Astronom Otto Seydl má v Přešticích pamětní desku

foto Čestný předseda České astronomické společnosti (ČAS) Jiří Grygar odhalil 22. září ve foyer základní školy v Přešticích na Plzeňsku pamětní desku astronomovi Otto Seydlovi. Vlevo je ředitel školy Petr Fornouz.

Přeštice (Plzeňsko) - Pamětní deska ve foyer základní školy v Přešticích ode dneška připomíná někdejšího žáka školy, významného astronoma, historika astronomie, popularizátora vědy a posledního ředitele Státní hvězdárny v Klementinu Otto Seydla (1884 - 1959). Desku v roce stého výročí vzniku České astronomické společnosti (ČAS) odhalili zástupci školy, ČAS a Seydlovy rodiny. Seydl se narodil v Merklíně u Přeštic.

I když Seydl patří mezi méně známé vědce, jeho význam je i pro dnešek obrovský, řekl čestný předseda ČAS Jiří Grygar. "Důležité bylo, že byl posledním ředitelem Státní hvězdárny v Praze, což byla státní instituce, která navazovala na jezuitské kořeny Klementina. Pražskou hvězdárnu, která má velkou historickou cenu pro své archivy, dal do pořádku a stihl to ještě v době, než přišli Němci," řekl Grygar.

I díky Seydlovi zůstala nepřerušena řada meteorologických měření, která v Klementinu začala 1. ledna 1775 a je nejdelší řadou meteorologických pozorování v Evropě. Seydlovým úkolem bylo vést pozorování v meziválečné době. "Podařil se mu ale husarský kousek, že v době zavření českých vysokých škol (v roce 1939), kdy bylo i Klementinum uzavřeno, si vymohl přístup do meteorologické observatoře a pokračoval s pozorováními i během okupace," řekl Martin Šolc z Astronomického ústavu UK.

Seydl patřil podle něj mezi renesanční osobnosti české vědy. Byl pověřen udržováním a šířením přesného času, velice se zasloužil o uspořádání archivu státní hvězdárny. Archiv hvězdárny představuje asi 250 archivních krabic s dokumenty od roku 1773, které Seydl přečetl a roztřídil. Dokud nezařadil stohy korespondence, pozorovací deníky, meteorologické záznamy, pozorování vesmíru, koncepty vědeckých prací, účty či fotografie, nebylo vůbec jasné, co archiv obsahuje. "Je to největší a nejstarší archiv vědecké instituce u nás," doplnil Šolc.

"Je úžasné, že to byl vědecký úředník, který dal do pořádku věci, které by byly nenávratně ztracené," uzavřel Grygar.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď