Basketbalisté Golden State vrátili Dallasu prosincovou porážku

foto Basketbalista Golden State Warriors Klay Thompson (vpravo) prochází přes hráče Dallasu Mavericks Wesleyho Matthewse.

New York - Basketbalisté Golden State odčinili proti Dallasu prosincovou porážku a ve středu zvítězili v domácím utkání nad Mavericks 127:107. Klay Thompson k tomu přispěl 45 body a obhájci titulu vrátili soupeři jednu z pouhých čtyř proher v této sezoně, navíc tu dosud nejvyšší (91:114). Mavericks hráli bez odpočívajícího Dirka Nowitzkého a střelecky je táhl Chandler Parsons s 23 body.

Obvyklý lídr Warriors Stephen Curry (14 bodů) a celý domácí tým se sice trochu trápili v prvním poločase, ale v úvodu třetí čtvrtiny trefil nejužitečnější hráč minulé sezony tři trojky za sebou a nastartoval definitivní zlom v utkání. Thompson se blýskl sedmi přesnými střelami za tři body a podruhé v sezoně dal přes 40 bodů.

"Klayovi nijak nevadí, když se někdy netrefí, a střílí sebevědomě dál, což po něm chceme. Je ale také schopen přenechat hlavní roli Stephovi, to je důležité a takové hráče potřebujeme. Dnes to ale byl jeho večer," řekl trenér vítězů Steve Kerr.

Warriors vyhráli doma i dvaadvacátý zápas v sezoně a zároveň završili celý kalendářní rok bez domácího neúspěchu. V součtu s minulým ročníkem už jejich nadvláda v Oracle Areně v základní části trvá čtyřicet utkání. Vyrovnali se tím v historické statistice dosud druhému Orlandu a jen čtyři výhry je dělí od rekordu Chicaga z let 1995 a 1996. "Takových vítězství, to se ani nechce věřit. Rádi to tu bráníme, diváci si to zaslouží," řekl Thompson.

Na nejhorší výkon v sezoně a nejtěžší porážku za poslední tři roky odpovědělo San Antonio destrukcí Houstonu. Spurs dostali v pondělí třicetibodový výprask od Golden State, ale ukázali, že doma jsou k neporažení, a deklasovali Rockets 130:99. LaMarcus Aldridge dal 25 bodů a doskočil 10 míčů, Spurs i bez zraněného Tima Duncana vyhráli v této sezoně doma už 25. zápas, celkově 34. v pořadí.

"Byli jsme dnes hodně motivovaní. Vlastně jsme byli trochu naštvaní z toho, co se stalo (proti Golden State). Člověk na to musí co nejrychleji zapomenout a poučit se. A dneska na to všichni zareagovali skvěle," řekl rozehrávač Spurs Tony Parker.

Kevin Durant nastřílel 27 bodů, přidal devět doskoků, ale hlavně trefil v závěru dvě klíčové střely, kterými otočil skóre ve prospěch Thunder, kteří vyhráli ve dvou dnech dvě vyrovnané koncovky na palubovkách slabších týmů. Po úterním úspěchu v New Yorku po prodloužení tentokrát k výhře 126:123 nad Minnesotou pomohl také Russell Westbrook 24 body, 15 asistencemi a osmi doskoky. Skvělou střelbou držel Timberwolves ve hře Zach LaVine, jenž dal 35 bodů.

NBA:

Atlanta - LA Clippers 83:85, Boston - Denver 111:103, Cleveland - Phoenix 115:93, Detroit - Philadelphia 110:97, Golden State - Dallas 127:107, Minnesota - Oklahoma City 123:126, San Antonio - Houston 130:99, Utah - Charlotte 102:73.

4. Denver 46 17 29 37,0
5. Minnesota 47 14 33 29,8