Asad: Na evakuační konvoj u Halabu útočila bývalá An-Nusra

foto Útok na evakuační konvoj u severosyrského Halabu (Aleppa).

Damašek - Sobotní útok na evakuační konvoj u Halabu (Aleppa), při němž zemřelo na 126 lidí, provedla podle syrského prezidenta Bašára Asada Fronta dobytí Sýrie (dřívější An-Nusra). Podle agentury Reuters to dnes uvedla libanonská televize Al-Majadín. K sebevražednému atentátu se zatím oficiálně nikdo nepřihlásil.

Fronta dobytí Sýrie vznikla letos v lednu z bývalé fronty An-Nusra, která se bojů v Sýrii účastnila jako hlavní radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida. Nyní je Fronta dobytí Sýrie součástí aliance radikálů, která si říká Tahrír aš-Šám.

Sebevražedný atentátník odpálil vůz plný výbušnin v sobotu v blízkosti asi 75 autobusů, v nichž byli převážně šíitští civilisté. Obyvatelé dvou šíitských vesnic čekali v tranzitní zóně na vstup do Halabu (Aleppa), který má pod kontrolou od prosince syrská vláda.

Konvoj byl součástí evakuace, která začala v pátek a v jejímž rámci se přemisťují civilisté a opoziční bojovníci ze čtyř obléhaných lokalit. Kromě dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, se evakuují opoziční bojovníci s rodinami z oblasti měst Zabadání a Madájá, obléhaných režimními silami. Ti směřují do provincie Idlib, kterou mají pod kontrolou povstalci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

4°C

Dnes je čtvrtek 22. března 2018

Očekáváme v 19:00 3°C

Celá předpověď