru, během kterého ho podle Reuters zadržela libyjská protiteroristická jednotka. "Rodina je nyní zmatená, protože Salman tuto ideologii nezastával, k této víře se nehlásil," dodal s tím, že rodina teroristický útok vůči civilistům a nevinným lidem odsuzuje.

Libyjská policie zadržela rovněž Abediova mladšího bratra Hashema (Hašíma), který podle informací médií předem znal podrobné plány atentátu v Manchesteru, při kterém zahynulo 22 lidí a také útočník. Abediova staršího bratra Ismaila (Ismáíl) zadržela britská policie v úterý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je středa 23. května 2018

Očekáváme v 13:00 23°C

Celá předpověď