Biatlonisté před MS mírní optimismus, medaile ale chtějí

foto Česká biatlonistka Gabriela Soukalová

Oslo - Stejně jako loni budou čeští biatlonisté na mistrovství světa v Oslu pod velkým tlakem. Budou obhajovat čtyři medaile z Kontiolahti, navazovat na výbornou sezonu a nejlepší výsledky se očekávají od Gabriely Soukalové, vedoucí ženy Světového poháru, do jehož hodnocení se šampionát počítá.

Největším favoritem mužských závodů bude Francouz Martin Fourcade. Velmi sledované budou i výkony domácího Oleho Einara Björndalena, dvaačtyřicetileté biatlonové legendy, na posledním šampionátu kariéry.

Když loni odjížděli biatlonisté na MS do Kontiolahti, mírnili po pěti medailích na olympijských hrách v Soči optimismus. Přesto šampionát zahájili zlatou medailí ve smíšené štafetě, potom přidala cenný kov ještě Soukalová a dvě medaile Ondřej Moravec. Jenže právě nemoc trojnásobného medailisty ze Soči tentokrát plány českého týmu hatí.

Moravec se potýká s následky virózy a střevních potíží v závěrečné přípravě a úvodní mixová štafeta bude velmi pravděpodobně bez něj. "Rádi bychom si sáhli na medaili a prodloužili tak bilanci ze Světového poháru," nechal se i tak slyšet šéftrenér Ondřej Rybář.

Upozornil na skutečnost, že biatlonisté dosud v každém z osmi kol seriálu stáli alespoň jednou na stupních vítězů. Celkem si z dosavadního průběhu sezony odvezli patnáct medailí, po pěti z každého kovu. "Už loni byly čtyři medaile nad plán," mírnil ale velká očekávání Rybář, v prognózách vždy opatrný muž. "Ale i bez Ondry máme hodně šancí," ujistil.

Reprezentanti mají za sebou závěrečné soustředění v Pokljuce a všichni už se těší, až skončí závodní pauza. "To už totiž bude proti tréninku jednoduché," řekla serveru iDnes Soukalová. "Prodleva od posledních závodů je dlouhá. Taky už mám tréninků plný zuby. Zato natrénováno mám nejvíc, co jsem mohla mít," přidala se Vítková.

Soukalová vede seriál s velkým náskokem 135 bodů a její sezona je úchvatná. Nejhorším výsledkem pro ni bylo deváté místo ve sprintu v Anterselvě, zato na stupních vítězů byla už desetkrát. I proto může už na mistrovství světa slavit poprvé v kariéře celkový triumf ve Světovém poháru.

Jejími největšími soupeřkami nejen v boji o Velký Křišťálový glóbus budou Marie Dorinová-Habertová z Francie a Italka Dorothea Wiererová. Silná bude Finka Kaisa Mäkäräinenová, v posledních závodech se střelecky srovnala i Veronika Vítková.

Fourcade je letos bezkonkurenční a je takřka jasné, že Světový pohár letos vyhraje. Na medili zcela jistě bude útočit Rus Anton Šipulin, ale silní na domácí věhlasné trati v Hollmenkolenu budou i Norové Tarjei Bö, jeho bratr Johannes Thingnes Bö, Emil Hegle Svendsen a zapomínat se nesmí ani na Björndalena.

S devatenácti tituly mistra světa a osmi olympijskými vítězstvími nejúspěšnější biatlonista historie se chce loučit medailí, byť před aktuální sezonou měl zdravotní potíže. Z těch se ale už dávno dostal, vždyť letos vyhrál dva závody a na pódiu byl šestkrát. "Jsem ve formě," hlásil z Norska, kde se připravoval místo startů při SP v zámoří.

Po mistrovství světa se biatlonisté vydají rovnou na Světový pohár do Chanty Mansijsku, kde seriál končí.

Program MS v biatlonu v Oslu:

Čtvrtek 3. března: 15:30 smíšená štafeta

Sobota 5. března: 11:30 sprint muži, 14:30 sprint ženy

Neděle 6. března: 13:30 stíhací závod muži, 15:45 stíhací závod ženy

Středa 9. března: 15:30 vytrvalostní závod ženy

Čtvrtek 10. března: 15:30 vytrvalostní závod muži

Pátek 11. března: 15:30 štafeta ženy

Sobota 12. března: 15:30 štafeta muži.

Neděle 13. března: 13:00 závod s hromadným startem ženy, 16:00 závod s hromadným startem muži.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

8°C

Dnes je neděle 26. února 2017

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď