Asociace: Vývoz do Británie v normálu, tvrdý brexit by byl problém

foto Vlajky Británie a Evropské unie (EU).

Mladé Buky (Trutnovsko) - Připravované ukončení členství Velké Británie v Evropské unii zatím podle Asociace exportérů nemělo na české exportéry významnější negativní dopad. Pokud by se však naplnil scénář takzvaného tvrdého brexitu, na českém exportu by se to určitě poklesem projevilo. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. České firmy rok po rozhodnutí Britů o odchodu z EU oslabení vzájemného obchodu nezaznamenaly. Hlavním dopadem je podle nich zatím nejistota.

Exportéři však věří, že tvrdý brexit, který by znamenal úplný odchod Británie z jednotného trhu Evropské unie, nenastane. "Politici sice teď při vyjednávání dělají ramena, ale nakonec budou muset Británie a Evropská unie najít kompromisní řešení. Zatím není potřeba bít na poplach, ale připraveni musíme být," uvedl Daněk.

České firmy podle něj za první čtyři měsíce letošního roku vyvezly do Británie zboží za 72,3 miliardy korun, což představovalo meziroční snížení o tři miliardy korun, tedy o čtyři procenta. "Pokles se však nedá přičítat brexitu. Spíše jde o sezonní, kurzové a statistické vlivy," řekl Daněk. Upozornil, že v hmotných jednotkách pokles činil 21 procent. "Vyváželi jsme tedy výrobky s větší průměrnou kilogramovou cenou, což je pozitivní zpráva," uvedl.

V oblasti nápojů a tabáku podle něj vývoz klesl o 81 procent, v minerálních palivech a mazivech o 78 procent a v sektoru živočišných a rostlinných tuků a olejů o 86 procent. "Naopak výrazný vzestup o 14 procent zaznamenaly takzvané tržní výrobky, tedy zboží, které jde přímo do obchodů," uvedl Daněk.

České firmy oslabení obchodu s Británií zatím nezaznamenaly

České podniky rok po rozhodnutí Britů o odchodu z EU oslabení vzájemného obchodu nezaznamenaly. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zaměstnavatelskými a exportními asociacemi. Podle expertů bude brexit dlouhý proces a řada dopadů bude rozložena v delším časovém horizontu. Přesná podoba brexitu je i kvůli nedávným volbám nejasná, takže jeho hlavním dopadem je zatím jen nejistota, vyplývá z vyjádření firem.

"Brexit se zatím neprojevil nijak výrazně, jde pořád jen o rozhodnutí, které je takříkajíc 'na papíře'. Byť je, jak to dnes vypadá, neměnné, projevuje se zatím spíše v hodnocení budoucích rizik a při rozhodování o další strategii investorů a exportérů," řekl ČTK předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. Strategie firem proto podle něj často spočívá buď v odsouvání rozhodnutí o investici, nebo v upřednostnění jiné destinace. U exportérů je nejčastější strategií pokračovat v dosavadním kurzu a připravovat se na možné změny, dodal.

Po referendu nebylo jasné, do kdy budou platit stávající pravidla a od kdy budou platit pravidla nová. Ani rok poté to není jasné, upozornila analytička Hospodářské komory Karina Kubelková. Kontrakty navíc podle ní bývají uzavírány na delší dobu než jeden rok a ty dobíhající jsou průběžně obnovovány. Na obchodu s Velkou Británií není brexit patrný, podotkla.

Export a import zatím fungují na stejné bázi, doplnil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Jediné signály jsou podle něj u investic, kdy některé firmy z Británie i z ČR vyčkávají, jaké budou konečné dohody a jestli nebude jejich kapitál ve střednědobém horizontu ohrožen. Zatím se nic nezměnilo, brexit ještě nezačal, uvedll mluvčí Sdružení automobilových dopravců Martin Felix.

Pokles ve vývozu do Británie za čtyři měsíce letošního roku meziročně činí čtyři procenta, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Velký propad podle něj nastal u malých komodit, jako jsou nápoje a tabák, minerální paliva či živočišné a rostlinné oleje. U automobilů a strojů byl pokles 3,5 procenta. "Pokles exportu v tuto chvíli pravděpodobně ještě nesouvisí s brexitem," poznamenal.

Británie je čtvrtou největší vývozní destinací pro české exportéry, takže zachování volného obchodu s ní je pro české firmy prioritou. Na britském trhu přímo působí okolo stovky českých firem, například Škoda, Lasvit či Linet, připomněl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin.

V těchto dnech, tedy rok poté, co o odchodu své země z EU rozhodli Britové v referendu, naplno začíná vyjednávání, které nemá v historii evropské integrace obdoby. Londýn předpokládá odchod z unijního jednotného trhu, neboť odmítá s ním spojené povinnosti, především volný pohyb osob. Britové místo toho chtějí s unií vyjednat novou dohodu o volném obchodu a novou celní dohodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď