Němci na MS udolali Švédy, Belgie a Mexiko podruhé vyhrály

foto Skupina F na fotbalovém MS, utkání Německo - Švédsko v Soči. Toni Kroos (vlevo) z Německa střílí z přímého kopu vítězný gól.

Moskva - Fotbalisté Německa na mistrovství světa odvrátili hrozbu vyřazení. Obhájci trofeje gólem Toniho Kroose z páté minuty nastavení dokonali obrat a udolali Švédsko 2:1 a rázem mají boj o postup ze skupiny ve svých rukou. Po druhých výhrách na turnaji v Rusku jsou velmi blízko osmifinále výběry Belgie a Mexika, které porazily Tunisko 5:1, respektive Jižní Koreu 2:1.

Němci, kteří na úvod skupiny F překvapivě podlehli Mexiku 0:1, se Švédskem v Soči prohrávali od 32. minuty po brance Oliho Toivonena. Krátce po změně stran srovnal Marco Reus.

Posledních osm minut museli úřadující šampioni dohrávat bez vyloučeného stopera Jéromeho Boatenga, přesto i v oslabení dokonali obrat. Střídající Julian Brandt ještě trefil tyčku, ale těsně před koncem rozhodl Kroos z nakrátko rozehraného přímého kopu.

Německu ve středečním posledním kole skupiny stačí k postupu porazit Koreu. Švédové budou potřebovat zvítězit nad Mexikem, nebo získat více bodů než Němci.

Mexičany v Rostově poslal do vedení ve 26. minutě Carlos Vela z druhé penalty proti Koreji na turnaji. V 66. minutě zvýšil Javier Hernández jubilejní 50. brankou za národní mužstvo. Až těsně před koncem snížil Son Hung-min. Asijský tým neodčinil úvodní porážku 0:1 se Švédskem.

Mexičanům k jistotě osmifinále stačí uhrát bod se Švédskem, porážka jim bude stačit v případě ztráty Německa. Korejci potřebují pro postup porazit obhájce zlata a ještě doufat v porážku Seveřanů.

O výhře Belgičanů v Moskvě rozhodli dvěma góly Eden Hazard a Romelu Lukaku, který se s čtyřmi brankami na turnaji dotáhl nejlepšího střelce Portugalce Cristiana Ronalda. Pátý zásah favorita přidal střídající Michy Batshuayi, za africký celek se prosadili Dylan Bronn a Vahbí Chazrí.

Belgičané ve skupině G navázali na úvodní triumf 3:0 nad Panamou. V neděli mohou slavit s předstihem druhý postup do osmifinále na MS po sobě, pokud Anglie neprohraje s Panamou. Naopak Tunisko, které vstoupilo do turnaje prohrou 1:2 s týmem Albionu, je na pokraji vyřazení a o šanci na vyřazovací boje přijde v případě jakéhokoliv bodového zisku Anglie.

Statistika sobotních zápasů MS:

--------

Skupina F:

Korea - Mexiko 1:2 (0:1)

Branky: 90.+3 Son Hung-min - 26. Vela z pen., 66. Hernández. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Durdevič (všichni Srb.) - Orsato (video, It.). ŽK: Kim Jong-kwon, I Jong, I Sung-u, Čong U-jong (všichni Korea). Diváci: 43.472.

Korea: Čche Hjon-u - I Jong, Čang Hjon-su, Kim Jong-kwon, Kim Min-u (84. Hong-čchol) - Mun Son-min (77. Čong U-jong), Ču Se-čong (64. I Sung-u), Ki Song-jung, I Če-song - Hwang Hi-čchan, Son Hung-min. Trenér: Šin Te-jong.

Mexiko: Ochoa - Álvarez, Salcedo, Moreno, Gallardo - Layún, Herrera, Guardado (68. Márquez) - Vela (77. G. Dos Santos), Hernández, Lozano (71. Corona). Trenér: Osorio.

Německo - Švédsko 2:1 (0:1)

Branky: 48. Reus, 90.+5 Kroos - 32. Toivonen. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.) - Turpin (video, Fr.). ŽK: Boateng - Ekdal, Larsson. ČK: 82. Boateng. Diváci: 44.287.

Německo: Neuer - Kimmich, Boateng, Rüdiger, Hector (87. Brandt) - Rudy (31. Gündogan), Kroos - Müller, Draxler (46. Gomez), Reus - Werner. Trenér: Löw.

Švédsko: Olsen - Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson (74. Durmaz), Larsson, Ekdal, Forsberg - Berg (90. Thelin), Toivonen (78. Guidetti). Trenér: Andersson.

1. Mexiko 2 2 0 0 3:1 6
2. Německo 2 1 0 1 2:2 3
3. Švédsko 2 1 0 1 2:2 3
4. Korea 2 0 0 2 1:3 0

Skupina G:

Belgie - Tunisko 5:2 (3:1)

Branky: 6. z pen. a 51. E. Hazard, 16. a 45.+3 Lukaku, 90. Batshuayi - 18. Bronn, 90.+3 Chazrí. Rozhodčí: Marrufo - Rockwell (oba USA), Zumba (Salv.) - Geiger (video, USA). ŽK: Sasí (Tun.). Diváci: 44.190.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens (86. Tielemans), Lukaku (59. Fellaini), E. Hazard (68. Batshuayi). Trenér: Martínez.

Tunisko: Bin Mustafá - Bronn (24. Naggúz), S. bin Júsif (41. Binaluání), Maríá, A. Maalúl - Chauí, Schirí, Sasí (59. Slití) - F. bin Júsif, Chazrí, Badrí. Trenér: N. Maalúl.

1. Belgie 2 2 0 0 8:2 6
2. Anglie 1 1 0 0 2:1 3
3. Panama 1 0 0 1 0:3 0
4. Tunisko 2 0 0 2 3:7 0

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK