Bělobrádek chce vládní stanovisko k situaci na tureckých školách

foto Ilustrační foto - Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce, aby vláda přijala společné stanovisko k situaci na tureckých vysokých školách. Uvedl to v dnešním vyjádření pro ČTK. Na tisíce tureckých učitelů dolehly čistky, které následovaly po nezdařeném pokusu o převrat. K podpoře tureckých univerzit dnes českou vládu vyzvala Rada vysokých škol.

"Vláda může vyjádřit stanovisko, to zkusím projednat na vládě ve středu," odpověděl Bělobrádek na dotaz, zda navrhne společné prohlášení české vlády. Vicepremiér pro vědu a výzkum na masivní propouštění učitelů a zavírání vysokých škol reagoval již dříve. Na svém facebookovém profilu ve středu napsal, že se s českými vysokými školami spojí, zda by nemohly přijmout některé turecké experty.

"Podle posledních zpráv z Turecka Erdogan po neúspěšném puči utahuje šrouby i v univerzitním prostředí. Budu kontaktovat naše vysoké školy a vědecké instituce, zda nenabídnout některým špičkám místo na našich univerzitách, podobně jako to udělala Masarykova univerzita s Andrejem Zubovem," uvedl Bělobrádek na svém facebooku.

Podle agentury Anadolu ve středu turecké ministerstvo školství oznámilo, že propustilo 21.738 svých zaměstnanců po celé zemi. Odebralo licence 21.000 učitelům pracujícím v soukromé sféře a zavřelo 626 vzdělávacích institucí, z nichž většina jsou soukromé školy. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) nařídila 1577 děkanům státních i privátních univerzit, aby podali rezignaci. Zakázala také akademikům až do odvolání cestovat do ciziny.

Česká Rada vysokých škol dnes přirovnala zásahy do tureckého školství k čistkám na československých vysokých školách v dobách totalitních režimů. Vláda by podle rady měla jednoznačně podpořit akademické svobody v Turecku a ve spolupráci s dalšími zeměmi EU přijmout opatření na podporu turecké akademické obce.

Podporu tureckým kolegům vyjádřila také Česká konference rektorů (ČKR). Situace podle ní ohrožuje akademické svobody a autonomii škol.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

33°C

Dnes je úterý 30. května 2017

Očekáváme v 13:00 33°C

Celá předpověď