BC: Nejvíce splácejí dluhy rodiny s příjmy od 10.000 do 17.000 Kč

foto Bankovky, peníze, české koruny, pastička, dluhy, finanční past - ilustrační foto.

Praha - Rodiny s příjmy od 10.000 do 17.500 Kč měsíčně mají nejvyšší poměr splátek dluhů k čistým měsíčním příjmům. Ty u této skupiny obyvatel v průměru činí 14.218 korun, zatímco měsíční splátky 4578 Kč. V průměru tak u těchto rodin na splátky připadá až 32 procent jejich měsíčních příjmů. Vyplývá to z analýzy finančně-poradenské společnosti Broker Consulting, která sledovala 15.900 finančních plánů svých klientů.

"Ze zkušenosti můžeme říct, že u této skupiny obyvatel jsou často problémem předražené spotřebitelské půjčky nebo kreditní karty. Tito lidé se mylně domnívají, že jim taková půjčka pomůže řešit jejich finanční situaci. Splácí velmi drahé úroky a ve finále si tak za vypůjčené peníze pořídí méně věcí. Východiskem z této situace bývá konsolidace dluhů. Část těchto splátek jsou i hypotéky, což je většinou dobrý dluh, jelikož jde o výhodné zajištění na stáří prostřednictvím pořízení vlastní nemovitosti," komentoval výsledky analýzy analytik Broker Consulting Michal Cibulka.

U lidí s měsíčními výdělky v rozmezí 17.500 až 25.000 korun průměrné měsíční splátky představují 5500 korun, pokud žijí sami. Čistou mzdu pobírají v průměru 20.483 korun a jejich splátky tak činí přibližně 27 procent jejich pravidelných příjmů. Výsledek u rodin s podobnými příjmy je o málo horší. Splácí totiž 28 procent z měsíčních výdělků (21.875 Kč).

Lidé vydělávající 25 až 100 tisíc korun měsíčně splácí v průměru 9210 korun měsíčně. Zároveň jejich průměrný čistý příjem (39.534 korun) je téměř dvojnásobný proti lidem ve druhé sledované skupině. Poměr splátek k příjmům se u této skupiny pohybuje kolem 27 procent. Lépe jsou na tom rodiny ze stejné příjmové skupiny. Vydělají typicky 45.378 korun při splátkách 8347 korun. Splácí tedy 18 procent svých příjmů.

Většina populace se podle zjištění Broker Consulting chová finančně poměrně odpovědně. "Nyní se i Česká národní banka v souvislosti s regulací hypoték začala zajímat o vztah pravidelných příjmů a splátek. Proto jsme se chtěli podívat na reálnou situaci jednotlivců a rodin," uvedl Cibulka. U lidí a rodin, které finančně plánují, je vidět, že poměr splátek a příjmů je poměrně zdravý. Zejména s přihlédnutím k faktu, že většina splátek patří hypotékám. Průzkum ale neukazuje, jak je na tom populace, která se o své peníze nestará a finančně neplánuje. "Ze zkušenosti víme, že tam je situace často tristní," dodal.

V této souvislosti společnost varuje před pasivitou lidí v případě, že se dostanou do úvěrové pasti. "Většina dlužníků se mylně domnívá, že si s takovým problémem poradí sama. Pravdou ale je, že vymotat se z dluhové pasti bez podpory další strany bývá v drtivé většině případů takřka nemožné," upozornil Cibulka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď