Běžec na lyžích Jakš si zvyká na finského kouče i roli lídra týmu

foto Ilustrační foto - Světový pohár v běhu na lyžích, závod mužů volnou technikou na 15 km, 23. ledna v Novém Městě na Moravě. Martin Jakš na trati.

Praha - Běžec na lyžích Martin Jakš si před olympijskou sezonou zvyká na finského trenéra Ilkku Jarvu i pozici mazáka v českém reprezentačním týmu, do níž se po odchodu Lukáše Bauera dostal. Zatímco loni jeho letní trénink poznamenaly problémy s kolenem, tentokrát se mu zdravotní problémy vyhýbají.

S příchodem podzimního počasí ale bývá náchylnější na potíže spojené s nachlazením. "Kritické období přichází teď, podzim, plískanice, kdy se ještě stupňuje trénink, takže tělo dostává zabrat z obou stran. Bude důležité přežít tohle období. Nájezd na první sníh už bývá poklidnější," vyprávěl novinářům jednatřicetiletý závodník.

Někdejší mistr světa do 23 let na vlastní kůži zažívá změny, kterými chce české běžecké lyžování pozvednout nový finský šéftrenér Jarva. "On vidí, že se v zahraničí hodně lyžuje, hodně trénuje, je tam tréninkových hodin hodně. Takže nás nutí k tomu, abychom se k tomu přiblížili. Tréninkové hodiny, kterých je víc, jsou v nižší intenzitě, ale máme zase víc kratších tréninků v nadprůměrné intenzitě," popisoval.

Pro Jakše je Jarva také osobním trenérem. "U mě konkrétně se snaží hodně zapracovat na práci rukou. Já jsem byl vždycky dominantní jako běžec nohama, takže abych to podpořil vrškem. Já doufám, že to přinese aspoň nějaké zlepšení," uvedl bývalý svěřenec Miroslava Petráska.

Zatím má z nového systému tréninku trochu rozporuplné pocity. "Jeden je dobrý, druhý trošku bojácný. Sice tomu tréninku věřím, když se o tom bavíme, všechno sedí. Ale mám tam někdy momenty, že mi chybí tradiční tréninky, které jsme chodili, opakované maximální, kolem osmi, deseti minut. Ty tam teď nejsou. Ale je tam práce ještě ve vyšší intenzitě, ale kratší časový úsek," svěřil se.

Když se Bauer na konci uplynulé sezony rozloučil se závody Světového poháru, z Jakše se stal lídr českého týmu. "S mladými vycházíme dobře, nejsou žádné problémy. Parta funguje, tréninky jsou dobré. Trenéři to drží pevnější rukou. Děláme všichni všechno a i díky Ilkkovi jdeme stejný plán," řekl člen bronzové štafety z olympijských her ve Vancouveru.

Loni se mu vinou letního výpadku příliš nedařilo, ale pak skončil na mistrovství světa čtrnáctý na volné padesátce. "Já jsem byl za to čtrnácté místo zpětně hodně rád. Letní příprava byla vloni hodně špatná. Teď si říkám, že z dobré přípravy by bylo dobré to posunout ještě dál," doufal. Z vlastní zkušenosti ale ví, že to platit nemusí. "Měl jsem roky předtím, kdy bylo léto extrémně dobré, pak přišly zdravotní problémy, něco se nedařilo a v zimě jsem to úplně neprodal. Doufám, že teď se to nestane," dodal.

V pondělí česká reprezentace odjede na soustředění do rakouského Ramsau. Po návratu pak zamíří do finského Vuokatti, nedaleko něhož kouč Jarva bydlí. Světový pohár začne 24. listopadu ve finské Ruce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď