Babiš na ministra vnitra navrhl exnáměstka úřadu Lubomíra Metnara

foto Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar (na snímku z 11. února 2014). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil serveru iDNES.cz informaci serveru Aktuálně.cz. Metnar podle iDNES.cz v minulosti také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

Praha - Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil serveru iDNES.cz informaci serveru Aktuálně.cz. Metnar podle iDNES.cz v minulosti také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

Seznam navržených ministrů Babiš v úterý přivezl na Pražský hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. Jména tehdy na Zemanovo přání nezveřejnil, protože s nováčky ve vládě se chce prezident setkat. "Rozhodl jsem se pro něj na základě jeho dlouholetých zkušeností v resortu ministerstva vnitra," řekl o Metnarovi Babiš. Jako budoucího možného ministra vnitra dosud média nejčastěji zmiňovala šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

Metnar obdržel od někdejšího ministra vnitra Martina Peciny v roce 2010 medaili za to, že s týmem vyšetřovatelů dostal před soud pachatele žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku, při kterém byla těžce popálena ještě ne dvouletá Natálie. Žháři pak dostali dvacetileté tresty vězení. V roce 2011 se stal Metnar šéfem bezpečnosti strojírenského podniku ve Vítkovicích miliardáře Jana Světlíka, který ve stejném období zaměstnal jako jednoho z generálních ředitelů skupiny i Pecinu.

Když se stal Pecina ministrem vnitra ve vládě Jiřího Rusnoka, udělal z Metnara svého prvního náměstka. Po nástupu ministra vnitra Milana Chovance se Metnar přesunul na post řadového náměstka, v roce 2014 ministerstvo opustil. Poté se vrátil ke Světlíkovi, nyní je místopředsedou představenstva firmy VTK Special a členem dozorčí rady Vítkovice Heavy Machinery.

Server iDNES.cz uvedl, že Metnar byl donedávna členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které dává najevo příchylnost k Rusku, kritizuje Západ, Evropskou unii i údajnou agresivní politiku NATO. Serveru časopisu Respekt Metnar řekl, že hnutí BOS v létě opustil, když se "tam začali navalovat lidé s různými názory". Vystupovat z EU a NATO je podle něj nesmysl. "Za hrozbu nicméně považuji nejen Rusko, ale i Čínu a tak dál," řekl.

Vytvoření Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra, podle Metnara nebyl špatný nápad. Centrum opakovaně kritizoval Zeman, jeho pracovníci podle prezidenta nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace. O kauze dotací na farmu Čapí hnízdo, ve které chce policie obnovit stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Metnar s Babišem nemluvil. "Trvám si na svém profesionálním renomé, trochu by mě to uráželo," řekl k tomu Metnar.

Babiš, jehož ANO vyhrálo sněmovní volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Zeman tento návrh podpořil. Téměř jistých je nyní 12 navrhovaných jmen v budoucí patnáctičlenné Babišově vládě.

V kabinetu zůstanou ministři ANO, dva z nich ale změní své úřady. Ministrem dopravy bude dál Dan Ťok (za ANO), řekl dnes Zeman během návštěvy jižní Moravy. Ve vedení spravedlnosti by měl zůstat Robert Pelikán (ANO) a v čele ministerstva životního prostředí Richard Brabec (ANO). Martin Stropnický (ANO) se má přesunout na ministerstvo zahraničí, jeho dosavadní úřad ministra obrany má převzít nynější ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

MMR zřejmě povede nynější náměstkyně úřadu a poslankyně za ANO Klára Dostálová, ministerstvo financí náměstkyně úřadu Alena Schillerová. Do čela ministerstva kultury Babiš pravděpodobně navrhl muzikologa Ilju Šmída, na školství náměstka úřadu zodpovědného za vysoké školy Roberta Plagu a na zdravotnictví poslance za ANO Adama Vojtěcha.

Nejasné je zatím obsazení tří ministerských postů. U ministerstva práce a sociálních věcí se hovoří například o bývalé šéfce Úřadu práce ČR Marii Bílkové a středočeské radní pro zdravotnictví Jaroslavě Němcové. Ministrem průmyslu a obchodu by mohl být manažer Siemensu v ČR Tomáš Hüner, poslanec ANO Pavel Pustějovský nebo majitel firmy Brano Group a poslanec ANO Pavel Juříček. Na ministra zemědělství navrhl Babiš podle některých zdrojů generálního ředitele akciové společnosti Úsovsko Jiřího Milka, mluví se také o poslanci za ANO Karlu Turečkovi.

Přehled možných členů budoucí vlády Andreje Babiše:

Předseda vlády Andrej Babiš
Ministr dopravy Dan Ťok
Ministryně financí Alena Schillerová
Ministr kultury Ilja Šmíd
Ministryně obrany Karla Šlechtová
Ministryně práce a sociálních věcí Marie Bílková, nebo Jaroslava Němcová
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, nebo Pavel Juříček, nebo Pavel Pustějovský
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr školství Robert Plaga
Ministr vnitra Lubomír Metnar
Ministr zahraničí Martin Stropnický
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zemědělství Karel Tureček, nebo Jiří Milek
Ministr životního prostředí Richard Brabec

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď