Basketbalistky nestačily na Maďarsko a do play off nepostoupí

foto Utkání skupiny A mistrovství Evropy basketbalistek ČR - Maďarsko, 17. června v Hradci Králové. České hráčky před zahájením utkání. Zleva Kia Vaughnová, Michaela Stejskalová, Karolína Elhotová, Alena Hanušová, Ilona Burgrová, Lenka Bartáková, Veronika Voráčková, Kateřina Elhotová, Tereza Vyoralová, Petra Kulichová, Petra Záplatová a Pavla Svrdíková.

Hradec Králové - České basketbalistky na mistrovství Evropy nezvládly zápas o všechno a po Ukrajině podlehly i Maďarsku 70:74. Šampionát tak pro ně skončí už po základní skupině, což se jim stalo poprvé v historii. Nic na tom nezmění ani pondělní závěrečné utkání v Hradci Králové se Španělskem, které bude jejich rozlučkou s domácím turnajem.

Svěřenkyně trenéra Ivana Beneše sice předváděly výrazně lepší výkon v útoku, ale nedařila se jim obrana, což 21 body trestala Nora Nagyová- Bujdosová. Celou poslední čtvrtinu tak Češky dotahovaly, což se jim však nepovedlo.

"Z výkonu dnes nejsem zklamaný, ale o to více z výsledku. Protože nám zavřel cestu dál. Bojovali jsme, byli jsme Maďarkám vyrovnaným soupeřem. Škoda. Chtěli jsme hrát dál hlavně kvůli divákům. Nejvíce nás mrzí, že nás neuvidí a nebudou mít komu fandit," litoval trenér Beneš, že play off v pražské O2 Areně bude bez české účasti.

Oproti úvodnímu vystoupení s Ukrajinou zachytily domácí hráčky úvod a především výrazně zlepšily střelbu. Od prvních minut se tak na palubovce odehrávalo drama a přetahovaná o vedení, když ani jeden z týmů neodskočil na více než pět bodů.

Střelecky se dařilo Aleně Hanušové, která proměňovala i těžké pokusy z otočky, ale pohledné akce předváděly i další hráčky. Komplikací však byly rychlé fauly pro pivotku Kiu Vaughnovou. A také se nedařilo bránit Zsofiu Fegyvernekyovou, která dala za poločas 13 bodů.

Do druhé půle Češky výrazně zlepšily obranu, pět minut nedovolily soupeřkám ani bod a odskočily na rozdíl šesti bodů. Maďarky ale udržela ve hře s 208 centimetry nejvyšší hráčka v historii evropských šampionátů Bernadett Hatarová. A když daly v závěru třetí čtvrtiny dvě trojky, šly do poslední části s pětibodovým náskokem.

Problémy dělala zejména Nagyová-Bujdosová, kterou Češky nechávaly volnou na trojce, což trestala. Maďarky vedly už o sedm, ale pak Češkám na chvilku pomohla zónová obrana a snížily na jediný bod.

Jenže pak nedaly Vaughnová a Ilona Burgrová ze snadných pozic, Maďarky našly recept na zónu a minutu před koncem znovu utekly na sedm bodů. Češky ještě zabojovaly, po trojce Hanušové byl 20 vteřin před koncem rozdíl jediného koše, ale Maďarky už si výhru pohlídaly.

"Holky byly namotivované, daly do toho všechno, ale něco málo nám chybělo. Při rozboru najdu dvacet různých věcí, a kdybychom dvě z nich udělali jinak, mohlo to dopadnout obráceně. Mohli jsme tam dát laciné koše, udělat o nějakou ztrátu méně, najít někoho, kdo by se zbláznil jako Bujdosová," hodnotil Beneš.

Češky tak mají jistotu, že skončí nejlépe třinácté. Dosavadním minimem bylo jedenácté místo z předloňského šampionátu. "Tehdy byla podobná situace. Se zkušenějším mužstvem jsme dopadli obdobně. Také to bolelo, ale teď to bolí dvojnásob, protože je to doma," řekl český kouč.

"Těžko se mi hledají slova. Tohle měl být náš zápas a je smutné, že si necháme od Maďarek vzít výhru. Dnes jsme měly vyhrát. Já v to věřila. Myslím, že to bylo i vidět. Prezentovaly jsme se basketem, na který se dalo koukat, ale nebyl to náš den," litovala kapitánka Kateřina Elhotová.

ČR - Maďarsko 70:74 (20:24, 38:38, 50:55)

Nejvíce bodů: Hanušová 17, Vaughnová a Kateřina Elhotová po 14, Burgrová a Vyoralová po 9 - Nagyová-Bujdosová 21, Fegyvernekyová 20, Vanderslootová 10. Fauly: 21:21. Trestné hody: 17/10 - 14/12. Trojky: 4:8. Doskoky: 38:35.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď