Azylová politika Austrálie vyvolává otázky kolem lidských práv

foto Migranti přijíždějí na lodi na Vánoční ostrov.

Londýn - Jako signatář Úmluvy OSN o právním postavení uprchlíků se Austrálie zavázala zajistit, že uprchlíci nebudou posíláni zpět do země, kde jim hrozí smrt, mučení, perzekuce nebo vážná újma.

Nicméně organizace pro lidská práva mají obavy, že tuto zásadu nevracet žadatele o azyl násilím zpět některé kroky australské vlády neporušují. Například vracení člunů s lidmi usilujícími o azyl nebo umísťování žadatelů o azyl do detenčních center mimo Austrálii.

V krátké zprávě z března 2017 Australský výbor pro lidská práva?? zkoumal, jak Austrálie dodržuje své povinnosti ochrany žadatelů o azyl a uprchlíků.

Výbor v některých směrech zaznamenal pozitivní vývoj, včetně snížení počtu lidí v detenčních táborech, uzavření řady detenčních center a také propuštění téměř všech zadržených dětí.

Výbor také zaznamenal častější využívání alternativ namísto detence a obnovení práva na práci pro většinu žadatelů o azyl.

Nicméně předsedkyně výboru Gillian Triggsová se domnívá, že stále existuje značná mezera mezi lidskoprávními závazky Austrálie podle mezinárodního práva a mezi tím, jak nakládá s uprchlíky a žadateli o azyl.

Triggsová dodává, že roku 2013 její organizace má stále větší obavy z přístupu Austrálie, který zvyšuje zvyšuje riziko navracení uprchlíků - včetně vracení člunů, vyřizování žádostí o azyl ve třetích zemích na ostrovech Nauru a Manus v Papui-Nové Guinei, změny v posuzování statutu uprchlík, nedostatečné posouzení žádostí před převozem do táborů a omezení přístupu k bezplatnému právnímu poradenství.

Výbor tvrdí, že životní podmínky v detenčních táborech mimo Austrálii i nadále nesplňují mezinárodní normy. Často se objevují zprávy o fyzických a sexuálních útocích o negativní vlivu pobytu v těchto centrech na duševní i tělesné zdraví uprchlíků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je čtvrtek 19. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď