Soukalová byla na MS ve sprintu čtvrtá, mužům se nedařilo

foto Česká biatlonistka Gabriela Soukalová ve sprintu MS v Oslu.

Oslo - Biatlonistce Gabriele Soukalové unikla na mistrovství světa v Oslu medaile ve sprintu. Po jedné chybě na první střelbě vleže skončila vedoucí žena Světového poháru čtvrtá. Sedmé místo vybojovala díky čisté střelbě Veronika Vítková. Závod vyhrála domácí Tiril Eckhoffová a získala první individuální medaili ze světového šampionátu. Závod mužů vyhrál Francouz Martin Fourcade, nejlepší z Čechů Michal Šlesingr dojel patnáctý.

Eckhoffová dosud jen jednou vyhrála závod SP a v kariéře byla nejlépe třetí na OH v Soči v závodu s hromadným startem. V Oslu byla ve čtvrtek členkou bronzové norské smíšené štafety.

Druhé místo obsadila obhájkyně titulu Marie Dorinová-Habertová z Francie, která na rychle běžící vítězku ztratila i s čistou střelbou 15 sekund. Třetí místo patřilo Němce Lauře Dahlmeierové, jež měla ze všech biatlonistek nejrychlejší běžecký čas. K bronzu Soukalové chybělo 18 sekund.

Soukalová se držela na prvních mezičasech natěsno u nejrychlejších běžkyň a na střelnici začala čtyřmi přesnými střelami vleže, jenže poslední rána pak dopadla příliš doprava. Manko 25 sekund na čelo závodu po trestném kolečku znamenalo potíž.

Jednička průběžného pořadí Světového poháru ale bojovala. Při druhé střelbě si už chybu odpustila a v té chvíli opět atakovala pódium. V závěrečném okruhu předvedla fantastický běžecký výkon, který ji ale posunul jen na nepopulární čtvrtou pozici.

"Zbytečně jsem na to při té střelbě začala spěchat. Po výstřelu jsem nepochybovala o tom, že by to mělo jít vedle. Už jsem skoro házela flintu na záda, ale právě ta rychlost mě dneska stála tu chybu," uvedla Soukalová v rozhovoru pro Českou televizi.

Když přijížděla na druhou střelbu, nešetřila se. Vsadila totiž na jednu kartu - všechno nebo nic. "Protože jsem tušila, že to s tou chybou nebude top výsledek, takže jsem jela nadoraz," řekla Soukalová. "Potom jsem byla překvapená, jak mi ta položka sedla, a dodalo mi to sílu na poslední kolo," prohlásila.

Čtvrtou pozici nakonec brala. "Na úvod to je skvělý umístění. Spadla teď ze mě ta nervozita, protože to je vrchol sezony, všichni se na to připravují," řekla. "Potěšilo mě, že jsem se dokázala zmáčknout. Stíhačka bude super, kontaktní závod, víc se namotivuji, až uvidím ostatní holky kolem sebe," prohlásila.

Vítková se parádně srovnala po nepovedené mixové štafetě a na problematické položce vleže nechybila ani jednou, což ji poslalo v průběžném pořadí před Soukalovou. Běžela sice pomaleji než nejrychlejší soupeřky, ale vybělené terče na druhé střelnici ji zařadily do elitní desítky a k nejlepšímu výsledku ve sprintu na MS. Dosud byla dvakrát desátá.

"Trochu jsem se bála, mám s tou střelbou trochu problémy, ale říkala jsem si, proč by to nemohlo jít teď," uvedla v cíli Vítková. Hlídala si ale každou ránu. "Takže to možná bylo pomalejší, ale zato bez chyby. Běžecky to nebylo úplně ideální, ale asi bych měla být spokojená," řekla.

Lucie Charvátová musela třikrát na trestné kolo, což ji stálo cenné sekundy, a nakonec její výkon stačil na 33. pozici. Jessica Jislová premiéru na MS zvládla, všechny její rány šly do černého a do nedělní stíhačky tak vystartuje z 41. místa.

Fourcade vyhrál před Björndalenem

Fourcade má ze šampionátu v Oslu druhé zlato po čtvrtečním triumfu ve smíšené štafetě. Stříbro vybojoval legendární Nor Ole Einar Björndalen a přidal do své sbírky jednačtyřicátou medaili z mistrovství světa. Čechům se nedařilo, nejlepší byl na patnáctém místě Šlesingr.

Sedmadvacetiletý Fourcade byl nekompromisní. Na střelnici bezchybný a na trati nejrychlejší ze všech startujících. Na Björndalena, který dnes předvedl vynikající výkon, si vytvořil náskok 26,9 sekundy, což historie sprintu na MS nepamatuje. Bronz senzačně vybojoval Ukrajinec Sergej Semenov, který měl dosud z MS medaili pouze ve štafetě z roku 2011.

Dvaačtyřicetiletý Björndalen opět potvrdil, že je legendou tohoto sportu. Vynechal poslední závody Světového poháru a soustředil se na přípravu, což se mu vyplatilo. Na střelnici ani jednou nechyboval a rovněž kvalitní běh mu vynesl třináctou stříbrnou medaili z MS. Devatenáctinásobný mistr světa a osminásobný olympijský vítěz si přál rozloučit se na MS s kariérou medailí, což se mu na domácí půdě vyplnilo hned v prvním startu.

Českým biatlonistům se závod nepovedl. Šlesingr odpálil své naděje na elitní desítku na první střelnici, kde jednou minul, což ve sprintu znamená propad pořadím. I když na druhé střelbě vestoje už chybu neudělal, nestačilo to na nejlepší. Patnácté místo je ale dobrá výchozí pozice do nedělní stíhačky.

"Opravdu mě to mrzí, výsledek mohl být lepší," řekl novinářům po závodu Šlesingr. Podle jeho slov bylo ve hře osmé místo. "Myslel jsem si, že i na trati mně to bude o poznání více chutnat, ale na druhou stranu výchozí pozici do stíhačky mám dobrou. Z toho mám radost a věřím, že to v neděli využiju," prohlásil.

Nadějně závod rozjel Ondřej Moravec, který měl před MS zdravotní potíže a dva týdny pauzíroval. Po první bezchybné položce se pohyboval kolem patnáctého místa deset sekund za Fourcadem. Jenomže přišla "stojka", tři trestná kolečka a konec nadějí.  

"Rozhodilo mě, že jsem na tom byl tak dobře. Nečekal jsem to po nemoci. Jenomže pak jsem nedal první ránu vestoje a to mě totálně rozhodilo. Byl to kalibr, už už se sklápěl, ale nesklopil. Pak už bylo všechno špatně," litoval trojnásobný medailista z minulého šampionátu.

Podobně dopadl Jaroslav Soukup, který také měl navíc 450 metrů, tři chyby ale rozložil do obou střeleckých položek. Moravec se Soukupem měli nakonec štěstí, neboť se seřadili na 59. a 60. místě, což jsou dvě poslední pozice postupující do stíhacího závodu.

Další Čech na startu Michal Krčmář střílel lépe, jednu chybu udělal na první střelnici, ale slabší běžecký čas znamenal 24. místo. "Spokojený snad můžu být jen s Michalem (Šlesingrem). Patnácté místo sice vypadá, že to není tak dobré, není to v top ten, což jsme si přáli, ale jsou za ním hvězdy jako Svendsen a podobně. Je to natřískané," upozornil v rozhovoru pro Českou televizi kouč Ondřej Rybář. "Té jedné minely je mi líto, byla to kalibrová rána," uvedl.

Moravec podle jeho slov rozjel závod výborně, ale jeho tradičně dobrá a rychlá "stojka" ho dnes zradila. "Přičítám to těm zdravotním problémům. Nezačal vůbec špatně, ale asi ho to stálo hodně sil nebo ztratil po té pauze koncentraci, protože sám chce podávat nejlepší výkony. Odešlo mu to nejstabilnější, co měl, což je mi líto," hodnotil Rybář.

MS v biatlonu v Oslu:

Muži - sprint (10 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 25:35,4 min. (0 trest. okruhů), 2. Björndalen (Nor.) -26,9 (0), 3. Semenov (Ukr.) -27,6 (0), 4. J.T. Bö (Nor.) -35,5 (1), 5. Windisch (It.) -39,5 (1), 6. Garaničev (Rus.) -40,4 (1), 7. Peiffer -42,1 (0), 8. Schempp (oba Něm.) -43,8 (1), 9. Landertinger (Rak.) -46,0 (1), 10. Iliev (Bulh.) -52,2 (1), ...15. Šlesingr -1:09,5 (1), 24. Krčmář -1:25,4 (1), 59. Moravec -2:22,8 (3), 60. Soukup (všichni ČR) -2:27,5 (3).

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Eckhoffová (Nor.) 21:10,8 (0), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -15,0 (0), 3. Dahlmeierová (Něm.) -19,8 (1), 4. Soukalová (ČR) -37,8 (1), 5. Wiererová (It.) -38,2 (0), 6. Brorssonová (Švéd.) -43,9 (0), 7. Vítková (ČR) -46,0 (0), 8. Dunkleeová (USA) -48,2 (1), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -48,5 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -50,9 (0), ...33. Charvátová -1:43,9 (3), 42. J. Jislová (obě ČR) -1:56,1 (0).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Soukalová 926, 2. Dorinová Habertová 802, 3. Wiererová 780, 4. Mäkäräinenová 679, 5. Hildebrandová 627, 6. Pidhrušná (Ukr.) 619, ...8. Vítková 588, 23. Puskarčíková 292, 31. Charvátová 190, 74. Landová 22, 90. J. Jislová 7.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. února 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď