Bouřky v noci potrápily zejména Moravu, další se přeženou dnes

foto Následky bouře ve Zlínském kraji. V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku vlivem silného větru došlo k poškození asi patnácti střech rodinných domů (na snímku).

Ostrava - V noci se před Česko opět přehnaly bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů. Popadané stromy například zastavily vlaky v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě země přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Kromě větru a deště navíc poničil nejméně 15 rodinných domů na Kroměřížsku údajně i kulový blesk. Bouřky zasáhly Česko také dnes.

Vyjma západu Čech budou dnes bouřky po celé republice, uvedli dopoledne meteorologové. Velmi silné bouřky se očekávají opět na východě republiky. Přívalový déšť může zvednout hladiny menších toků. Na Moravě a ve Slezsku bude navíc velmi teplo, rtuť teploměru vystoupá nad 31 stupňů Celsia. Už dnes mezi 08:00 a 14:00 napršelo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jihu středních Čech a v jižních Čechách místy až 50 litrů vody na metr čtvereční a stouply hladiny malých toků.

Podle informací ČHMÚ na facebooku se přes Česko v posledních dvou nocích asi přehnaly dvě bouře zvané derecho. Jde o větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Bouře postupující v noci na čtvrtek z Rakouska přes Moravu do Polska způsobila škody v pásu přes 700 kilometrů. Bouře na Moravě ve čtvrtek večer vznikla nad Itálií a cestou přes Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Moravu a Polsko byl pás škod přes 600 kilometrů. V Česku se v posledních letech vyskytují v průměru dvakrát do roka. Pokud se předběžné zjištění meteorologů potvrdí, bude to letos třetí a čtvrté derecho.

V noci na dnešek vyjeli hasiči od 22:00 do 07:00 v souvislosti s bouřkami k 710 událostem. "Jednalo se především o popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení, na autech a cyklostezkách," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejvíce událostí bylo podle ní v krajích Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a na Vysočině.

Po noční bouřce se například zastavil dnes ráno zhruba na hodinu a půl provoz na hlavní trati z České Třebové na Moravu. Obnoven byl v 07:10. Bylo porušeno trakční vedení a zabezpečovací zařízení ve stanici Třebovice v Čechách. Zpoždění nabíraly i desítky vlaků směrem na Prahu.

Bez proudu se po bouřkách ocitly stovky domácností na východě republiky, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Není to kalamitní stav," řekl. Šlo hlavně o Olomoucký, Pardubický a Královéhradecký kraj. Společnost E.ON eviduje po nočních bouřkách a silném větru 64 poruch na vysokém napětí a 160 na nízkém napětí, číslo se bude měnit. "Nejvíce poruch bylo okolo půlnoci, kdy bylo rázem 110 tisíc odběratelů bez dodávky elektrické energie," uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová. K 08:00 už bylo bez dodávek pouze 10.000 odběratelů.

Jihomoravský kraj

Hasiči v Jihomoravském kraji registrují od čtvrtečních 17:00 hodin do dnešního rána přes 350 výjezdů kvůli bouřce. Je to extrémní počet, v největším shonu dispečeři vysílali jednotku každých deset vteřin, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj většinu událostí tvořily popadané stromy, někde byly i poškozené střechy. Nikdo ale nebyl zraněn. Větší počet výjezdů mají i energetici a na brněnském letišti musela kvůli počasí v Bratislavě a ve Vídni mimořádně přistát dvě letadla.

Brněnští hasiči likvidovali 11. srpna následky noční bouřky. V Provazníkově ulici v centru města odstraňovali části poničené střechy. Potřebovali k tomu spolupráci dispečinku městské hromadné dopravy, která na několik minut musela vypnout trolejové vedení. Hasiči vyjížděli kvůli počasí ve všech okresech Jihomoravského kraje. Nejvíce jich bylo v okolí Brna, kde měli skoro stovku výjezdů. V Jedovnicích na Blanensku hasiči řešili dvě poškozené střechy. V Brně na Úvoze spadl na tři auta strom. V Babicích u Rosic se náporem vody propadla plachta na rekonstruované střeše. Hasiči vodu odčerpali a plachtu opět upevnili. "V Kyjově se vyvrátila borovice na rodinný dům. Po domluvě s majitelkou domu se situace bude řešit za denního světla," uvedl Mikoška.

Bouřka se krajem prohnala v noci, ráno už nepršelo a místy začíná svítit slunce. Nejhorší situace byla podle Mikošky kolem půlnoci, kdy dispečeři vysílali do terénu jednotku zhruba každých deset vteřin, postupně se časový rozestup navyšoval.

Brněnští hasiči likvidovali 11. srpna následky noční bouřky. V Provazníkově ulici v centru města odstraňovali části poničené střechy. Potřebovali k tomu spolupráci dispečinku městské hromadné dopravy, která na několik minut musela vypnout trolejové vedení. Hasiči však většinou řešili popadané stromy na komunikacích. "Některé spadly třeba na auta, ale neregistrujeme žádné zranění. Sem tam byla nějaká poškozená střecha a v některých případech jsme čerpali vodu. Byla to extrémní noc, ale už jsme zažili i takové," dodal Mikoška.

Bouřky způsobily také výpadky elektřiny. Podle mluvčí společnosti E.ON Boženy Herodesové bylo nejvíce poruch po půlnoci, kdy bylo v celém distribučním území, které firma spravuje a týká se tří krajů, bez elektřiny rázem 110.000 odběratelů. Do dnešního rána energetici poruchy snížili zhruba na desetinu. Z jižní Moravy jsou problémy zejména na Hodonínsku a Břeclavsku.

Na brněnském letišti musela mimořádně přistát kolem půlnoci dvě letadla, která nemohla přistát v cílové destinaci. Zhruba hodinu a půl se zdrželo v Brně letadlo mířící z Birminghamu do Bratislavy, stejnou dobu i letadlo z Kolína nad Rýnem do Vídně. "Odletěla poté, co se zlepšilo počasí na cílovém letišti. Provozu na našem letišti se počasí nijak nedotklo," uvedla mluvčí letiště Kateřina Pichalová.

Královéhradecký kraj

Hasiči v Královéhradeckém kraji vyjížděli v noci a dnes dopoledne kvůli následkům silného deště a větru k desítkám případů. Nejčastěji odstraňovali poškozené stromy a větve ze silnic, nejvíce výjezdů bylo na Rychnovsku. ČTK o tom před polednem informoval mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima. Události se podle něj obešly bez větších škod a zranění.

Například dnes ráno v Olešnici na Rychnovsku hasiči likvidovali dva poškozené stromy, které zřejmě zasáhl blesk. "Hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí zasahovali také v Kostelci, kde spadl strom na osobní vozidlo," uvedl Sezima.

V Tutlekách na Rychnovsku v noci spadl vzrostlý strom na střechu rodinného domu a elektrické vedení, spadlý strom poškodil také střechu ubytovny v Kostelci nad Orlicí.

Podle meteorologů bude dnes v hradeckém kraji zataženo až oblačno, na většině území má pršet, místy se objeví bouřky. V sobotu by mělo být oblačno, přeháňky mají být již jen ojedinělé a večer začne ubývat oblačnosti.

Moravskoslezský kraj

Bouřky opět zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji. V noci a dopoledne zaznamenali 160 výjezdů. Nečastěji odstraňovali spadlé stromy a větve. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podobná situace nastala i v noci na čtvrtek. To evidovali hasiči 150 výjezdů.

Největší problémy zaznamenali v noci na dnešek hasiči na Opavsku, kde vyjížděli dvaasedmdesátkrát. Na Bruntálsku a Novojičínsku mají na kontě dvacítku zásahů, v Ostravě, na Karvinsku a Frýdecko-Místecku pak v rozsahu od tří po sedm výjezdů. Například v Jeseníku nad Odrou museli hasiči odstraňovat větrem poškozenou část střechy kulturního domu.

"Opět šlo v drtivé většině především o odstraňování nebezpečných stromů z nejrůznějších míst, kde se pohybují lidé. Tyto události si nevyžádaly žádné zranění osob ani větší škodu. Zásahy hasičů budou pokračovat během dnešního dne," řekl Kůdela.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji byly v noci na 11. srpna a časně ráno další silné bouřky. Na snímku vyvrácený strom v Medlově. V Olomouckém kraji byly dnes v noci a časně ráno další silné bouřky, kvůli kterým hasiči zasahovali u 90 událostí. Naštěstí vítr lámal pouze stromy, které nikoho nezranily, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Už ve čtvrtek Olomoucký kraj zasáhly dvě vlny bouřek a profesionální i dobrovolní hasiči za čtyřiadvacetihodinovou směnu evidují 250 zásahů, zatímco běžně vyjíždějí k 16 událostem.

Bouřky krátce po půlnoci udeřily na Olomoucku a Šumpersku. Hasiči tam během následujících šesti hodin vyjížděli k popadaným stromům a větvím na komunikacích, drátech elektrického vedení, autech a cyklostezkách. "Na několika místech popadaly stromy i na železniční tratě," upozornila Hacsiková.

V Olomouckém kraji byly 11. srpna v noci a časně ráno další silné bouřky. Na snímku polámané stromy u Šternberka. Kvůli překážce na trati byl dnes časně ráno podle internetových stránek Českých drah zastaven provoz například na železniční trati z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem, kde cestující vozí náhradní autobusy.

V noci zasahovali hasiči pouze u jedné poškozené střešní krytiny. "V Šumperku silný vítr poškodil plechovou střechu. Hasiči spadlé kusy plechu posbírali a střechu zajistili," uvedla Hacsiková.

Ve čtvrtek se bouřky Olomouckým kraji krajem prohnaly ve dvou vlnách. První zasáhla Olomoucký kraj časně ráno a zastavila dopravu na hlavním koridoru. Kvůli popadaným stromům byla ve čtvrtek časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. V podvečer pak další bouřky zasáhly zejména Přerovsko.

Do likvidace popadaných stromů a odstraňování uvolněných a popadaných střech se v posledních dvou dnech v Olomouckém kraji zapojilo téměř 500 hasičů. V terénu bylo za bouřek 89 jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Pardubický kraj

Hasiči v Pardubickém kraji museli v noci a ráno vyjíždět na desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Nejčastěji museli odstraňovat spadlé stromy a větve. Postižena byla zvláště východní část regionu, Orlickoústecko a Svitavsko, uvedli krajští hasiči na webu.

Hasiči v Pardubickém kraji museli 11. srpna v noci a ráno vyjíždět na desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Nejčastěji museli odstraňovat spadlé stromy a větve. Postižena byla zvláště východní část regionu, Orlickoústecko a Svitavsko. Stromy na silnici hasiči odstraňovali například v Letohradu, Újezdu u Chocně, Ústí nad Orlicí nebo Vysokém Mýtě. V Březinkách na Svitavsku odřezávali nakloněné větve a stromy nad tratí, na předměstí Svitav káceli nakloněný strom zasahující do chodníku. V Moravanech na Pardubicku museli zabezpečit místo, kde spadly dráty vysokého napětí. Ve Svitavách Lačnově spadl strom na osobní vůz, událost se obešla bez zranění. Na předměstí Moravské Třebové bouřka strhla plechové konstrukce na komunikaci.

Na železničním koridoru z České Třebové směrem na Moravu bylo po noční bouřce porušeno trakční vedení a zabezpečovací zařízení ve stanici Třebovice v Čechách. Vlaky nejezdily více než dvě hodiny. Strom spadlý na trať také přerušil železniční dopravu na trati Ústí nad Orlicí - Štíty v úseku Červená Voda - Mlýnický Dvůr. Kvůli nahnutému sloupu trolejového vedení byl rovněž zastaven provoz v úseku Lichkov - Miedzilesie, kde byla zavedena náhradní autobusová doprava. Porucha zabezpečovacího zařízení omezila provoz ve stanici Svitavy.

Energetici museli po bouřkách odstraňovat v kraji deset poruch na vedení vysokého napětí a desítky na nízkém napětí. "Bez proudu bylo asi 5000 domácností," řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Nejpostiženější byly okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí, v menší míře také Pardubicko.

Kraj Vysočina

Hasiče na Vysočině stále zaměstnává odstraňování následků bouřek, které se v kraji vyskytují od dnešní noci. Do 10:00 už vyjížděli přibližně devadesátkrát. Nejvíc je zaměstnává odstraňování stromů spadlých na silnice na Třebíčsku. Po úderu blesku začaly také ráno hořet dva stromy, oba požáry se obešly bez zranění, sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

"K prvnímu požáru vyjížděly dvě jednotky hasičů po sedmé hodině ráno do Pavlova na Jihlavsku," uvedla mluvčí. Další strom hořel o hodinu později v Budišově na Třebíčsku.

V noci na dnešek měli hasiči na Vysočině kvůli počasí přes 70 výjezdů, zasahovali hlavně na Třebíčsku a na Žďársku. Nejvíc práce měli v prvních třech hodinách po půlnoci. Od 07:00 do 10:00 pomáhali hasiči na dvou desítkách dalších míst. Popadané stromy odstraňovali z vozovek například u Jinošova, Koněšína a u obce Popůvky, uvedla mluvčí hasičů.

Zlínský kraj

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Odstraňovali především popadané stromy a větve ze silnic a poškozené střechy domů. Při žádné z událostí nebylo hlášeno zranění osob, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku poškodil v noci na 11. srpna silný vítr doprovázený bouřkou asi patnáct střech rodinných domů (na snímku). Vůbec nejhorší byla situace v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, kde silný vítr, déšť a podle očitých svědků dokonce i kulový blesk poničily v noci nejméně 15 rodinných domů. Škody půjdou do milionů korun. ČTK to řekl starosta města Pavel Horák (nez.).

Většina poškozených domů stojí v ulici Svatopluka Čecha. O část střechy přišel například Vladimír Prudík, podle kterého město skutečně zasáhl kulový blesk. "Vypadalo to jako ohnivá koule. Najednou to vylítlo do baráku paní Klimkové z jedné strany, vyletělo to druhou stranou ven a přímo do našeho baráku. Zlomilo nám to dva trámy. Mezitím se ozvala další rána a spadla střecha ještě sousedovi naproti," uvedl Prudík.

Obyvatelé města Morkovice-Slížany na Kroměřížsku odstaňují následky silného větru, který v noci na 11. srpna poškodil asi 15 střech rodinných domů. O kulovém blesku hovoří i Martin Adamčík, který jeho řádění v ulici pozoroval z balkonu svého domu. "Viděl jsem, jak to jiskří a jak kolem letěl kulový blesk. Měl tak 12 centimetrů. To byl mžik, bylo to, jak kdyby někdo odrazil tenisák, který proletěl do vedlejšího baráku," řekl Adamčík.

O desítky tašek přišla na svém domě Božena Greplová. Voda jí následně vytopila ložnici a kuchyň. "Byl to rachot, všude létaly jiskry, jak se plechy ze střechy vedlejšího domu namotaly na dráty elektrického vedení. Hlavně, že se žádnému nic nestalo," sdělila Greplová. Poškozený dům nyní opravuje její zeť.

Část města, kterou poškodila noční bouře, postihly před zhruba dvěma měsíci také lokální záplavy. "Je to tady snad zakleté. Ti samí lidé, kteří byli poškozeni velkou vodou, jsou teď postiženi tady tou smrští," uvedl starosta.

Ve Slavkově pod Hostýnem na Kroměřížsku zůstali po pádu stromu před vchod uvězněni uvnitř chatky dva dospělí s dětmi. Ven jim pomohli až přivolaní hasiči s motorovou pilou.

Bouřky zasáhly celý Zlínský kraj. První událost byla nahlášena ve čtvrtek v 17:58. Do dnešních 7:00 napočítali hasiči asi 30 výjezdů na Kroměřížsku, zhruba 20 na Uherskohradišťsku a Zlínsku a necelých deset na Vsetínsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď