Berdych postoupil na Australian Open přes Kyrgiose do osmifinále

foto Radující se český tenista Tomáš Berdych.

Melbourne - Český tenista Tomáš Berdych vybojoval na Australian Open postup do osmifinále. Šestý nasazený hráč zdolal před zaplněnou arénou Roda Lavera pro 14 tisíc diváků domácího favorita Nicka Kyrgiose za dvě a půl hodiny 6:3, 6:4, 1:6, 6:4.

V úvodních dvou setech rozhodl vždy jediný brejk a zdálo se, že šestý hráč světa má vše pod kontrolou. Ve třetím setu ale excentrický Kyrgios zklidnil emoce a Berdych jen těsně odvrátil kanára, když teprve za stavu 0:5 udržel podání.

"Nick hrál ve třetím setu neuvěřitelně. Bylo to vždycky jen o pár míčích, ale Nick všechny důležité získal. Proto to na výsledkové tabuli vypadá na tak velký rozdíl, ale myslím, že to byl těsný set," řekl Berdych při rozhovoru na kurtu.

Ve čtvrté sadě se hra opět vyrovnala. Třicetiletý Berdych, jenž v Melbourne obhajuje semifinálovou účast z posledních dvou let, neúspěšně zaútočil v šesté hře, kdy o deset let mladší soupeř odvrátil dva brejkboly a srovnal na 3:3. V desátém gamu už ale rodák z Canberry neodolal a při druhém mečbolu usnadnil Berdychovi vítězství v prvním vzájemném duelu dvojchybou.

V duelu s nevyzpytatelným soupeřem, který hojně diskutoval se svou lóží, burcoval sám sebe, házel raketou a hádal se s rozhodčím, bylo pro Berdycha důležité udržet klid a soustředění. "Už jsem s takovými typy hrál. Snažil jsem se nedívat moc přes síť, soustředil jsem se na míček," uvedl a ocenil i férové australské publikum, které dokonce při některých excesech na Kyrgiose bučelo.

"Je to výborný hráč, který dokáže být hrozbou pro elitní hráče. Umí zahrát fakt skvěle, proto je nebezpečný. Musíte proti němu podat dobrý výkon, hrát s nasazením, což se mi dnes povedlo," konstatoval Berdych.

Kyrgiose připravil o šanci zopakovat loňskou účast mezi nejlepší osmičkou. "Jsem hodně zklamaný, hodně jsem se nadřel a teď mám pocit, že jsem zklamal spoustu lidí. Čekal jsem od sebe víc. Myslel jsem, že dojdu zase daleko," prohlásil výstřední mladík.

Po jeho vyřazení zůstali v mužské dvouhře už jen dva Australané Bernard Tomic a John Millman, kteří se o postup do osmifinále utkají spolu. "Věděl jsem, že budu muset podat maximální výkon, abych vyhrál. Nebyl jsem favorit, ale měl jsem pocit, že bych měl vyhrát. Naložil jsem si na sebe hodně tlaku. Je to dobrá zkušenost. Vím, co příště zlepšit," uvedl Kyrgios.

Berdych se o postup do čtvrtfinále, v němž v Melbourne v předchozích pěti letech ani jednou nechyběl, utká se Španělem Robertem Bautistou. Se čtyřiadvacátým nasazeným, jenž vyřadil turnajovou dvanáctku Marina Čiliče z Chorvatska, bude hrát pošesté v kariéře, vzájemnou bilanci vede 3:2.

Muži:

Dvouhra - 3. kolo:

Berdych (6-ČR) - Kyrgios (29-Austr.) 6:3, 6:4, 1:6, 6:4, Bautista (24-Šp.) - Čilič (12-Chorv.) 6:4, 7:6 (7:5), 7:5.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pátek 28. října 2016

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď